Να βγάλω τα μικρα από την φωλιά;

Συζήτηση με θέμα Να βγάλω τα μικρα από την φωλιά;, που ξεκίνησε από BigRed, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 11 Ιουλ 2008.

1. BigRed

BigRed PB New Member

Θέλω να βγάλω την φώλια απο το κλουβί για να μην έχω άλλη γέννα για 3η συνεχώμενη φορά.:eek:
    Το πρόβλημα είναι ότι το αρσενικό άρχισε πάλι να βάζει το ποδαράκι του στην πλάτη της θυλικιάς και είναι έτοιμα να ...(ξέρεται τώρα)
    Μέσα όμως είναι 4 μικρά τα οποία κανένα δεν έχει βγεί ακόμα έξω.
    Αν τα βγάλω από την φωλιά θα συνεχίσουν να τα ταίζουν ή θα έχω πρόβλημα?:confused:

2. 8520

8520 PB New Member

μην βγάζεις την φωλιά γιατί τα πουλια εαν θέλουν να γενήσουν θα γενησουν ακόμα και αν δεν έχουν φωλια θα το κάνουν στον πάτο του κλουβιού

3. BigRed

BigRed PB New Member

Έχω την εντύπωση οτι αν δέν έχουν φωλιά δεν γεννάνε.:confused:

4. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Αν ειναι πανω απο 15 ημερων εγω θα τα εβγαζα φροντιζοντας να ειναι πολυ καθαρος ο πατος του κλουβιου. Αν το κανεις βγαλε και την φωλια φυσικα για να σταματησεις 3η γεννα. Εχω ακουσει απο εκτροφεα πως ειχε Budgerigar πολλα ζευγαρια ελευθερα σε ενα δωματιο και για να αυξησει-επιταχυνει την παραγωγη του, εβγαζε τα μικρα μολις αυτα βγαζαν πουπουλα και τα αφηνε στο πατωμα. Ετσι το αρσενικο τα ταιζε και η θυληκια περνουσε στην επομενη γεννα.

5. 8520

8520 PB New Member

όσες φορες είπα ότι πρεπει τα καναρίνια μου να σταματήσουν να γενούν κατέληξα να έχω αυγά σπασμένα στο πάτο του κλουβιού.

6. Kostas21

Kostas21 PB Member

Για να μην έχεις 3 συνεχόμενη γέννα δεν αρκεί να βγάλεις την φωλιά γι'αυτό άσε τα μικρά να βγούνε μόνα τους όταν γίνουν ανεξάρτητα.Η λύση στο προβλημά σου είναι αυτή https://petbirds.gr/threads/4150/

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν ειναι ακριβως το ιδιο τα καναρινια με τα παπαγαλακια! Και τα παπαγαλακια μπορει να γεννησουνε στον πατο του κλουβιου αλλα δεν ειναι τοσο συνηθισμενο οσο στα κακαρινια!

Κι εγω πιστευω αν ειναι κοντα στο να βγουνε απο τη φωλια μονα τους να τα βγαλεις εσυ και να απομακρυνεις τη φωλια για να σταματησεις τις γεννες. Συμφωνω απολυτα με τον Οδυσσεα στα περι καθαριοτητας του κλουβιου! ;)

8. anatoly

anatoly PB Member

καλησπερα!
    Κι εγω θα σου προτεινα να βγαλεις τα πουλακια κ φυσικα τη φωλια,ειχα αναλογη ασχημη εμπειρια, η παπαγαλινα επιτεθηκε στα μικρα προκειμενου να κανει τα καινουρια αυγα, τα 2 δυστυχως δεν τα προλαβα:(,αν δεις οτι δεν τα ταιζει το αρσενικο δοκιμασε να τα ταισεις με φορμουλα, μακαρι κ εγω τοτε να ηξερα, ισως να τα ειχα σωσει αλλα ας μην βγαινω off topic,
    ενημερωσε μας για τις εξελιξεις
    φιλικα:)

9. Lazaridis Giannis

Lazaridis Giannis PB New Member

Aν θες να αποτρεψεις την 3 γεννα βγαλε τον αρσενικο απο το κλουβι.

10. BigRed

BigRed PB New Member

Δεν μπορώ να βγάλω τον αρσενικό γιατι κ' αυτός ταίζει τα μικρά.
    Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δίνεται.
    Προς το παρών την αφήνω κ' αν δω ότι το ζευγαράκι συνεχίζει να ...(ξέρεται)
    τότε θα την βγάλω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...