Να δίνω το τριμμένο καρότο μαζί με τους σπόρους;

Συζήτηση με θέμα Να δίνω το τριμμένο καρότο μαζί με τους σπόρους;, που ξεκίνησε από ChristosR., στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Ιαν 2009.

1. ChristosR.

ChristosR. PB New Member

Παιδιά καλημέρα

Διαβάζοντας κάποια post και άρθρα που αναρτήθηκαν στο forum απο παιδιά που έχουν-εκτρέφουν καναρίνια κόκκινου χρώματος σχετικά με τις φυσικές τρόφες που τονίζουν-ενισχύουν το κόκκινο χρωματισμό τους.Δοκίμασα να δώσω στα δικά μου καναρίνια σε πρώτη φάση τριμμένο καρότο μέσα στους σπόρους τους για να εξασφαλίσω ότι θα το φάνε.
    Είναι σωστό ή λάθος;(γιατί το καρότο είναι ακόμη και τριμμένο υγρό).
    Να το δίνω ξεχωριστά απο τους σπόρους;(απ' ότι γράφηκε υπάρχει κίνδυνος ανάπτυξης μικροβίων στα σπόρια απο την υγρασία)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Χρήστος

2. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Εγώ θα σου πρότεινα να το δώσεις ή χώρια σε μια αυγοθήκη ή μέσα στην αυγοτροφή αλλά σίγουρα όχι μέσα στους σπόρους.

Η υγρασία μπορεί να οδηγήσει σε αλλοίωση των σπόρων.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ολες οι καλές αυγοτροφές του εμπορίου έχουν οδηγίες
    για αραίωση είτε με νερό είτε με χυμό πορτοκαλιού.Πολλές φορές λοιπόν αντι
    για κάποιο απο τα υγρά αυτά μπορείς να ανακατεύεις ένα μικρό μέρος τους
    με τρυμένο καρότο,που έχει αρκετή υγρασία.
    Αν συνηθίσουν και το τρώνε ευχάριστα(και η αυγοτροφή θα βοηθήσει σ' αυτό) θα έχεις
    μια πολύ καλή πηγή καροτενοειδών που είναι χρήσιμη στα πουλιά,ιδιαίτερα
    στα κανάρια κόκκινου χρώματος. Η υγρασία πάντα εγγυμονεί κυνδίνους,
    για αλλοιώσεις κ.λ.π γι' αυτό κάθε 24 ώρες το πολύ θα πρέπει να την πετάς ή να την ανανεώνεις με φρέσκια που μπορείς να διατηρείς στο ψυγείο.

4. Magdalena1

Magdalena1 PB New Member

Τα καναρίνια σας βρε παιδιά τρώνε το καρότο??Εμένα όχι..του το βαλα
    τριμμένο,τίποτα.
    Το χτύπησα στο μούλτι,τίποτα.
    Βραστό τσίμπησε λίγο,αλλά δεν ενθουσιάστηκε..Κρίμα κι έχει τόση βιταμίνη Α...
    Και ήθελα να ρωτήσω του χω πάρει ενα συμπλήρωμα διατροφής που λέει ότι θέλει ανακάτεμα με λίγο χυμό πορτοκάλι...εγω το δίνω έτσι...θα πάθει κάτι??
    Γιατι θα θέλει με το πορτοκάλι πέταμα κάθε βράδυ ετσι δεν είναι?Δεν θα χαλάσει?

5. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Δοκίμασε να βάλεις το καρότο μαζί με το μήλο σε μια εσωτερική ταϊστρα. Εγώ το δοκίμασα και το τρώνε. Για το συμπλήρωμα διατροφής που λες (μάλλον εννοείς την αυγοτροφή) θέλει καθημερινά αλλαγή και δεν χρειάζεται να δίνεις καθε μέρα. Δυο με τρεις φορές/εβδομάδα.

6. Magdalena1

Magdalena1 PB New Member

Φαντάζομαι εννοείς καθημερινά αλλαγή αν βάλω προτοκάλι ε?
    Γιατι αλλιώς την αφήνω έτσι για μέρες.Οταν λές με μήλο μαζί ,εννοείς τριμμένο το καρότο με μήλο τριμμένο στον τριφτη και ανακατεμμένο?
    Το καρότο στην αυγοθήκη το βαζα αλλά..

7. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Η αυγοτροφή συσκευασμένη ή φτιαχτή από εσένα δεν χρειάζεται να είναι στο διαιτολόγιο καθημερινά. Καλό είναι να βάζεις λίγο νερό ή χυμό πορτοκαλιού για να γίνεται πιο εύπεπτη. Το μήλο βάζεις κομμάτι σε μια ταϊστρα εσωτερική ( για να μην το πετούν κάτω και γεμίζει δεξιά αριστερά με υπολείμματα) και μαζί καρρότο τριμμένο. Δεν έχω συναντήσει μέχρι σήμερα καναρίνι να μην τιμά το μήλο.

8. Yorks

Yorks PB New Member

Εγώ προτιμώ τα λαχανικά να τα βάζω πάντα ολόκληρα στο μανταλάκι. Έτσι έχουν πάντα κάτι να περνάνε την ώρα τους. Μετά από λίγο ξέρουν ότι ότι είναι στο μανταλάκι είναι για φάγωμα.

9. Magdalena1

Magdalena1 PB New Member

Το μήλο το τρώει...αλλα σκέφτηκα να τα τρίψω και τα δύο και να τ ανακατέψω
    σαν πουρε στο μούλτι..μήπως και ξεγελαστει και φάει και καρότο...αυτό ρώτησα
    και ίσως δεν κατάλαβες..
    Το μπρόκολο ωμό η λίγο ζεματισμένο επ ευκαιρία?Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ και έχω διαβάσει ότι τρώνε...

10. Magdalena1

Magdalena1 PB New Member

Εγώ προτιμώ τα λαχανικά να τα βάζω πάντα ολόκληρα στο μανταλάκι.

Ασε το δοκίμασα το μανταλάκι και μόλις το ΄δε δεν πλησίασε απ το φόβο του...

11. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Απο το μπρόκολο δίνεις τον ανθό ωμό ! Τον προτιμούν περισσοτερο απο τα φύλλα. Πλυνε το καλά, κόψε ενα μικρό κεφαλάκι και προσφερέ το στα πουλιά. Θα εκπλαγείς βλέποντας να το θερίζουν κυριολεκτικά.:)

12. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Το καροτο θα το τριβεις στον τριφτη,οχι ψιλο αλλα στο χονδρο,να βγαινει λετες λωριδες.Δεν ξερω και απο τριφτες!Θα το δινεις χωριστα στην αυγοθηκη και θα το τσακισουν.Τα δε φρουτα καλα κανεις και τα δινεις σε φετουλες στο μανδαλακι,κρατανε καλυτερα τις βιταμινες τους.Το μπροκολο
    εγω το κοβω στο μλεντερ ελαφρως μονο τον ανθο,και το βαζω σε αυγοθηκη εναλλαξ.Οι μιξεις ειναι λιγο επιφοβες αν δεν εισαι προσεκτικος.

13. Magdalena1

Magdalena1 PB New Member

Σ ευχαριστώ Βαγγέλλη αλλα μάλλον ο δικός μου είναι ιδιότροπος ...δεν το τρώει με τίποτα το καρότο...Το μπροκολο θα το επιχειρήσω...ούτε σπανάκι τρώει...είναι μαρουλάς ο μπαγάσας...

14. loxias

loxias PB New Member

αν και δεν εχω καναρινια κοκκινου χρωματος εφερα απο Σερβια ενα φυτο που εχει για καρπο τσαμπια σαν σταφιλια. Μια ρογα αρκει για να κανει ενα μεγαλο ποτηρι νερο κατακκοκινο σαν μαυρο κρασι. Με τετοιο νερο εβαφαν και τα καρδερινοκαναρα.Τα σπουργητια της περιοχης ερχονται και τα περνουν με αποτελεσμα να εχει γεμισει η γειτονια μου απο τετοια φυτα.Ευχαριστως να στειλω απο ενα τσαμπι να φυτεψει η να δοκιμασει να βαψει με φυσικο τροπο

15. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Γωγω αν δοκιμαζες το καροτο πως σου ειπα ισως,δικαιωνομουν!Οσο για το σπανακι το αποφευγουν γιατι εχει τραχια υφη και τους ενοχλει στη γλωσσα.Και ειναι και ποιο σκληρο απο το μαρουλη.Και στους ανθρωπους αφηνει αυτη την υφη στη γλωσσα,το σπανακι.Δοκιμασε σπανακοριζο και θα καταλαβεις.

16. takiskl

takiskl PB New Member

Ποια ειναι η γνωμη σας για τον κροκο Κοζανης; Εχει και τρομερες ευεργετικες ιδιοτητες σαν πολυβιταμινη και χρωστικες ιδιοτητες. Ισως μεσα στην αυγοτροφη να βοηθαγε πολυ! Τι λετε, γιατι δεν εχω δει να αναφερεται πουθενα στο forum.

17. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Με το που δοκιμασα τις λεξεις "κροκος Κοζανης" στην Αναζήτηση μου εμφανισε το θεμα... ;)
    https://petbirds.gr/threads/Κροκος-κοζανης-ή-σαφραν.1361/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  18. takiskl

takiskl PB New Member

Ουπς...
    Εχεις δικιο, μου ξεφυγε.

19. Yorks

Yorks PB New Member

Θέλει υπομονή. Εμένα αν εξαιρέσουμε μια πράσινη που δεν καταλαβαίνει τίποτα και δεν φοβάται τίποτα τα υπόλοιπα έκαναν καιρό. Τα άρχισα με ανθό μπρόκολο, βασιλικό κτλ και προχώρησα με υπομονή.

20. xxx

xxx PB New Member

εγώ παιδιά το καρότο το τρίβω σε τρίφτη όχι στο πολύ ψιλό,για να γίνεται λωρίδες-λωρίδες και το δίνω σε εσωτερική πλαστική ταίστρα ή σε αυγοθήκη...όσο για το μήλο το κόβω συνήθως στα 4 και το χορηγώ ανά 2 κομματάκια σε εσωτερική πάλι αλλά μετταλική ταίστρα (θα ανεβάσω φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία)...γενικότερα όμως όσον αφορά τα φρούτα-λαχανικά κλπ πέρνω πάντα προιόντα πιστοποιημένα βιολογικά(αν και στην ελλάδα βρισκόμαστε) κυρίως επειδή εδώ και χρόνια δουλεύω λόγω του επαγγέλματός μου σε εταιρία ελέγχου και πιστοποίησης βιολογικών προιόντων και έχω ιδιαίτερα ευαισθητοποιηθεί σε κάποια θέματα...έχουν δει και αρκετά τα μάτια μου ακόμα και από βιοκαλλιεργητές λαμόγια που πιάνουμε σε ελέγχους και ξέρω μεν ότι είμαστε πολύ πίσω ακόμη στην ελλάδα αλλά σκεφτόμενος το τι κάνουν αυτοί, οι υποτιθέμενοι που παράγουν με βιολογικό τρόπο, τρελένομαι και μόνο να σκεφτώ ότι θα δώσω συμβατικής γεωργίας προιόντα στα πουλιά μου!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...