Να βάλω νεοσσο σε κλουβακι με επιστρωση απο άμμο;

Συζήτηση με θέμα Να βάλω νεοσσο σε κλουβακι με επιστρωση απο άμμο;, που ξεκίνησε από ΙωαννηςΝος, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 2 Απρ 2015.

1. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Θα έχει πρόβλημα αμα φαει άμμο τώρα;
    Να αποφυγω την τροφή που έχει όστρακα μεσά ( versele laga prestige premium)
    Θα έχω πρόβλημα;

2. FlyHigh

FlyHigh PB New Member

Όταν λες άμμο, τι άμμο εννοείς; Άμμο θαλάσσης ας πούμε;

3. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Την άμμο την συσκευασμένη..στα Πετ σοπ

4. FlyHigh

FlyHigh PB New Member

Πόσων ημερών είναι ο νεοσσός;

5. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Σήμερα είναι 18,είναι μονός του χωρίς αδερφακια, το βλέπω είναι οι μέρες του να βγει στο κλαρί.

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν εξαιρέσεις τις σκόνες που αναπόφευκτα θα έχεις σε όλο το χώρο από την άμμο.... είναι καλή για υπόστρωμα... με καλή απορροφητική ικανότητα.
    Καλό βέβαια είναι να μην έχει τη δυνατότητα να φάνε τα καναρίνια τμήματά της γιατί δεν ξέρουμε τι ακριβώς μπορεί να είναι αυτά.... και κυρίως τι επιπτώσεις θα έχουν στο πεπτικό σύστημα του πουλιού.

7. FlyHigh

FlyHigh PB New Member

Εάν δεν το ενοχλούν οι γονείς καλό είναι να το αφήσεις κι άλλο μαζί τους. Το ζευγάρι έχει ξεκινήσει για δεύτερη φωλιά;

8. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Αρα καλυτερα να το αποφυγω προς το παρόν .
    Όσο αναφορά την τροφή που τους έχω τώρα; που έχει μεσά κάποια όστρακα;

Ναι έχουν κανει δεύτερη φωλία, δεν το περνώ τώρα απο τους γονεις,απλα ήθελα να μάθω αμα ερθει σε επαφη με την άμμο στον πάτο του κλουβιου αν θα έχω πρόβλημα.

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Η άμμος που προορίζεται για υπόστρωμα δεν πρέπει να είναι προσβάσιμη από τα πουλιά μας, Αργά ή γρήγορα θα φάνε τις ακαθαρσίες τους και αυτό μπορεί να γίνει πρόβλημα.
    Αν δεν υπάρχει διαχωριστικό σκαράκι καλύτερα θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις χαρτί.

Τα όστρακα (σε δοχείο) δεν είναι πρόβλημα. Εγώ τα δίνω σε όλα τα πουλιά!

10. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Ευχαριστώ πολυ

Μοιραστείτε

Φόρτωση...