Να δώσω στο καναρίνι μου κεχρί;

Συζήτηση με θέμα Να δώσω στο καναρίνι μου κεχρί;, που ξεκίνησε από Spiros Papatheodorou, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Ιουλ 2015.

1. Spiros Papatheodorou

Spiros Papatheodorou PB New Member

Κανει να δωσω στο καναρινι μου κεχρι;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το κεχρί είναι η βασικότερη τροφή του...
    Ποτέ όμως μόνο κεχρί...
    Το μείγμα που προσφέρουμε πρέπει να έχει μια όσο το δυνατό μεγάλη (και κυρίως απαραίτητη) ποικιλία σπόρων.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θέλεις να δώσεις μόνο κεχρί ή ρωτάς απλώς αν κάνει να φάνε;

4. Spiros Papatheodorou

Spiros Papatheodorou PB New Member

Γενικα για να δινω και σκετο, γιατι μεχρι τωρα ηξερα οτι οι παπαγαλοι τρωνε, για καναρινια δεν ηξερα

5. evans

evans PB Member

Αααααααα κατάλαβα.......εννοείς τα τσαμπακια κεχριου σενεγαλης ή αλλιως μιλλετ οπως ονομάζεται! Am I right?:D

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Για ποιο λόγο; Εάν δεν υπάρχει ειδικός λόγος τα πουλιά θα πρέπει να τρώνε μια ποικιλία σπόρων, κατάλληλη για το κάθε είδος.

Επίσης, κεχρί στα καναρίνια ονομάζουν συνήθως τον καναρινόσπορο (ασπούρι) που δεν είναι το ίδιο με το κεχρί των παπαγάλων.

7. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Ναι μπορείς να το δίνεις αλλα με προσοχή γιατι παχαίνει.... Μονο σαν λιχουδιά περιστασιακά

Εννοούμε παντα το κεχρί Σενεγάλης

8. TheBigL

TheBigL PB Member

Το millet αμυλούχος σπόρος δεν είναι?Γιατί λοιπόν παχαίνει?Αν κινήται το πτηνό δεν έχει θέμα.Έτσι πιστεύω εγώ πάντως ίσως κάνω και λάθος.

9. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Οπως και στα καναρινια, αν δεν κινουνται πολυ, ακομα και ενα κιυταλακι του γλυκου ασπουρι μπορει να τα παχαινει. Οποτε θελει και ασκηση οπως λες :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...