Να παρω ενα μονο του lovebird

Συζήτηση με θέμα Να παρω ενα μονο του lovebird, που ξεκίνησε από dimitra_1980, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 2 Νοε 2008.

1. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Θέλει η μητέρα μου να πάρει ένα Lovebird γιατί της αρέσουν πολύ.Δε θέλει όμως δυο, θέλει ένα για να ασχολείται περισσότερο μαζί του.Είναι κακό αυτό για το πουλάκι?Έχω διαβάσει οτι ζουν σε ζευγάρια.Αν είναι ζευγάρι όμως, θα ασχολείται πιο πολύ το ένα με το άλλο και άντε μετά να το εξημερώσεις.Απο θέμα θορύβου?Μπορεί κάποιος κάτοχος να με διαφωτίσει?Θα εχοχλεί πολύ?Είναι όντως φωνακλάδικα όπως λένε ή αυτό είναι σχετικό και με τη συμπεριφορά του "αφεντικού" τους?

2. dimitra_1980

Μήπως θα ήταν καλύτερο να της προτείνω ένα κοκατίλ?

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Δήμητρα ρίξε μια ματιά εδώ: https://petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-Πίνακας-Ειδών-Παπαγάλων-project.7745/ θα βρεις πολλά είδη παπαγάλων και θα δεις τα σχόλια των ιδιοκτητών τους.:)

Ναι όντως, τα Lovebird είναι ''φωνακλάδικα'' αλλά μπορεί να υπάρχει και η εξαίρεση στον κανόνα. Άλλωστε πουλί με πουλί διαφέρει.;)

Η μαμά σου έχει εμπειρία ως προς την διαχείριση των παπαγάλων; Είχε παλαιότερα κάποιον παπαγάλο; Για έναν αρχάριο καλή επιλογή είναι και ένα Budgie, δεν έχει τόσες απαιτήσεις σε σχέση με κάποιο μεγαλύτερο πουλί.

4. dimitra_1980

Μπορώ να πω πως έχει κάποια εμπειρία.Παλαιότερα φροντίζαμε 2 κοκατιλάκια.Τώρα έχει 2 καναρίνια.Έχω δει τον πίνακα με τους παπαγάλους.Με βάση αυτόν ζητώ και τις δικές σας απόψεις.Εγώ βασικά θα προτιμούσα να έπαιρνα ένα κοκατίλ αν ήμουν στη θέση της.Και απ'ότι βλέπω και στον πίνακα, έχουν πιο χαμηλό επίπεδο θορύβου και είναι και κοινωνικά.Και από τα δικά μου που είχα δε θυμάμαι να είχα ποτέ κανένα πρόβλημα θορύβου ή άλλης φύσεως.Εσύ τί θα πρότεινες?

5. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αν υπάρχει πρόβλημα από άποψη θορύβου θα πρότεινα να πάρει κάποιο πουλί που να είναι λιγότερο θορυβώδες. Το κοκατιλ είναι μια καλή ιδέα, αφού είχε και παλαιότερα δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα διότι ξέρει τι φροντίδα απαιτείται γι' αυτό το είδος, ξέρει τις συνήθειές τους κτλ.:)

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εαν εχει σκοπο να ασχολειται αρκετα με το πουλακι -πραγμα απαραιτητο για ολους τους παπαγαλους- τοτε μπορει να παρει κι ενα μονο του. Εαν παλι θα μενει μονο του αρκετα τοτε 2 πουλια ειναι η καλυτερη λυση για να εχουν παρεα. :)

7. dimitra_1980

Ανησυχώ μήπως μόνο του μελαγχολήσει.Μόνο του θα μένει κανένα 8ωρο.Όσο δηλαδή η δουλειά της μητέρας μου.Τα καναρίνια όσο να ναι, δεν θα είναι κι αυτά μια παρέα για το παπαγαλάκι?

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

H παρεα στους παπαγαλους εχει να κανει κατα πολυ με τη φυσικη επαφη και το παιχνιδι. ;)

9. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αν θελει καποιο παπαγαλο που να μην κανει πολυ φασαρια νομιζω μια καλη επιλογη θα ηταν ενα παπαγαλακι του μπρουκ:rolleyes:...δεν εχω εμπειρια αλλα απο οτι εχω διαβασει...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...