Να βγαλω τη φωλια ή να την αφησω κανα 2 μερες;

Συζήτηση με θέμα Να βγαλω τη φωλια ή να την αφησω κανα 2 μερες;, που ξεκίνησε από LEFFF, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Φεβ 2009.

1. LEFFF

LEFFF PB New Member

εχω τα κλουβια το ενα διπλα στο αλλο,τα πουλια βλεπονται, πανε σχεδων αντικριστα στις βολτιτσες τους.Ο μικρουλης κελαηδαει λιγακι,μολις τον παω βολτα σε αλλο δωματιο ψηλο-ξεσηκονεται και ψαχνει την καλη του,οπως και αυτη το ιδιο. Σημερα εβαλα την εξωτερικη φωλια στην κοπελια και φυσικα το νημα.Επιδη ομως μονο βολτες εκανε μεσα στην φωλια,εβαλα εγω 3κλωστες αλλα μεχρι αυτην την ωρα ουτε που τις κουνισε.Τι κανω βγαζω την φωλια με το νημα ή να την αφισω κανα 2 μερες?:rolleyes:

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Βρέ Λευτέρη είναι τόσο δύσκολο να κάνεις λίγες μέρες υπομονή χωρίς να
    ανακατεύεις τα πουλιά ?Είπαμε κάνε την προετοιμασία του αρσενικού πρώτα μέχρι να ζωηρέψει να αρχήσει να κελαηδάει και να επιζητά το θηλυκό, άστα
    στην θέση που έχεις διαλέξει, χωρίς μετακινήσεις, στην ησυχία τους.
    Τι σημασία έχει να ασχολείται το θηλυκό με κλωστές και με φωλιές όταν δεν θα υπάρχει
    αρσενικό που να "βοηθήσει" στην αναπαραγωγή ? ΥΠΟΜΟΝΗ
    Οταν θα πλησιάσει η ώρα, εδώ θα είμαστε να τα λέμε κάθε μέρα, δεν θα σε αφήσουμε
    χωρίς συμπαράσταση.Βγάλε φωλιές και κλωστές απο το κλουβί μέχρι νάρθει η ώρα.!

3. LEFFF

LEFFF PB New Member

να εισαι καλα κ. Μακη μου

4. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Το ότι δε φτιάχνει φωλιά σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμη για αναπαραγωγή.
    Να είσαι σίγουρος ότι μόλις έρθει η ώρα σε λίγες ώρες θα έχει φτιάξει τη φωλιά.
    Υπομονή χρειάζεται και σωστή διατροφή. Μη βιάζεσαι.

5. LEFFF

LEFFF PB New Member

οκ! ειναι τα πρωτα μου Στεφανε και καταλαβενεις...

6. vasileia

vasileia PB New Member

το ίδιο ζευγάρι έχει ξαναγενήσει στο παρελθόν?:confused:

7. LEFFF

LEFFF PB New Member

οχι. τον αρσενικο τον πηρα τον Νοεμβριο και το κοπελια την προηγουμενη δευτερα

8. vasileia

vasileia PB New Member

μη φοβάσαι ξέρουν αυτά,κι εγω μα τα δικά μου έτσι έκανα στην αρχή αλλά τώρα έχω καταλάβει οτι αυτά από την φύση τους ξέρουν τι πρέπει να κάνουν, τι πουλάκια είναι αυτά?

9. LEFFF

LEFFF PB New Member

καναρινια. ευχαριστω για το ενδιαφερον

10. xxx

xxx PB New Member

αν είναι μικρούλα η κανάρα όταν θα έρθει η ώρα να της βάλεις φωλιά μη βάλεις μόνο εξωτερική, γιατί αν είναι άμαθη μπορεί να φοβάται να πάει...βάλε και την εξωτερική που έχεις ήδη αλλά βάλτης και μία εσωτερική και θα διαλέξει μόνη της το δρόμο!;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...