Να κοψω τα φτερα του κοκατιλ μου

Συζήτηση με θέμα Να κοψω τα φτερα του κοκατιλ μου, που ξεκίνησε από panospiano, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 25 Ιουλ 2009.

1. panospiano

panospiano PB New Member

...για να μπορεσω να το εκπαιδευσω μεσα στο σπιτι?Επισης μπορει να το κανει αυτο καποιος σε πετ σοπ?:)

2. arisvoug

arisvoug PB New Member

Καλησπέρα Πάνο!Κοίτα εγώ είμαι υπέρ στο να κόψημο των φτερών για λόγους όπως το να χτηπήσει ενω πετάει πάνω σε κάποιον τύχο κτλ...Επίσης έτσι σε κάποιες περιπτώσεις(σχεδόν σε όλες)εκπαιδεύετε(βασικά σε μαθαίνει)καλήτερα...Τώρα στα περισσότερα pet-shop Ναι μπορούν να του τα κόψουν τα φτερά!

3. Victoria

Victoria PB New Member

Το κοκατιλ σου ειναι αγριο η ταισμενο στο χερι?αν ειναι αγριο δεν υπαρχει λογος να του τα κοψεις και αν δεν ξερεις καλυτερα να στα κοψει ο πτηνιατρος η καποιος που ξερει...

4. niva2gr

niva2gr PB New Member

Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν πετ σοπ. Σε ένα παπαγαλάκι μου στην κυριολεξία τα είχαν πετσοκόψει! Πάντως, δεδομένου οτι το κοκατίλ είναι ήμερο, και έχεις τις σωστές οδηγίες, και κάποιον να σε βοηθήσει, δεν είναι δύσκολο να τα κόψεις μόνος σου.

5. panospiano

panospiano PB New Member

Παιδια δεν ειναι αγριο εκπαιδευεται ευκολα μου ειπε αυτος που το αγορασα στο πετ σοπ.;)

6. niva2gr

niva2gr PB New Member

Ξέχνα οτιδήποτε σου είπε ο πετσοπάς. Αυτοί λένε οτιδήποτε θέλεις να ακούσεις για να πουλήσουν. Δεδομένου οτι το πουλί λοιπόν δεν είναι ήμερο τότε το κόψιμο καλύτερα την πρώτη φορά να το κάνει ένας κτηνίατρος.

7. panospiano

panospiano PB New Member

Δεν ειναι οτι μου το ειπε ο πετσιοπας το πουλι φαινεται οτι ειναι ημερο.Δεν ειπαρχει περιπτοση!

Εαν μπορεσω και βρω πτηνιατρο εδω που μενω,γιατι οπως ειπα μενω λιγι πιο εξω απο την Λαρισα θα το παω εκει.Αλλιως αναγκαστικα σε πετ σοπ.:)Σας αφεινω τωρα τα υπολοιπα αυριο;)

8. niva2gr

niva2gr PB New Member

Ψαλίδισμα φτερών μπορεί να κάνει και κάποιος "απλός" κτηνίατρος με μιά εμπειρία στα πουλιά. Μπορείς να ρωτήσεις κάποιους κτηνιάτρους αρκεί να ξέρεις οτι είναι ειλικρινείς.

9. panospiano

panospiano PB New Member

Καλημερα.Που να ξερω βρε Μαρια οτι ειναι ηλικρινεις?Σας ειπα τι θα κανω αν δεν βρω πτηνιατρο αναγκαστικα θα το παω σε πε σοπ.;)

10. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μην το γενικεύουμε βρε παιδιά... Συμφωνώ ότι πολλοί μπορεί να μην είναι σωστοί επαγγελματίες, να μην προσφέρουν στα πουλιά τις καλύτερες δυνατές συνθήκες και να κοιτάνε πώς θα πουλήσουν οτιδήποτε. Αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους. Υπάρχουν και μαγαζάτορες pet shop που είναι πολύ σωστοί και είναι υπόδειγμα στην δουλειά τους και μπορεί να γνωρίζουν πέντε πράγματα.

Μην λέμε τα χειρότερα και μην απομακρύνουμε τους πάντες απ' τα pet shop... Μπορούμε να τους προϊδεάζουμε όμως για να μην πιαστούν κορόιδο στον κάθε επιτήδειο.

Το αν είναι σωστός ή όχι κι αν παρουσιάζει φύκια για μεταξωτές κορδέλες θα το κρίνει ο καθένας μας και θα πράξει ανάλογα. ;)

Πάνο ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://petbirds.gr/threads/Κόψιμο-φτερών-πτήσης-παπαγάλων-Υπέρ-ή-Κατά.7877/

11. maggie09

maggie09 PB New Member

οχι ειναι κρημα

12. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Pano απ'οτι εχω δει δεν ειναι τιποτα το κοψιμο,εγω τα κοβω μονος μου και στα κοκατουα και στα λοβμπερντ!Εγω νομιζω πως πρεπει να προσεξεις οταν του τακοψουν γιατι μετα θα χρειαζεται να τα κοβεις μονη σου γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα!

13. magicboy

magicboy PB New Member

Πάνο εγω πιστεύω να κόψεις τα φτερά του παπαγάλου σου γιατι έτσι θα σε μάθει και πιο εύκολα...του δικου μου του τα κόβω...

14. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Η γνώμη μου είναι οτι το κόψιμο φτερών χρειάζεστε μόνο μια φορά για ενα καινούριο πουλί που δεν είναι ήμερο... μετα πρέπει να του αφήσεις τη δυνατότητα να πετάει...
    ...επίσης η λύση μπορεί να είναι να κάνεις ΜΗ αυστηρό κόψιμο... (δηλαδή να κόψεις μόνο 2-3 πρώτα φτεράκια).
    ...στησ φωτογραφίες ειναι αυστηρό κόψιμο των φτερών.

Συνημμένα Αρχεία:

• wing1.jpg
      wing1.jpg
      File size:
      15,7 KB
      Προβολές:
      1.141
    • wing2.jpg
      wing2.jpg
      File size:
      11,8 KB
      Προβολές:
      260
    • wing5.jpg
      wing5.jpg
      File size:
      15,3 KB
      Προβολές:
      300
    • wing4.jpg
      wing4.jpg
      File size:
      14,2 KB
      Προβολές:
      492
    • wingdone.jpg
      wingdone.jpg
      File size:
      11,7 KB
      Προβολές:
      200
  15. Wind-sa

Wind-sa PB Member

αυτή η εικόνα είναι πιο σωστή...

Συνημμένα Αρχεία:

16. panospiano

panospiano PB New Member

Συμφωνω Αναστασια.Υπαρχουν πετσοπαδες που ειναι αριστοι στην δουλεια τους!Μην τα λεμε οπως θελουμε!Σας ευχαριστω παιδια.Τελικα θα τα κοψω τα φτερα του.;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...