Παρουσίαση Να σας γνωρισω το αγορι της κοριτσαρας μου!

Συζήτηση με θέμα Να σας γνωρισω το αγορι της κοριτσαρας μου!, που ξεκίνησε από EFTHIMIS, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 19 Ιουλ 2009.

1. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Με ταλαιπωρησε το ταξιδι απο Καστορια-Αθηνα αλλα νομιζω οτι αξιζε!Να σας συστησω τον ... ακομη ψαχνω ονομα!:Big Grin:

Συνημμένα Αρχεία:

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Τι ομορφιεεεες.Ζηλευω:Big Grin:(με την καλη εννοια παντα)

Ξεκινα και λεγε τωρα..μην στα βγαζουμε με το τσιγκελι.Συμπεριφορα αντιδρασεις κλπ.Ειναι ενας κουκλος.Μαζι τα χεις?Θα τους κανεις γνωριμια?

3. fragos

fragos PB Member

πολυ ωραιος ειναι να σου ζησει!
    σκεφτεσαι να τα αναπαραγεις στο μελλον?

4. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Ειναι παρα πολυ ησυχος,σημερα ηταν ολο παιχνιδια αλλα τον ειχα στο κλουβι μονο του.Εχω ομως ενα προβληματακι η αλλη πρεπει να ζηλευει υπερβολικα αφου σημερα την ειχα στον ωμο μου και νευριαζε ακομη και οταν με ακουμπουσε η κοπελα μου αλλα δοξα το θεο οταν την εβαλα επανω στο κλουβι του αρσενικου ηταν πολυ ησυχη!Να ρωτησω και κατι,ο Αργυρου μου ειπε να τα εχω περιπου 5μηνες χωριστα και μετα να τα βαλω μαζι γιατι ειναι πολυ μικρος ακομη!για πειτε μου την γνωμη σας και εσεις/

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

να τον χαιρεσε!ελπιζω να δεσει το ζευγαρακι...ειναι ηρεμος ο νεος???γιατι στην πρωτη φωτο τον βλεπω λιγο τσαμπουκα-φοβισμενο...

6. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Φραγκισκο οσο για την αναπαραγωγη που με ρωτησες,δεν θα ελεγα και οχι αν μετα απο χρονια μου εκαναν και ενα μικρο.Εγω πηρα τον αρσενικο γιατι οταν λειπω εγω να εχει παρεα η κοριτσαρα μου!

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Βλεπω τα αγαπας πολυ και μπραβο γι αυτο.Εγω θα σου λεγα να κανεις οτι σου λεει ο Αργυρου.Εχει μεγαλη εμπειρα κι αυτο φαινεται απο το εκτροφειο του και γενικα απ ολο το συνολο(πουλια κλουβια αναπαραγωγες κλπ)

8. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

:Big Grin:Ειναι πολυ πιο ησυχος απο την θηλυκια αν κρινω οτι ηρθε στην αγκαλια μου απο την πρωτη μερα!Θα δειξει ποσο ησυχος ειναι με τον καιρο!Το λοφιο το σηκωνε γιατι φοβαται,μικρουλης ειναι αφου ακομη ουτε τα σπορια δεν ξερει να τα πιανει,σημερα ολη την ωρα του επεφτα απο το ποδι,απο τα 30 που επιασε να φαει ζητημα να εφαγε 5!:Big Grin:

9. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Δεν μορεις να φανταστεις ποσο τα αγαπαω,αφου να φανταστεις χθες ταξιδεψα απο Καστορια για Αθηνα 13:00 το μεσημερι και χωρις air-condition γιατι ητανε χαλασμενο!:mad:Εβρασα ολοκληρως αλλα χαλαλι του!

10. fragos

fragos PB Member

να σε ρωτησω κατι αν επιτρεπετε ποσα ευρω τον πηρες?

11. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Απο 1800 και τους δυο!

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να τα χαιρεσαι και τα δυο!Ευχομαι να'ναι παντα γερα!

Γνωμη μου ειναι πως θα πρεπει να τα εχεις χωριστα για οσο χρονικο διαστημα σου ειπε ο εκτροφεας, αν οχι και για περισσοτερο. Αυτο το διαστημα εξαρταται σιγουρα και απο τους χαρακτηρες του εχουν τα συγκεκριμενα πουλια. Ευχομαι σε λιγους μηνες να τα καμαρωσεις μαζι και να γινουν ενα ταιριαστο ζευγαρι!

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Σε συμβουλευω να μη την αφηνεις να καθεται επανω στο κλουβι του αλλου πουλιου. Ετσι αισθανεται οτι βρισκεται σε θεση κυριαρχιας και δεν ειναι αυτος ο στοχος σου. Τα πουλια πρεπει να αισθανονται οτι βρισκονται σε ιση θεση απεναντι σου (δηλ προσπαθησε μη κανεις εσυ κατι που να τα προκαλει να ζηλευουν το ενα το αλλο), αλλα και σε ιση θεση μεταξυ τους.

14. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Σε ευχαριστω πολυ sissy για τις συμβουλες σου και εγω οταν ασχολουμαι με τον πιτσιρικα προσπαθω να μην με βλεπει η κοριτσαρα γιατι ζηλευει!

15. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ειναι κουκλος να τον χαιρεσαι!και η θηλυκια σκιζει!

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

Πρεπει να σκεφτεσαι πολλα πριν κανεις κατι μαζι τους Ευθυμη, ειναι σαν μικρα παιδακια με απαιτησεις, διεκδικησεις, ζηλιες κτλ Αυτο που θα'θελα ακομα να σου πω ειναι: να προσπαθησεις να 'γυμναζονται' οσο γινεται περισσοτερο και αν ειναι δυνατον να πετανε λιγο. Οπως εμαθα (οι γονεις μου ειχαν επι 28 χρονια εναν Sulphur Crested Cockatoo) μεγαλωνοντας ειναι επιρρεπη (σαν ρατσα) στο να κανουν κηλες.

17. dimitris150

dimitris150 PB New Member

να τον χαιρεσαι!να'ναι παντα γερα!

18. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Σας ευχαριστω πολυ,οσο για γυμναστικη την κοριτσαρα μου καθε απογευμα την εχω ελευθερη στο κηπο και βολταρει!

19. mariah

mariah PB Member

Να τον χαιρεσαι τον νεο!Κουκλος ειναι!Η θηλυκια μαλλον θα τον αποπλανησει στο μελλον...χαχα...Να περνατε ομορφα μαζι...

20. anatoly

anatoly PB Member

Να σου ζησει! Ειναι πολυ ομορφος!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...