Να δώσω μεμονωμένα γύρη και σπόρους τσια;

Συζήτηση με θέμα Να δώσω μεμονωμένα γύρη και σπόρους τσια;, που ξεκίνησε από vasiliotsom, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 29 Σεπ 2016.

alicedros
Best Answer alicedros, 29 Σεπ 2016
στην περίοδο συντήρησης που πλέον μπήκαμε σιγά-σιγά,δεν πιστεύω πως θεωρείται υποχρεωτική η χορήγησή της ενώ κατά την αναπαραγωγή..θεωρείται από... Ολόκληρο το Post
  1. vasiliotsom

vasiliotsom PB New Member

Καλημέρα .Μπορω να δώσω μεμονωμένα γύρη και σπόρους τσια; Πως και σε πια περίοδο.Ευχαριστω .

2. Best Answer:
    Post #352145 by alicedros, 29 Σεπ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τους σπόρους κία τους δίνουμε μεμονωμένα σε ξεχωριστό κουπάκι αυγοτροφής πχ, μαζί με άλλους σπόρους "υγείας" ή μόνο του ανά περιόδους.
    Διάβασε διάφορα θέματα και άρθρα όπως τα παρακάτω:
    https://petbirds.gr/threads/Αγκαθι-μαριας-καμελινα-κια.26582/
    https://petbirds.gr/articles/Σπόροι-chia-στα-πουλιά.143/
    https://petbirds.gr/articles/Το-φαινόμενο-chia-gel.96/

Την γύρη την δίνουμε ως επί το πλείστον ανακατεμένη στην αυγοτροφή, δεν έχω διαβάσει ή δεν το θυμάμαι για ξεχωριστή χορήγηση.

4. eva vrs

eva vrs PB Member

Μπορείς να την βάλεις ανακατεμένη με την αυγοτροφη όπως σου είπε και η Μαρία..Σε περίοδο πτερροροιας.πιστεύω πιο πολύ πως σ'αυτή την περίοδο είναι απαραίτητη.Στην εποχή συντήρησης δεν νομίζω να χρειάζεται καν.
    Α και λέγεται κια οχι τσια βρε. :)

5. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Μπορείς να δείς και αυτό.

6. stefanos88

stefanos88 PB New Member

Ή γύρη << βολευει>> να δίνεται με αυγοτροφη για καλύτερη αποδοχή, είναι προτιμότερο από μόνη της.
    Ένα άλλο κόλπο είναι να την δυαλισεις με ελάχιστο νερό, με την βοήθεια μίξερ για καφέ και να προσθέσεις μετά κάτι για απορρόφηση υγρασιων π.χ ρασκ , κους κους, κά

7. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

Βασίλη..ο καλύτερος τρόπος χορήγησης νωπής γύρης είναι μέσω της αυγοτροφής. Μια κουταλιά κοφτή της σούπας είναι αρκετή σε 1 κιλό αυγοτροφής.
    Γύρη μπορείς εύκολα να βρεις από παραγωγούς-πωλητές μελιού στις λαικές αγορές,είναι σχετικά ακριβή σε σχέση με την ποσότητα ( 5€ τα 250gr).:mad::mad:
    Κατά την γνώμη μου..στην περίοδο συντήρησης που πλέον μπήκαμε σιγά-σιγά,δεν πιστεύω πως θεωρείται υποχρεωτική η χορήγησή της ενώ κατά την αναπαραγωγή..θεωρείται από πολλούς σημαντικό βοήθημα στην τόνωση των πουλιών.:thumbsup::thumbsup:

Τελευταία επεξεργασία: 29 Σεπ 2016
  8. eva vrs

eva vrs PB Member

Τι λες καλέ;
    Φτηνή είναι στη λαϊκή.
    Απ'το ΑΒ Βασιλόπουλο που παίρνω εγώ την έχει 8 και κάτι τα 200γρ αλλά είναι πολύ καλή.

9. vasiliotsom

vasiliotsom PB New Member

Χαχα συγνώμη το κατάλαβες παντός .Μαρεσουν οι παρατηρήσεις διορθώνωμε

10. eva vrs

eva vrs PB Member

Δεν πειράζει,απλά εγώ στο είπα για να το ξες.
    Χαχα όλοι γινόμαστε καλύτεροι εδώ μέσα. :)

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Ψήφοι: 1
    Θα συμφωνήσω... Σιγά σιγά θα πρέπει να κόβουμε τα πολλά "έξτρα" που δίναμε λόγω πτερόροιας! Ακόμα και το μείγμα σπόρων σταδιακά θα πρέπει να γίνει πιο λιτό. Να καταλάβουν πως ήρθε ο χειμώνας. :)

12. stelios98

stelios98 PB New Member

εγω παιδια εχω τα δικα μου μελισσια οποτε βγαζω την δικη μου γυρη και ανοιξη...παντως δεν το ηξερα για την γυρη...
    για την παπαρουνα τι εχετε να μου πειτε;βαζω ανα διαστηματα λιγο στα πουλια....

13. Deukalion

Μόνο ο σπόρος γιατί το φυτό είναι τοξικό!
    Σε βιολογικα δίνουν σπόρους αλλα και σε pet shops.

14. stelios98

stelios98 PB New Member

ναι ναι σπορο εννοω...

15. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Εχω κι εγω σπορους παπαρυνας. Βαζουμε αφοβα λοιπον? Γιατι και σε εμας κανει πολυ καλο, φανταζομαι και στα μικρα μας.

16. Dimitris.P

..ο παπαρουνόσπορος προσφέρεται συνήθως για να ''καλμάρει'' το πουλί το οποίο πιθανότατα να έχει συσωρρεύσει ένταση μέσα του για χ/ψ λόγους. Προσωπικά,δεν τους έχω προσφέρει ποτέ..ούτε πρόκειτε.
    αντί να ψαχνόμαστε τι προσφέρει ο ένας σπόρος και τι ο άλλος..καλύτερη επιλογή θεωρώ ένα σωστό μείγμα all season και καθαρίσαμε.( π.χ vadigran 4 seasons / vadigran posture ):thumbsup:
    Μην υπερβάλλουμε..στην προσπάθειά μας για το καλύτερο!!;);)

Τελευταία επεξεργασία: 5 Νοε 2016
  17. Deukalion

Δημήτρη υπάρχουν πολλές ιστορίες και μύθοι γύρω απο σπόρους τύπου πυρώνω - ξεπυρώνω - καλμάρω κτλ.Προσωπικά δεν έχω βγάλει άκρη σε τίποτα.Σε μείγματα για αγριοπούλια βέβαια υπάρχουν όλα...και η παπαρούνα.Άλλη διαφοροποιηση πέραν της ευαισθησίας αυτών,του μεταβολισμού και των δυναντοτήτων του ράμφους δεν μπορώ να σκεφτώ ή να βρώ.Κάνω χρήση παπαρούνας 2 χρόνια,δεν έχω δεί κάτι ανησυχιτικό,φυσικά αυτό δεν λέει τίποτα.
    Ας ανοιχτεί ένα θέμα για τους μύθους και τις επιστημονικές αλήθειες για τα αγαπητά μας σποράκια,να γελάσουμε και να ενημερωθούμε.

18. Dimitris.P

..Dημήτρη..αν θυμάμαι καλά,υπάρχουν θέματα εντός σχετικά με τον εν λόγω σπόρο,και σε παλαιότερη μου ερώτηση η απάντηση που πήρα ήταν ...........!meh!meh
    θα είμαι ειλικρινής..άλλοι λένε πως ''πυρώνει'' τα πουλιά,άλλοι ότι τα ''χαλαρώνει'',
    με τέτοιες αντιφάσεις λοιπόν ...όχι απλά δεν βγάζεις άκρη αλλά και δεν τους προσφέρεις!!!:thumbsup::thumbsup:

Τελευταία επεξεργασία: 5 Νοε 2016
  19. ianos

ianos PB Active Member

Πρόκειται (ο παπαρουνόσπορος) για θρεπτικό, λιπαρό σπόρο, συνεπώς παχυντικό που δίνει ενέργεια και βοηθά στην αναπαραγωγή, αλλά θα πρέπει να δίδεται σε μικρές ποσότητες. Κατά τα άλλα, σε καθημερινή χρήση είναι σχετικά καταπραϋντικός.
    Ομοίως τον αποφεύγω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...