Να αφαιρεσω τα αυγα απο τα κοκατιλ;

Συζήτηση με θέμα Να αφαιρεσω τα αυγα απο τα κοκατιλ;, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 24 Νοε 2008.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Εδω και μια εβδομαδα δεν εχω δει τη Μαρου-κοκατιλ-να καθεται στα αυγα,εχουμε μεινει στα 2 και απο κει και περα τιποτα.Σημερα που πηγα να τους βγαλω τη φωλια μπηκε ο Ιβαν μεσα λες και ηξερε γιατι πηγαινω και δεν εβγαινε,εκατσε πανω τους και ηταν ετοιμος να ορμισει.Τι να κανω?Να τα αφησω η να τα αφαιρεσω?

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν έχει όντως τόσες μέρες να καθήσει, η διαδικασία εκκόλαψης έχει σταματήσει. Καλύτερα να τα αφαιρέσεις μαζί με την φωλιά και να τα ξαναδοκιμάσεις ;)

3. melagio80

melagio80 PB Member

Βρε Γρηγορη και σημερα που ανεβηκα παλι πανω να τα φτιαξω την ιδια κινηση εκανε ο Ιβαν...αν σου πω οτι στεναχωριεμαι να τους τα παρω?!

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Απλά τα ταλαιπωρείς έτσι όμως ;) Αν σταμάτησε το ''κλώσσιμα'' σταμάτησε και η ανάπτυξη των εμβρύων.

5. melagio80

melagio80 PB Member

Ναι αλλα ο Ιβανακος μπαινει μεσα..δεν ξερω.Υπαρχουν φορες που οι γονεις μου την εχουν δει μεσα αλλα ο κυριος δεν με αφηνει να κοιταξω!
    Και αν μου θυμωσει και χασει την εμπιστοσυνη του σε εμενα?

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ιωάννα αν έχουν σταματήσει να τα κλωσσάνε δεν υπάρχει λόγος να είναι τα αυγά ακόμα στη φωλιά, μιας και δεν πρόκειται να βγουν νεοσσοί.
    Αν θες βάλε κάποιον άλλο να βγάλει τη φωλιά με τα αυγά, αν και, αν ήμουν στην θέση σου θα την έβγαζα εγώ.

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Απλα θα ταλαιπωρουνται τωρα..μην τα βαζεις σ αυτη την διαδικασια...παρε την φωλια και αν εχεις περιεργια ανοιξε τα αυγα και δες αν ειχαν πουλακι μεσα!αν ναι τοτε βαλε τους αλλη μια φορα φωλιτσα...πρωτη φορα ηταν που γεννησαν μπορει να ταν απειρα,...αν δεν ηταν ασπορα τοτε αφαιρεσε εντελως την φωλια...Ισως ο Ιβαν να μπαινει μεσα στην φωλια επειδη οταν πλησιαζεις τρομαζει!:);)

8. melagio80

melagio80 PB Member

Οχι βεβαια,δεν με φοβαται και μπαινει μεσα!
    Θα παω παλι αυριο και θα κοιταξω αν και ξερω απο τωρα την αντιδραση του!

9. melagio80

melagio80 PB Member

Τελος!
    Τα αφαιρεσα τελικα τα αυγα και την φωλια.Τα αυγουλακια μεσα ηταν κατασπρα,αρα δεν ειχαν πουλακια!
    Και ο Ιβανακος με τη Μαρου ξανα μαζι μου!

10. Σπύρος

Σπύρος PB New Member

na se rotiso kati???

11. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Θεσε την ερωτηση που θες!μην δισταζεις!γι αυτο ειναι το φορουμ!;)

12. melagio80

melagio80 PB Member

Και βεβαια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...