Να δωσω στο budgie κασερι και γιαουρτι;

Συζήτηση με θέμα Να δωσω στο budgie κασερι και γιαουρτι;, που ξεκίνησε από harabudgie1, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 2 Σεπ 2015.

1. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση το τυρι κασερι και το γιαουρτι total που τρωμε κανει ?? να δωσω σε budgie??

2. Sissy

Sissy PB Senior Member

Τυρί ελάχιστο, γιατί περιέχει αλάτι. Γιαούρτι καλύτερα απ΄αυτό που είναι στα πήλινα κεσεδάκια, έχω διαβάσει πως όλα αυτά τα τυποποιημένα δεν προσφέρουν και ιδιαίτερα πράγματα.

3. stheodosis

stheodosis PB New Member

Το δικό μου lovebird τρελαίνεται για gouda του tost. Όποτε φτιάχνω για εμάς έρχεται και τρώει με πείσμα.
    Τρώει ένα κομματάκι την φορά , να το σταματήσω ; δε κάνει ;

4. ianos

ianos Daily Active Member

Παιδιά, δεν υπάρχουν άλλες τροφές πιο κατάλληλες, που να προσφέρουν τα ίδια θρεπτικά συστατικά στα πουλάκια σας;
    Π.χ. Χορτοφαγική πίτσα 4 τυριά με ζύμη ολικής άλεσης! (Εδώ αστειεύομαι φυσικά):p

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν θα παθει κατι με ελαχιστες ποσοτητες αλλα οχι δεν το χρειάζεται καθόλου. Τα πουλια δεν μεταβολίζουν τη λακτόζη.

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Η ''λύση'' είναι το αμυγδαλόγαλο, δεν έχει λακτόζη και περιέχει μεγάλη ποσότητα ασβεστίου.....

7. leon cupra

leon cupra PB New Member

Εγώ πάντως όταν είχα παλια μια ροζελα τρελαινόταν για φέτα Καλαβρύτων..άλλη φέτα δεν ακούμπησε ποτέ

8. Stfns

Stfns PB Member

Ήξερε τι έτρωγε η ροζέλα. Και εγώ φέτα Καλαβρύτων αγοράζω......;)

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εμένα πάντως συνεχίζει να μ΄ενδιαφέρει το πως κύλισε η ζωή αυτών των πουλιών που τρώνε-έτρωγαν απαγορευμένες τροφές...Πόσα χρόνια έζησαν; τι ποιότητα υγείας είχαν; κτλ κτλ....Ας μη ξεχνάμε πως η φέτα πχ έχει αρκετό έως πολύ αλάτι και λίπος, τόσο που είναι απαγορευτική γι΄αρκετούς ανθρώπους (όχι πουλιά, όσο κι αν τρώνε μικρές ποσότητες....άλλωστε ελάχιστα γραμμάρια ζυγίζουν και αυτά)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...