Να δινουμε στα καναρινια σεληνο την περιοδο αναπαραγωγης;

Συζήτηση με θέμα Να δινουμε στα καναρινια σεληνο την περιοδο αναπαραγωγης;, που ξεκίνησε από sainer, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Μαρ 2009.

1. sainer

sainer PB New Member

εχω μια απορια.κανει να δινουμε στα καναρινια σεληνο στην περιοδο της αναπαραγωγης?:confused:το εχει δοκιμασει κανενας?

2. Frania

Frania PB Member

Δινω σχεδον2-3 φορες την εβδομαδα ολο το χειμωνα.Γιατι αναφερεσαι ειδικα στην περιοδο αναπαραγωγης?Για την vit. E φανταζομαι.

3. jk21

jk21 PB Member Article Writer

φρανια μαλλον μιλας για σεληνιο και ο φιλος σαινερ για το σελινο:)

φιλε μου δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει καποια στιγμη στην tv απο διατροφολογο οτι ειναι απο τα λαχανικα με την μεγαλυτερη ποικιλια σε ιχνοστοιχεια και βιταμινες αλλα κανενα σε πολυ μεγαλη ποσοτητα που να το κανει γνωστο γιαυτο.δεν ξερω να εχει καποια ουσια αλλεργικη για πουλια

4. sainer

sainer PB New Member

ναι για το σελινο μιλαω.ακουσα απο καποιον οτι δινει τη περιοδο προετοιμασιας ,γιατι λεει τα βοηθαει στην αναπαραγωγη.γι'αυτο ανοιξα το θεμα.ο ιδιος μου ειπε οτι αν εχεις ελλειψη υγρασιας οταν κλωσαει η καναρα μπορεις 1-2 μερες πριν να σκασουν τα μικρα απο τα αυγα να βαλεις μπανιερα στο κλουβι η' να ψεκασεις τη καναρα απο κατω στην κοιλια της με νερο.ετσι τα αυγα αποκτουν την καταλληλη υγρασια.αυτο ισχυει??

5. kokkinos

kokkinos PB New Member

Δεν χρειαζεται να επεμβαινουμε πολυ κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης.Καλα ειναι να αφηνουμε την φυση να κανει την δουλεια της.Αν θα βαλεις μπανιερα φιλε sainer κατα την επωαση και παει το θυληκο να κανει μπανιο,σε περιπτωση που καθησει στην φωλια χωρις να εχει προλαβει να στεγνωσει καλα ελοχευει ο κινδυνος να σκοτωσει τα εμβρυα με την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας!;)

6. jk21

ειναι νωρις για ελλειψη υγρασιας.εγω τουλαχιστον ειχα ακουσει οτι αν παει μουσκεμα στη φωλια μπορει και να παγωσει τα αυγα.οταν πιασουν οι ζεστες ισως.εγω βαζω μπανακι ,ειμαι παρων και αφηνω μονο τα αρσενικα να μπουν .τα θηλυκα μονο στην ποτιστρα οσο μπορουν.μπορει και να εχω ακουσει λαθος .ειναι και μια ευκαιρια να το διευκρινισει καποιος πιο εμπειρος:)
    για το σεληνο αν βοηθαει στην αναπαραγωγη ψαξε την περιεκτικοτητα του σε βιταμινη ε ,βιταμινη d3, Σεληνιο ,ψευδαργυρο,αργινινη,και γ-λινολενικο οξυ (GLA) .Aυτα επιδρουν στην γονιμοτητα και στην ωοτοκια κυριως

7. Frania

Frania PB Member

Μεταξυ μας Δημητρη,για το σελινο μιλουσα,γιατι αυτο δινω πολυ συχνα
    ,αλλα απο οτι ειδα εχεις δικιο:)D τουλαχιστον εχει και vit K)

8. jk21

ενα λαχανικο που εχει ποικιλια χρησιμων θρεπτικων στοιχειων αρκει να μην εχει καποιες παρενεργειες στα πουλια (και αφου το εχεις δοκιμασει ,δεν εχει)ειναι παντα χρησιμο;))

Μοιραστείτε

Φόρτωση...