Να αγοράσω καναρίνι "γουρούνι στο σακί";

Συζήτηση με θέμα Να αγοράσω καναρίνι "γουρούνι στο σακί";, που ξεκίνησε από Κορινθιος Γιωργος, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 10 Οκτ 2008.

1. Γεια σας,
    εδω κ καιρο σκεφτομαι να αγορασω το τριτο καναρινι της μικρης συλογης μου προβληματιζομενος τι κ απο που ,γιατι
    ζω στην Τηνο.Τελικα βρηκα στο διαδυκτιο ενα σαιτ Ελληνων
    Εκτροφεων που εκτρεφουν διαφορα κ σκεφτηκα να παρω ενα νεαρο αρσενικο Γλοστερ μου ειπαν οτι υπαρχει κ μπορουν να μου το στειλουν.Το θεμα ειναι να εμπιστευτω να
    αγορασω ενα καναρι που δεν εχω δει δηλαδη γουρουνι στο σακι.Αν ζητησω να μου στειλουν φωτογραφιες κ αλλες πληροφοριες ειναι αρκετο.:confused:
    Ευχαριστω Γιωργος

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Γιώργο καλημέρα.Πρίν φτάσεις στο πώς θα έρθει στη κατοχή σου ένα πουλάκι δεν είναι καλύτερα να μας δώσεις μια εικόνα ,τί άλλα πουλάκια έχεις ; τί σ' αρέσει στα καναρίνια ; Η φωνή ,το παράστημα ,το χρώμα ; Σκέπτεσαι μήπως να κάνεις κάποιο ζευγάρωμα με τα ήδη υπάρχοντα ; Ετσι θα πάρεις και γνώμες και ιδέες για τον νέο σου φίλο.

3. Μακη καλημερα,
    εχω ηδη ενα καρδερινοκαναρο(3 μηνων) κ ενα κιτρινο καναρι(8μηνων).
    Δεν σκεφτομαι ακομα να ζευγαρωσω το καναρι γιατι μετα δεν ξερω τι να κανω τα πουλακια δεν εχω χωρο για να τα εχω ολα χωριστα, αρσενικα κ θηλυκα κ επισης θα στενοχωρηθω να τα δωσω αν δεν ειμαι βεβαιος για το πως θα το εχουν.Οποτε αφου χωραει ακομα ενα κλουβι μακρυα απο την γατα μου,σκεφτηκα να παρω ενα Gloster(ειχα κ παλιοτερα ενα ζευγαρι) γιατι
    ειναι λιγο ιδιαιτερα στην εμφανιση ειδικα τα κορωνατα.Αρχικη μου επιθυμια ηταν ενα βαθμολογημενο Μαλινουα αλλα μου ειπαν οτι δεν κανει να ακουγεται με το καρδερινοκαναρο.Ομως για να αποκτησω ενα καλο καναρι
    εδω στην Τηνο που ζω πρεπει να απευθυνθω σε καποιο Pet Shop Τηνου η
    Συρου,δηλαδη κλαφτα Χαραλαμπε.Οποτε ισως ειναι μια καλυτερη επιλογη
    το Ελληνικο Εκτροφειο καναρινιου φωνης που τυχαια βρηκα στο διαδυκτιο.
    Αν εχεις καποια καλυτερη ιδεα θα την ακουσω προσεκτικα.
    Σ΄ευχαριστω για το ενδιαφερον
    Γιωργος

4. mgerom

-Οποιο καναρίνι φωνής κι' αν πάρεις ,θα έχει το ίδιο πρόβλημα που θα είχε το βαθμολογημένο Μαλινουά,απο την στιγμή που υπάρχει το καρδερινοκάναρο στον ίδιο χώρο.Η σκέψη μου ήταν, να αναφέρεις αν θέλεις κάποιο πουλάκι συγκεκριμένης κατηγορίας,αν έχεις κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Αν αυτό δεν είναι κάτι πολύ ειδικό,να κάναμε μια προσπάθεια απο εδώ να σου στέλναμε κάποιο σαν δωράκι.Φαντάζομαι όλο κάποιος γνωστός απο το νησί θα έρθει για λίγες μέρες στην Αθήνα.Γι' αυτό επιμένω, τί θα σου άρεσε τελικά,για να το ψάξουμε λίγο; Ενα γκλοστεράκι ή ένα κοινό με καλή φωνή;ή κάτι άλλο;

5. dimitris

dimitris PB New Member

μακη εχεις νομηζω καποια με καλη φωνη γιατι εγω εχω γκλοστερ κορωνα.

φιλε οπως καταλαβες τα πουλια υπαρχουν.

6. -πιστευεις οτι το Γκλοστερ θα εχει προβλημα με το καρδερινοκαναρο?
    Μ'αρεσουν τα σκουφατα ειναι αληθεια αλλα ισως κ οποιοδηποτε καναρι
    με καλη φωνη να με ικανοποιουσε.Αληθεια ειναι οτι δεν μ'ενδιαφερει αν θα πληρωσω κ ποσο ενα καναρι οσο το να ειναι υγιες κ καληφωνο.Εσυ αν εχεις
    κατι να προτεινεις θα σε ακουσω.
    Ευχαριστω Γιωργος

7. mgerom

Γι' αυτά που συζητάμε δεν θα πληρώσεις και να είσαι σίγουρος οτι αν τα αγαπάς και τα προσέχεις θα τα έχεις πολλά χρόνια για συντροφιά.Σκάνε απο υγεία και καλοπέραση
    --Οταν λοιπόν κάποιος γνωστός σου πρόκειται να έλθει στην Αθήνα,
    ένα μήνυμα θα είναι αρκετό για να συνεννοηθούμε πώς θα πάρει το πουλάκι.! Ο.Κ ?

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Χαχαχα, μη "βρίζεις" εδώ μέσα Γιώργο :D

9. Μακη ειναι η αδελφη μου Αθηνα ,νομιζω γυριζει αυριο,αλλα ουτως η αλλως θα βρεθει λυση μεταφορας. Για τι καναρινι μιλαμε?Επισης ειναι σωστο να μου κανετε δωρο ενα καναρι?Αν ναι νοιωθω πραγματι ευγνωμων..
    ευχαριστω Γιωργος

10. mgerom

Όπως καταλαβαίνεις για αύριο ,είναι δύσκολο.
    --Για μένα, αλλά ιδιαίτερα
    για τον Δημήτρη που εκτρέφει κλόστερ, είναι κάτι σαν "υποχρέωση"
    να χαρίζουμε που και που κάποια πουλάκια. Απο εδώ και πέρα αν θέλεις μπορούμε να συνεννοηθούμε μέσω Π.Μ. για να μη απασχολούμε το φόρουμ. Ευχαριστώ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...