Να αλλαξω την φωλια τωρα που μεγαλωσαν;

Συζήτηση με θέμα Να αλλαξω την φωλια τωρα που μεγαλωσαν;, που ξεκίνησε από zeus85, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 20 Μαϊ 2009.

1. zeus85

zeus85 PB New Member

Έχω μια εξωτερική φωλιά με 4 νεοσσούς 9 ημερών. Τώρα έχουν αρχίσει σιγά σιγά να βγάζουν τον πισινό τους έξω από την φωλιά για να αφοδεύσουν. Κάποια όμως από τα κακά τους έχουν πέσει μέσα στην φωλιά και έχουν κολλήσει και για να τα βγάλω θα πρέπει να αφαιρέσω το μισό νήμα! Αν τους αλλάξω τη φωλιά και βάλω άλλη με νέο νήμα λέτε να υπάρχει πρόβλημα; Ευχαριστώ!

2. naskaki

naskaki PB New Member

μην πειραξεισ την φωλια η μητερατουσ φροντιζει για ολα.στην φωλια θα παρεμβεισ μονο οταν δεν την χρειαζονται.συγχαριτιρια για την επιτυχιασου.

3. diamantenia

diamantenia PB New Member

Το ΄χα κάνει αυτό εγώ σε 4 νεοσσούς 7-10 ημερών
    χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως. Έβαλα τους
    νεοσσούς σε ζεστό μέρος κ με γρήγορες κινήσεις
    αφαίρεσα το νήμα,έπλυνα την φωλιά κ έβαλα ένα
    καθαρό υφασματάκι κ τους νεοσσούς από πάνω.
    Είχαν κ πιο πολύ χώρο μετά.
    Φυσικά συνέχισαν να ταΐζουν οι γονείς τους,αλλά
    πιστεύω ήταν κάπως παρακινδυνευμένο αυτό π ΄κανα
    γιατί υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωρίσει η κανάρα την
    μυρωδιά της στην φωλιά. Για αυτό καλύτερη λύση είναι η
    τοποθέτηση τσόχας στην φωλιά που έχει πει ο κ Μάκης.:)

4. zeus85

zeus85 PB New Member

Το ξέρω το κόλπο με την τσόχα αλλά δεν είχα βάλει! Λέω να το αφήσω για τώρα μέχρι να μεγαλώσουν κι'άλλο οι νεοσσοί! Ευχαριστώ

5. xxx

xxx PB New Member

άφησέ την καλύτερα γιατί όλες οι θηλυκές δεν είναι ίδιες και δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από θηλυκά των συνομιλητών σου!μόνο πειραματιζόμενος από μόνος σου θα έχεις ασφαλή συμπεράσματα από τα πουλιά σου!αν θες ρισκάρισέ το αλλά έτσι μόνο θα ξέρεις τι να κάνεις την επόμενη φορά!

6. zeus85

zeus85 PB New Member

Θα περιμένω μέχρι να πάει στο απροχώρητο η κατάσταση μέσα στη φωλιά! Και μετά δοκιμάζω την τύχη μου! Αν και πρωτάρα η θηλυκιά ευτυχώς ο κάναρος είναι καλός και αν κάνει κάτι στραβό την κυνηγάει! Και κάτι άσχετο και εγώ ζωικάριος είμαι!

7. lee

lee PB New Member

δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα!

8. PRO

PRO PB New Member

Εγω οταν ηταν 9 ημερων οι νεοσσοι αφαιρεσα το νημα απο την τσοχα για μεγαλυτερη καθαριοτητα και δεν ειχα προβλημα.Τωρα εσυ ξερεις καλυτερα αν το θυληκο σου ειναι δυστροπο η οχι.;))

9. 123leo

123leo PB New Member

κι εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με νεοσσους 6 ημερων.η καναρα δεν τους καθαριζει την φωλια.υπαρχει καποιος κινδυνος?θα πρεπει να κανω εγω κατι?

10. PRO

PRO PB New Member

Αν υπαρχουν κουτσουλιες μεσα στην φωλια βγαλε τους νεοσσους προσεκτικα και βαλτους προσωρινα σε μια αλλη φωλια με τσοχα εν συνεχεια καθαρισε την φωλια και βαλε μεσα μια καθαρη τσοχα και ξανατοποθετησε τους στην αρχικη φωλια τους.Νομιζω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα

11. 123leo

123leo PB New Member

δεν ειχα βαλει τσοχα.μπορει να με βοηθησει καποιος?που την προμηθευομαι?πως την τοποθετω?ευχαριστω!επισης αν προσπαθησω να καθαρισω απ ευθειας την φωλια?

12. 123leo

123leo PB New Member

καποιος μια βοηθεια?

13. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τσοχα μπορείς να προμηθεις απο καταστήματα με ειδη για ζώα και πουλιά. Διαβασε αυτά τα θέματα να δεις περί τινος πρόκειται https://petbirds.gr/threads/Τσόχα-στις-φωλιές.141/ , https://petbirds.gr/threads/Σχετικά-με-την-τσόχα-στη-φωλιά-των-καναρινιών.11280/ ,https://petbirds.gr/threads/Να-κοψω-τσοχες-που-ειναι-για-πατους-για-να-βαλω-στη-φωλια.10455/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  14. 123leo

123leo PB New Member

τωρα ομως που δεν εβαλα και τα πουλια ειναι μιας εβδομαδας τι θα πρεπει να κανω που η φωλια τους ειναι βρωμικη?

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  15. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ειναι πολύ βρώμικη η φωλιά??? Συνήθως η καναρα φροντίζει για τον καθαρισμό της, αλλα άν οι ένοικοι είναι πολλοί και "παραγωγικοί", τι να πρωτοκανει και εκεινη:D
    Εκείνο που μπορείς να κανεις αν δεν βρεις τσόχα, είναι να βγαλεις για λιγο την φωλιά (βαζοντας τα μικρά για λιγα λεπτά σε ενα βαθύ σκεύος) να την πλύνεις καλα καλά και να στρώσεις την φωλια με καθαρό υλικό που περισσεύει και να ξαναβάλεις μέσα τα μωρά, ελπίζοντας να μην ενοχληθεί η κανάρα. Πρόσεξε να μην βάλεις πολύ υλικό και με το μπες βγες της κανάρας στη φωλιά, συμπαρασύρει έξω τους νεοσσους.

Αν βρεις τσόχα , αφου πλύνεις την φωλιά, στρώσε την τσόχα με τον τροπο που περιγραφει ο Κ.Μακης στα λινκ που σου παρεθεσα.
    Μια άλλη λυση είναι να παρεις ενα μωρομάντηλο και να καθαρισεις τα εξωτερικά τοιχώματα της φωλιάς αφήνοντας ανεπαφο το εσωτερικό.Καλη επιτυχια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...