Να δίνουμε φρέσκο δενδρολίβανο στα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Να δίνουμε φρέσκο δενδρολίβανο στα καναρίνια;, που ξεκίνησε από tonytsi, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 10 Μαϊ 2015.

1. tonytsi

tonytsi PB New Member

Καλησπέρα στην παρέα.Μπορούμε να δίνουμε φρέσκο δενδρολίβανο στα καναρίνια μας;

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εγώ σε παπαγάλους βέβαια, δίνω κάπου-κάπου και τους αρέσει πολύ.

4. Myra

Προσωπικα εχω απειρο δενδρολιβανο, αλλα δεν εχω δοκιμασει να το δωσω ακομα ,προτιμω τη ριγανη προς το παρον..
    Στα υποψιν εχω μεντα,δυοσμο,βασιλικο και το δενδρολιβανο αλλα αν δοκιμασεις πρωτος πες μας εντυπωσεις!

5. tonytsi

tonytsi PB New Member

Θα το δοκιμάσω .Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα.

6. Myra

:thumbsup: Περιμενουμε να μας πεις αν τους αρεσε!

7. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Για δες :
    JILGUERO EN EL ROMERO 2: Photo by Photographer Reencarnacion Cristalero - photo.net

Keep Your Pet Safe: Bird Proofing your Home
    • peppermint, rosemary and thyme are energizing,
    • lemon, tea tree oil* and cedarwood are purifying; ( Note to Bird Owners: *Tea Tree Essential has caused paralysis in birds when the dosage administered was too high. As safe doses have not been established, it's best not to use this essential oil around your birds. )
    • peppermint, rosemary and ginger clear your mind;

8. YannisK

YannisK PB Known Member

Δηλαδή;

9. Myra

Για το tea tree oil λεει οτι εκανε παραλυση, οχι για το rosemary!

10. YannisK

YannisK PB Known Member

Αν είναι από καθαρό μέρος, μπορείς να τους δώσεις. Στην αρχή λίγο και αργότερα περισσότερο.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ πάντως το κόβω φρέσκο από την γλάστρα και το βάζω μέσα στην αυγοτροφή μου και δεν αφήνουν ψύχουλο! :p

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν και το προτιμώ στο αρνάκι και γενικά στο ψητό... κάποιες φορές βάζω και στα καναρίνια. ...
    Αλλά χωρίς να έχω ψάξει περισσότερο..... βάζω λίγο και επιφυλακτικά ...
    Ευκαιρία να δούμε και να διαβάσουμε τις προτάσεις όσων έχουν γνώση για κάτι παραπάνω.... Dendrolivano 01.jpg

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Με μέτρο τα βότανα παιδιά, δεν είναι απλή τροφή.

14. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

15. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εντάξει με μέτρο σημαίνει που και που όχι ποτέ.
    Και ένα off topic tip για τους ασπρομάλληδες που δεν βάφουν τα μαλλιά τους, το τσάϊ δενδρολίβανου στο τελευταίο ξέβγαλμα, δίνει έναν σκούρο τόνο στην άσπρη τρίχα, τόσο να μην λαμπυρίζει :)

16. Myra

offtopic tip βραζεις δαφνη σε νερακι και το βαζεις στα μαλλια σου... ΤΑ ΒΑΦΕΙ.

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Στείλτε ένα προσωπικό μήνυμα στο Γιάννη απευθείας κυρίες μου, εμάς δεν μας ενδιαφέρουν αυτές οι πληροφορίες.

18. Myra

:D:D:D:D

*Μπορω να γραφω πια μηνυματα χωωρις κειμενοοοοοοο

19. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αυτά είναι ειδικά θέματα γι' αυτούς που ασχολούνται με τρίχες... εγώ άλλαξα επίπεδο...

20. sdc

sdc PB Member

Εάν βάλεις κλαρί δενδρολίβανου προτίμησε το ανθισμένο, τα καναρίνια δεν τρελαίνονται και τόσο, οι καρδερίνες περισσότερο ασχολούνται με αυτό. Γνώμη μου τα βότανα χλωρά ή ξερά πάντα μόνα τους και όχι σε μίξη με κάποια αυγοτροφή, και ποτέ περισσότερα από 2 – 3 ταυτόχρονα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...