Να βάζουμε μπάνιο στα σγουρά καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Να βάζουμε μπάνιο στα σγουρά καναρίνια;, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 1 Σεπ 2016.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μια απορια. Ενας εκτροφεας μου ειπε οτι δεν πρεπει να βαζουμε μπανιο στα σγουρα καναρινια το διαστημα που αλλαζουν φτερα γιατι δεν θα βγει ωραιο το σγουρο φτερωμα. Ισχυει;;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δηλαδή σου είπε πως θα χαλάσει το "κατσαρό" του φτερώματός τους?

Τελευταία επεξεργασία: 1 Σεπ 2016
  3. George Kouth

George Kouth PB Member

Εγώ αυτό που λές κατάλαβα:)

4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν ξερω τι εννοεις με τον ορο "κατσαρο". Μπορει να λες αυτο που εννοω.

Εννοω δεν θα βγει αυτο το υπεροχο σγουρο φτερωμα. Ναι θα εχει σγουρα φτερα στο τελος του καθε φτερου αλλα δεν θα ειναι ολο το πουλι.

5. misalouris

Αυτό εννοώ κι εγώ.
    Στις περιπτώσεις των σγουρών καναρινιών που επιθυμούν να συμμετέχουν σε εκθέσεις ένα ελαφρύ ψέκασμα με νερό και λίγο μυλόξυδο είναι αρκετό για να επιτρέψει στο καναρίνι να περιποιηθεί όπως πρέπει το φτέρωμά του.
    Επειδή όμως το μπάνιο είναι απαραίτητο για κάθε οργανισμό κρίνω πως θα πρέπει το υπόλοιπο διάστημα να του επιτρέπουμε να απολαμβάνει όποτε επιθυμεί το μπάνιο του, με την κλασική μορφή.
    Έχεις τέτοια καναρίνια Αριάδνη?

6. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εγω βαζω μπανιο σε ολα μου τα καναρινια. Απλα το ειχα απορια :).

Ναι εχω.

7. ianos

ianos Daily Active Member

...κι εγώ που παντα νόμιζα οτι το νερό σγουραίνει την περμανάντ!:p

8. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Στα μαλλια.. στα φτερα ισιωνει :)

9. TheBigL

TheBigL PB Member

Αν δεν έχεις εκθεσιακά πουλιά βάλε τους μπανάκι να ευχαριστηθούνε.Δεν νομίζω να ισιώσει τόσο.
    Αν και να ισιώσει ακόμα καλύτερα γιατί με τέτοιο φτέρωμα άσχημα είναι για μένα χαχα :)

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Βαζω σε ολα τα πουλια μου. Απλα ηταν μια απορια που ειχα.

11. misalouris

Το σωστό και τυποποιημένο σγουρό πτέρωμα στα πουλιά αυτά είναι βασική προϋπόθεση για την αξιολόγηση ή τον αποκλεισμό τους από τις εκθέσεις.
    Υπάρχουν οδηγίες για το πως ακριβώς θα πρέπει να είναι το φτέρωμα, ποιες περιοχές πρέπει να καλύπτουν τα σγουρά φτερά και άλλα πολλά και το μπάνιο στην τελική ευθεία αλλοιώνει αυτή την εμφάνιση.
    Τι πουλιά ακριβώς έχεις?
    Τα εκτρέφεις χρόνια ή τώρα ήρθαν στα χέρια σου?
    Θέλεις να μας τα παρουσιάσεις?

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με αφορμή αυτά τα δύο θέματα, είχα διαβάσει λίγο για τα frilled καναρίνια.
    https://petbirds.gr/threads/Αναζητηση-σγουρου-καναρινιου.19737/
    https://petbirds.gr/threads/Ποιος-τυπος-frise-ειναι.19748/
    Βρήκα πως μπάνιο θέλουν (το ζητούν τα ίδια) καθημερινά, απλά στην εκθεσιακή προετοιμασία δεν κάνουν το γνωστό ολόσωμο μπάνιο που γίνεται στα υπόλοιπα αλλά τα πλένουν με ψεκασμό.

13. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν γνωριζω την ρατσα τους. Ακομη να φτασω σε αυτο το επιπεδο. Δηλαδη να μπορω να μιλησω για ρατσες καναρινιων. Νομιζω και βλεποντας το θεμα αυτο:
    Πρεπει να ειναι Fiorino. Δεν ξερω.

Αγορασα πριν 3 χρονια ενα θηλυκο σγουρο και πριν 2 χρονια ενα αλλο για αρσενικο αλλα βγηκε θηλυκο. Περσι αγορασα δυο αρσενικα και στην αναπαραγωγη εβγαλα 5 μικρα απο το ενα ζευγαρι. Η αλλη τα ετρωγε. Τα μικρα! Εχω ανοιξει θεμα το οποιο αναφερω κιαλλο περιστατικο με την κυρια αλλα ειχα μια ελπιδα φετος αλλα δεννν. Δεν θα την ξανα βαλω ομως. Θα παω απο βδομαδας στον εκτροφεα που συνεργαζομαι να κανω καποια ανταλλαγη για να δημιουργησω κι αλλα ζευγαρια.
    Φετος σκεφτομαι να γραφτω στο συνδεσμο. Οποτε η εκθεση βρισκεται στο μακρινοοοο μελλον.

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν θα την αντάλλαζα. Θα είναι άσχρηστη για έναν μεγάλο εκτροφέα με αβέβαιο μέλλον. Γιατί δεν της πήρες τα αυγά να τα βάλεις σε παραμάνα φέτος? Ή έστω να την αφήνεις στην κλούβα πτήσης να ταίζει τα μικρά που βγάζεις απο τους γονείς αφού φύγουν απο τη φωλιά και τρώνε? Εγώ θα έκανα τέτοια "πειράματα" για να της δώσω κάποιον ρόλο.

15. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ανεστη μου δεν ειπα πουθενα οτι θα την ανταλλασα. Την εχω τοσο καιρο. Εχω συνδεθει μαζι της. Απλα εβγαλα 5 μικρα απο το αλλο ζευγαρι και θα τα κανω ανταλλαγη. Τα δυο. Για να κανω ακομη δυο ζευγαρια.

Του χρονου ισως κανω αυτα που λες. Ισως ομως να μην την βαλω σε αυτη την διαδικασια... θα δω

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

...
    Συγνώμη Αριάδνη για την παρανόηση. Επειδή μιλούσες γι'αυτήν στο παραπάνω μήνυμα και μετά είπες για ανταλλαγή υπέθεσα πως εννοούσες γι'αυτό το πουλί. ;)

17. misalouris

Η γνώμη του Ανέστη για παρένθετη μητέρα στα αυγά της δύσκολης θηλυκιάς δίνει μια πολύ καλή λύση.
    Αν φυσικα μελλοντικά σκέφτεσαι την αναπαραγωγή της.

18. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν γνωριζω ομως αν αυτο που εχει ειναι κληρονομικο.

19. misalouris

Σε όσες περιπτώσεις γνωρίζω δεν υπήρχε κληρονομική συνέχεια.
    Υποθέτω πως έτσι τα είναι και στην περίπτωση του θηλυκού.
    Ο κανιβαλισμό στα ζώα είναι συνήθως ατομική αντίδραση που απορρέει από πολλές άλλες αιτίες.

Τελευταία επεξεργασία: 3 Σεπ 2016
  20. ianos

ianos Daily Active Member

Γιάννη, απο ποιες αιτίες πιστεύεις οτι απορρέει ο κανιβαλισμός;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...