Να βαζω τα καναρινια μεσα στο σπιτι οταν εχει ζεστη;

Συζήτηση με θέμα Να βαζω τα καναρινια μεσα στο σπιτι οταν εχει ζεστη;, που ξεκίνησε από NassiaGr, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 26 Ιουν 2014.

1. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

καλημερα σημερα ζεστη πολυ να βαλω τα καναρινια μεσα στο σπιτι?? τα εχω μονιμα εξω .... ενα κουνελι που εχω θα το βαλω μεσα τα καναρινια ομως κανει η θα τα αναστατωσω με το μεσα εξω?

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Αν δεν τα κτυπάει ο ήλιος δεν χρειάζεται να τα πας μέσα έξω.
    Μπορείς να τους βάλεις μπανιέρες να δροσιστούν και καμιά φέτα αγγουράκι.

3. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Δεν τ'αναστατώνεις. Αν έχει καύσωνα φυσικά και θα πρέπει να τα ''προφυλάξεις''
    Το μέσα έξω δεν ενδείκνυται να γίνεται συνέχεια, όταν υπάρχουν μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας μεταξύ εσωτ. και εξωτερικού χώρου (π.χ. χειμώνας μέσα 20+ έξω 5).
    Αν έξω έχει 37-38 και συ τα βάλεις σε συνθήκες δωματίου (χωρίς aircondition στο full), φυσικά και δεν τους κάνεις κακό.

4. kostantakis

kostantakis PB Member

Νάσσια και μόνιμα έξω να τα έχεις δεν έχουν πρόβλημα τα πουλιά (εκτός ακραίων φαινομένων..) αρκεί να είναι προφυλαγμένα από τον ήλιο ! βάλτους μπανιέρα να κάνουν και το μπανάκι τους ! αν δεν έχεις μπανιέρα εφοδιάσου με ένα ψεκαστηράκι και ψέκαζε τα !

μην ανησυχείς τόσο ! :)

5. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

εχω μπανακι... λες να ειναι υπερβολη ε??? να σου πω .. απο την μια το σκεφτηκα αλλα μαζευω το κουνελι μεσα ετσι και αλλιως .... εξω θια τα αφησω να μην καλομαθαινουν και αυτο ετσι και αλλιως ο ηλιος εκει που ειναι το κλουβι δεν παει εχω τεντες! ευχαριστωωω

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είμαι και εγώ της άποψης ότι εφόσον βρίσκονται σε σκιερό μέρος και έχουν μόνιμα διαθέσιμο φρέσκο νερό, δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Αυτό που σου είπε ο Αλέξανδρος για το ψεκαστηράκι, αν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις μια φορά την ημέρα. Το απολαμβάνουν πολύ.

Αν παρ όλα αυτά αποφασίσεις να τα βάζεις μέσα, πρόσεχε να βρίσκονται μακριά από το κλιματιστικό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...