Να αφήσω κάτω το κλουβί του κοκατίλ μου

Συζήτηση με θέμα Να αφήσω κάτω το κλουβί του κοκατίλ μου, που ξεκίνησε από vas, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 5 Οκτ 2009.

1. vas

vas PB New Member

Πήρα επιτέλους το κλουβί για το κοκατίλ(το οποιο θα είναι στο σπίτι αύριο-μεθαύριο)
    αρκετά ευρύχωρο για ένα πουλάκι:)78x45x90 ,αλλά δεν πήρα βάση -δεν είχε,και όσα βρήκα με βάση μου φάνηκαν μικρά-και η ερώτηση μου είναι η εξής :
    η κορυφή του κλουβιού όταν κάθομαι είναι λίγο(ελάχιστα)πιο κάτω απο το πιγούνι μου,πειράζει να το αφήσω κάτω το κλουβί ή πρέπει να βρω κάτι να να το βάλω πάνω?;

2. melagio80

melagio80 PB Member

Εγω το κλουβι του μικρου το εχω ακουμπησει πανω σε ενα κομοδινο,μπορεις να το βαλεις σε ενα επιπλακι η τραπεζακι!

3. vas

vas PB New Member

το σκέφτηκα αλλα το θέμα είναι οτι στο γραφείο μου δνε έχω καθόλου χώρο,γιατι έχω οθόνη,πληκτρολόγιο,λάπτοπ και βιβλία(αλλα κ να μν είχα βιβλία πάλι δε χοράει) και με το κομοδίνο πάλι το ίδιο πρόβλημα έχω,πολύ μεγάλο για να χωρέσει

4. melagio80

melagio80 PB Member

Τοτε γιατι δεν ψαχνεις μηπως εχετε καπου καποιο τραπεζακι χαμηλο για σαλονι;

5. vas

vas PB New Member

μέσα στο σπίτι (απ'όσο θυμάμαι)δεν υπάρχει τίποτα,μόνο ένα γυάλινο τραπεζάκι στο καθιστικό,θα τσεκάρω και στην αποθήκη μήπως έχουμε τπτ απο τη μετακόμιση

6. vas

vas PB New Member

σας παραθέτω φωτογραφίες απο το κλουβί,κάθε παρατήρηση για τη διαμόρφωσή του δεκτή επίσης θα ήθελα να ρωτήσω(επειδη συχνα΄φτιάχνω τέτοια παιχνίδια) αν το παιχνίδι που παίζει η Λουλου είναι κατάληλλο για παπαγάλο,το φτιάχνω με κορδόνια,η Λουλου τρελαίνεται να προσπαθεί να το ξεμπλέξει,αλλα δεν καταφέρνει κ πολλά:p

Συνημμένα Αρχεία:

7. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ευρυχωρο κλουβι!το εχω βαλει και εγω στο ματι αλλα το ψαχνω ακομα το θεμα...

να σε ρωτισω...ποσο βαθος εχουν τα ταψακια???
    σχαρα δεν εχει?

το παιχνιδακι ειναι καλο...αλλα μην το κανεις με αυτα τα υλικα...εγω θα το φοβομουν το κορδονι παπουτσιων μη μπλεξει κανενα νυχι...

8. vas

vas PB New Member

ταα ταψάκια?;
    όχι δυστυχώς σχάρα δεν έχει,αυτό είναι το μόνο μείον του

9. melagio80

melagio80 PB Member

Υπεροχο κλουβι...
    Κατι τετοιο,ισως κ πιο μεγαλο θα παρω οταν μετακομισω για να βαλω το παπι μου!

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ταψακια=τα συρταρακια που μαζευουν τις κουτσουλιες...αν μπορει ςπες μου...

11. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εξαιρετική η επιλογή σου! Πιστευω οτι θα είναι πολυ ευχαριστημενο εκει μεσα, ειδικα αν του βάλεις στις άκρες καποια παιχνίδια απο σχοινι, δερμάτινα κορδόνια, ξυλινες χάντρες, ξυλακια κανέλας, κουδουνάκια κτλ. Περιμενουμε να το δουμε ξανά γεματο με το πουλάκι και τα παιχνιδια! Καλη διαμονη να εχει

12. vas

vas PB New Member

Ιωάννα μου σε ευχαριστώ πολύ,αλλα μου έφυγαν τα χέρια μέχρι να το φέρω σπίτι,το πήρα απο το πετ μέχρι το σπίτι,ενα τέταρτο με τα πόδια,γύρισα και τα χέρια μου απο τον αγκόνα και κάτω δε τα ένιωθα,Φώτη αν εννοείς την τα'ί'στα και την ποτίστρα είναι 9,5 εκ. το μέτρησα με το χάρακα

13. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

:rolleyes:φωτη?αν ενοεις εμενα αγγελο με λενε!:cool::p

ενοω τα πλαστκα μερει του πατου(ασπρα που ειναι///2 ιδια) που βγενουν συρταροτα...

14. vas

vas PB New Member

αα.sorry έγραψα πριν,2 εκ είναι τα συρταράκια :)
    ευχαριστώ Τζωρτζίνα,ανυπομονώ να έρ8ει :D

15. vas

vas PB New Member

χαχχαχ,το ήξερα,κεκτημένη ταχύτητα συγνώμη

16. melagio80

melagio80 PB Member

Χαχα...σε καταλαβαινω!
    Και εγω θελω να παρω μια μεγαλη κλουβα για τα καναρινακια του πατερα μου και ψαχνω τροπο για να το φερω σπιτι.
    Κανενας εθελοντης??? :p

17. vas

vas PB New Member

μη με κοιτάς.ΜΗ ΜΕ ΚΟΙΤΆΑΣ χαχαχ.θα κάνω να ξανακουβαλήσω πράγμα καμια βδομάδα,γύρισα και δεν είχα κουράγιο να σηκώσω το ποτήριο να πιω νερό

18. vas

vas PB New Member

αύριο κάνω μια ψηλοανακαίνηση στο δωμάτιό μου για να βάλω το κλουβί εκεί που θέλω,το έβαλα πάνω σε ένα πουφ για να δω τι ύψους τραπεζάκι θα βάλω και ανακάλυψα οτι βάζοντας το εκει πάνω(καπου στα 45 εκ) η κορυφή του κλουβιού είναι περίπου 10 εκατοστά πάνω απο το κούτελό μου όταν κάθομαι,καλή θέση?;

19. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

καλα εε το κλουβι ειναι σουπερ ζηλευω χιχι
    θα κανει τουμπες το κοκατιλακι σου εκει μεσα
    και εγω το ειχα δει αυτο σε καφε αλλα το ειδα πολυυυ πριν παρω αυτο που εχω
    ακομα πρεπει να το εχει το πετ σοπ που το ειδα
    λετε να ξανασκευτω να παρω αυτο αντι για αυτο που θα παρω τον νοεμβριο
    μμμ...

η θεση που θα το βαλεις νομιζω οτι ειναι αρκετα καλη !

20. vas

vas PB New Member

εγώ σε κανένα απο τα μεγάλα πετς δε βρήκα ενα αξιόλογο κλουβί.Το πήρα απο ένα πετ κοντά στο σπίτι μου που έχει μόνο πουλιά κ δν είναι αλυσίδα αλλα είναι πολύ μεγάλο
    το κλουβί αυτή τη στιγμή είναι μπροστά απο τις ντουλάπες δε μπορω να το αφήσω εκει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...