Να απομακρύνω το αρσενικό;

Συζήτηση με θέμα Να απομακρύνω το αρσενικό;, που ξεκίνησε από giouli, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Απρ 2009.

1. giouli

giouli PB New Member

δεν ξερω αλλα με εχουν μπερδεψει μερικοι μου λενε οτι καλα θα ειναι να αφησω τον αρσενικο με την θυλικια και τα μικρα καποιοι αλλοι μου λενε να τον βγαλω γιατι αμα θελησει να ζευγαρωσει ξανα θα σκοτωσει τα μικρα βασικα απο οτι βλεπω δεν εχει εχρικη συμπεριφορα και μαλιστα ταιζει και τη θυληκια δεν κσερω τι να κανω,α και μια ακομα ερωτηση εδω και 2 μερες δεν βγηκε αλλο πουλακι συμαινει οτι τα αλλα αυγα ειναι κλουβια ή να περιμενω και αλλο?

2. pougas

pougas PB New Member

Να περιμένεις εννοείτε για τα μικρά. Ποτέ μην ακούς απόψεις άλλων για θέματα συμπεριφοράς των καναρινιών σου! Εσύ πρέπει να τα παρακολουθείς και να προσέχεις την συμπεριφορά τους και είσαι αυτός που θα αποφασίσει αν θα τα χωρίσεις ή όχι, κανένας άλλος. Αφού βλέπεις ότι είναι σωστός και δεν παρατηρείς κάποια συμπεριφορά εχθρική, νομίζω ότι πρέπει να τα αφήσεις μαζί.

3. sainer

sainer PB New Member

εφοσον δεν δημιουργει προβλημα δεν θα τον βγαλεις απο το κλουβι.ποτε γεννηθηκαν τα αυγα και ποτε εσκασαν τα πρωτα?

4. giouli

giouli PB New Member

το τελευταιο εσκασε πριν 2 μερες με διαφορα απο το πρωτο μιαμιση μερα

5. sainer

sainer PB New Member

το τελευταιο αυγο που γεννηθηκε εσκασε πριν 2 μερες?

6. giouli

giouli PB New Member

για την ακριβεια το πρωτο εσκασε παρασκευη κατα τις 6 το απογευμα και το δευτερο το ειδα κυριακη πρωι

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Χαχαχαχαχαχα . Εξαιρετικό, σαν ανέκδοτο ακούγεται.
    Με αυτό το σκεπτικό πρέπει να μην ακούσει αυτό που της προτείνεις
    γιατί και εσύ είσαι ένας ΑΛΛΟΣ.(Εκτός και εάν εσύ δεν είσαι ένας άλλος
    απο τους άλλους, αλλά ένας άλλος που θεωρείται ίδιος) Τι μπέρδεμα ! :D

9. pougas

pougas PB New Member

Νομίζω ότι έγινα απόλυτα σαφής ΣΕ ΠΟΙΟ ΘΕΜΑ να πάρει κάποιος αποφάσεις μόνος του. Τώρα, οι ειρωνείες και τα υπόλοιπα δεν νομίζω ότι σε κανουν πιο έξυπνο.:rolleyes: Τουλάχιστον θα περίμενα να πεις και μια διαφορετική γνώμη χωρίς να νομίζεις ότι λέμε ανέκδοτα.

10. giouli

giouli PB New Member

σημερα το πρωι ειδα το ενα αυγο μεσα απο τη φωλια να ειναι κατω στο κλουβι τι μπορει να εγινε ?καταλαθος ή επιτιδες?μηπως κινδυνευουν και τα μικρα?

11. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

μπορει το αυγο να το παρεσυρε το θηλυκοα κατα λαθος αυτο πετατο τα αλλα αυγα αστα ακομα μην τα βγαζεις ,τα μικρα δεν κινδυνευουν μηυν ανησυχεις

12. sainer

sainer PB New Member

μαλλον κατλαβε η καναρα οτι δε θα εκολαφθει νεοσσος η οτι ηταν ασπορο και το πεταξε εξω.

13. mortal1

mortal1 PB New Member

Θέλω να ελπίζω πως δεν το εννοείς.Έτσι δεν είναι ???

14. sainer

sainer PB New Member

γιωργο μου αν καταλαβα καλα το αυγο που εριξε εξω η καναρα επρεπε να ειχα ήδη σκασει.οταν περνανε οι μερες και τα αυγα δεν εκκολάπτονται πολλες καναρες τα πετανε οι ιδιες εξω γιατι καταλαβαινουν οτι ειναι ασπορα.αυτο καταλαβα και εδωσα την παραπανω απαντηση...εκτος και αν δεν εχω καταλαβει καλα.

15. giouli

giouli PB New Member

η αληθεια ειναι οτι τα δυο αυγα επρεπε ηδη να εχουν βγει αλλα το αυγο μεσα ειχε πουλακι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...