Να ταΐζω αυγό ορτυκιού τα καναρίνια μου;

Συζήτηση με θέμα Να ταΐζω αυγό ορτυκιού τα καναρίνια μου;, που ξεκίνησε από theodr, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 5 Αυγ 2014.

1. theodr

theodr PB Member

Θα ήθελα την γνώμη σας αν αντικαταστήσω το αυγό της κότας με αυγό ορτυκιού στα καναρίνια μου.

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Βεβαίως! Μακάρι όλοι να μπορούσαμε! Ο @kostantakis θα σου πει τις λεπτομέρειες! ;)

3. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Βεβαίως ,δεν θυμάμαι που διάβασα πως είναι πιο καλό . Όμως που να βρίσκεις κλπ χώρια που είναι πιο μικρά και θα τσουγκρίζουν στο βράσιμο ...

4. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

''Αξίζει να αναφερθεί ότι τα αβγά ορτυκιού είναι απίστευτα δημοφιλή στη Βραζιλία, καθώς και στην Ιαπωνία. Μάλιστα, στη Χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου τα εκτιμούν ιδιαίτερα και γι' αυτό τα χορηγούν υποχρεωτικά στα παιδιά του νηπιαγωγείου και στους ηλικιωμένους στα νοσοκομεία. Είναι ευρέως γνωστό ότι τα αβγά ορτυκιού έχουν πέντε φορές περισσότερο βιταμίνη Α και Β1 από αυτά της κότας καθώς και μειωμένη χοληστερόλη.''

Ο άρχοντας των ορτυκιών | ethnos.gr

5. kostantakis

kostantakis PB Member

τα είπε όλα και σωστά ο Νικόλας !

Τυχερός όποιος μπορεί να έχει αυγά Ορτυκιού στο σπίτι του ! ;)

6. theodr

theodr PB Member

Έχω αυγά καθημερινά , αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει να τα δώσω στα καναρίνια μου. Είχα διαβάσει για τις βιταμίνες και ήθελα την γνώμη των ειδικών.

7. Dimos_Greek

Dimos_Greek PB New Member

Eγω εχω ορτυκια και βγαζουν πολλα αυγα επισης ειναι πεντανοστιμα!:);)

8. theodr

theodr PB Member

Εγώ σήμερα θα τους δώσω για πρώτη φορά αυγό ορτυκιού και θα σας πώ το αποτέλεσμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...