Να αφήσω gloster και timbrado στον ίδιο χώρο;

Συζήτηση με θέμα Να αφήσω gloster και timbrado στον ίδιο χώρο;, που ξεκίνησε από Dimitris.P, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 20 Σεπ 2015.

1. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

καλημέρα φίλοι μου!!!
    Ψάχνοντας,πριν λίγες ημέρες,στο internet,για διάφορα πράγματα περί καναρινιών,καταλάθος άνοιξα ένα βίντεο με φωνές timbrado. Kαι αυτό ήταν..τα παιδιά μου ξετρελάθηκαν και από τότε έχω βρει τον μπελά μου! "Να πάρεις και τέτοια καναρίνια,μπαμπά" .."θα σε βοηθάμε και μεις ,θα τα προσέχουμε εμείς",και όσοι φίλοι γνωρίζουν το πως προσέχω και περιποιούμε αυτά που ήδη έχω,με παροτρύνουν να ασχοληθώ και με την εκτροφή timbrados !! ο δικός μου όμως ενδοιασμός είναι το κατά πόσο μπορούν να συμβιώσουν αρμονικά στην ίδια βεράντα τα timbrados με τη δική μου "οικογένεια" που αποτελείται από 2 ζευγάρια GLOSTER?
    δώστε μου τα φώτα σας,σας παρακαλώ πολύ,φίλοι μου !!

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η συμβίωση αυτών των διαφορετικών καναρινιών είναι εφικτή μόνο αν δεν υπάρχει διάθεση διαγωνισμού των καναρινιών φωνής. Κι αυτό γιατί τα καναρίνια φωνής έχουν ρεπερτόριο το οποίο πρέπει να είναι συγκεκριμένο και οποιαδήποτε παρέκκλιση από αυτό θα φέρει πόντους ποινής.
    Τα gloster είναι καναρίνια που κελαηδούν αλλά όχι όπως τα tibrandos ...
    Και είναι εύκολο να μάθουν τους "κακούς" ήχους και να μην τους αφήνουν στη συνέχεια..
    Γνώμη μου ...
    Καλύτερα ξέχωρα....

3. Dimitris.P

φίλε Γιάννη,την απάντηση αυτή την περίμενα!! και δεν θα ήθελα με τίποτα να ''χαλάσω'' τις φωνές τέτοιων τενόρων επειδή μου το ζητούν τα παιδιά μου!! θα ήθελα όμως να είχα και μια ακόμη ράτσα !! αλλά όσο έχω τα GLOSTERάκια μου..μάλλον φαντάζει απίθανο..σωστά??

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αν εχεις χωρο να ειναι εντελως ξεχωριστα χωρις καμια επαφη δε βλεπω γιατι να μην εχεις και τα δυο.

5. misalouris

Μαζί με τα αγαπημένα σου glosterακια μπορείς άνετα να έχεις όποιο καναρίνι χρώματος ή τύπου θέλεις....
    Στα καναρίνια φωνής υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί που ασφαλώς τους καταλαβαίνεις....

6. Dimitris.P

αυτό είναι το πρόβλημά μου,αγαπητή φίλη Μιράντα..ο χώρος! Εχω μία βεράντα 20τετραγωνικά αλλά Βορινή και αλλη μία
    6τετραγωνικά Νοτιοανατολική που έχω τα gloster. Οπότε..τι να κάνω?? ούτε ο πρώτος πατέρας που χαλάει το χατήρι των παιδιών του είμαι και σίγουρα όχι ο τελευταίος! αν και για να είμαι ειλικρινής..θα ήθελα να είχα και τενόρους στην παρέα μου,αλλά η αγάπη μου για τα καναρίνια(αν είναι να τους κάνω κακό στις φωνές) υπερισχύει της επιθυμίας μου..

και βέβαια,φίλε Γιάννη!! μην ανησυχείς..η αγάπη μου για τα καναρίνια,στην συγκεκριμένη περίπτωση,είναι πάνω από το ''θέλω'' των παιδιών!! δεν ξέρω όμως κανέναν εδώ στην Αθήνα που να μπορώ να πάρω καναρίνια χρώματος..άνθρωπο εμπιστοσύνης εννοώ,γιατί από πετ-σοπ χιλιάδες!

7. misalouris

Δεν πιστεύω πως αυτό μπορεί να σταθεί εμπόδιο...
    Ψάχνοντας πάντα βρίσκεις.

8. TheBigL

TheBigL PB Member

Πόσα gloster έχεις?Αν δεν σκέυτεσαι να πας τα timbrado για διαγωνισμό δεν έχεις θέμα.Απλά θα πάρουν κάποια κακά από τις φωνές των gloster. Κακά που στο δικό σου αυτί ίσως και να μην το καταλάβεις.Μπράβο όμως που θες να αποκτήσεις Timbrado :)

9. Dimitris.P

καλησπέρα φίλε Λάμπρο! αυτή τη στιγμή έχω δύο ζευγάρια gloster,προέρχονται και τα τέσσερα από γονείς βραβευμένους το 2012. Βρίσκομαι σε συνεχή επικοινωνία με τον ''δάσκαλο'' που μου τα έδωσε(τον λέω δάσκαλο γιατί ειλικρινά περνάμε πολλές ώρες μαζί και μαθαίνω αρκετά από τον τρόπο που χειρίζεται τα δικά του) και πάνω απόλα είμαστε καλοί φίλοι!Αγαπάμε και οι 2 πολύ τα καναρίνια!! Ο χώρος μου σηκώνει άλλα 2 ζευγάρια..θα ήθελα να αποκτούσα και timbradakia..αλλά δεν θα ήθελα και να τα κάψω,παίρνοντας φωνές από τα άλλα,γι αυτό και σκέφτομαι τελικά να κινηθώ σε ''χρώματος''..να τα πάρω από τώρα, να μάθουν το χώρο μου,και σιγά σιγά να ετοιμαστούμε για τη νέα περίοδο.

10. TheBigL

TheBigL PB Member

Καλή επιλογή τότε φίλε.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Δημήτρη μου με κάποιο ζευγαράκι κόκκινο μωζαίκ ή λευκό ή κόκκινο λιποχρωμικό είμαι σίγουρη πως επίσης θα εντυπωσιαστούν τα παιδιά σου και εσύ ο ίδιος με την γενετική!! ;) :thumbsup:

12. Dimitris.P

καλημέρα,Αλίκη μου!! καλά ε..το μικρούλι στην φωτό του προφίλ σου είναι ΚΟΥΚΛΑΚΙ!! Εχεις δίκιο,πάντως,και προς τα εκεί προσανατολιζόμουν,σε λευκό ή κόκκινο mosaic .Tα gloster δεν τα έχω σκοπό να τα δώσω (για την ώρα τουλάχιστον) ,άλλωστε είναι από πάρα πολύ καλά αίματα,αλλά κάποια μικρά,όταν με το καλό,σκάσουν μύτη,θα δώσω σε όποια φίλη ή φίλο στο forum θελήσει!! :):thumbsup:

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Σ ευχαριστώ πολύ!! Να σαι καλά Δημήτρη μου!!! Είναι όντως όμορφος και απόλυτα εξοικειωμένος με τους ανθρώπους!! Φέτος (το 2015) έβγαλα ένα ίδιο από δύο καφέπράσινους γονείς.... ακόμα ψάχνω να βρω πως έγινε!! :p

Εγώ προσωπικά αν είχα κι άλλο χρόνο και χώρο ανάμεσα στα δύο θα επέλεγα το λευκό γιατί θεωρώ πως τα μωζαίκ πρέπει να βάφονται (δεν μ αρέσει να δίνω χρωστικές) και δεν είναι και καθόλου φτηνές!! Και γενικά είναι δύσκολο εγχείρημα να βάψεις μωζαίκ πουλάκια... η αναπαραγωγή των λευκών είναι πιο εύκολη. Απλά θέλουν ουδέτερη αυγοτροφή και συμπλήρωμα βιταμίνης Α!

Ποιος σου είπε καλέ να τα δώσεις!! Να τα κρατήσεις τα μικρούλια σου!! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...