Παρουσίαση Νέο Μαλινουά

Συζήτηση με θέμα Νέο Μαλινουά, που ξεκίνησε από Donatella_05, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 31 Ιουλ 2015.

1. Donatella_05

Donatella_05 PB New Member

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum. Ονομάζομαι Ντονατέλλα και σήμερα ένας φίλος εκτροφέας μου έδωσε ένα αρσενικό Μαλινουά 4 μηνών. Δεν γνωρίζω πολλά για καναρίνια και γι αυτό αποφάσισα να γίνω μέλος σε αυτό το forum :)

νέο_μαλινουά.jpg

2. Silver3

Silver3 PB New Member

καλως ήλθες Ντονατέλα!! Να τον χαίρεσαι τον κούκλο!!

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλώς ήρθες στην παρέα μας...
    Καλέ συζητήσεις να έχουμε
    Επειδή εδώ είναι χώρος υποδοχής... οι όποιες ερωτήσεις ας μπουν ως νέο θέμα σε όποιο forum των καναρινιών https://petbirds.gr/categories/Καναρίνια.13/ νομίζεις πως ταιριάζει

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όχι ακριβώς. Αυτό που σου περιέγραψε είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιούν οι εκτροφείς αυτών των πουλιών όταν σκοπεύουν να στείλουν τα πουλιά τους σε διαγωνισμούς φωνής. Δεν πρόκειται και για την πιο ευχάριστη διαδικασία που μπορεί να βάλει κανείς να περάσει ένα ζωντανό, οπότε όταν δεν υπάρχει λόγος καλό είναι να αποφεύγεται.

Το μπρόκολο είναι όντως μια πολύ θρεπτική τροφή, δεν είναι όμως πανάκεια. Τα πουλιά χρειάζονται και άλλα πράγματα για να ζουν καλά. Θα πρέπει να αρχίσεις διάβασμα πλέον ξεκινώντας από την κατηγορία των άρθρων μας και πιο συγκεκριμένα ξεκινώντας από αυτό το άρθρο για τη διατροφή και αυτό για την φροντίδα του.

5. Donatella_05

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλως ηρθες Ντονατελλα και να χαιρεσαι το καναρινακι σου!

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλώς ήρθες! Να χαίρεσαι τον κούκλο σου!! :)

*Κάτω στον πάτο μπορείς να βάλεις χαρτί κουζίνας, που πρέπει να το αλλάζεις 1-2 φορές την εβδομάδα! ;)

8. bkourou

bkourou PB New Member

Είναι ίσως το μελωδικότερο καναρίνι να το χαίρεσαι...!!!
    Νομίζω σου το έδωσε πολύ νωρίς ακόμα δεν έχει διαμορφώσει πλήρως τη φωνή του..
    Δεν χρειάζεται να είναι σε σκοτάδι απλά για να διατηρήσει την φωνή του δεν θα πρέπει να είναι μαζί στον ιδιο χώρο με αλλα κοινα ή αλλης ράτσας καναρίνια...

9. Donatella_05

Σας ευχαριστώ πολύ όλους :)

10. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Να το χαίρεσαι το κουκλάκι σου!

11. TheBigL

TheBigL PB Member

Να το χαίρεσαι!Πολύ όμορφο και καλώς ήρθες.

12. roti

roti PB New Member

να το χαίρεσαι, έχω και εγώ Μαλινουά, είναι χαμηλόφωνα και πολύ μελωδικά καναρίνια...

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλώς ήρθες Donatella_05 και να χαίρεσαι τον όμορφο τραγουδιστή σου!

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλά "γράφει" φοβερά το σκούρο "φρύδι" πάνω από το αριστερό του μάτι.
    Τέλειο... καλές και μελωδικές παρέες.

15. TheBigL

TheBigL PB Member

Εμένα ίσως αυτό το μαύρο να με χαλάει λίγο χαχαχαχα.Όμορφο όμως το άτιμο.Μακάρι να έχει και καλή φωνή.

16. roti

roti PB New Member

Στα ΜΑΛΙΝΟΥΑ μέχρι και το 1/4 του σώματος να είναι μαύρο, δικαιολογείται στην καθαρότητα φυλής...
    Βέβαια κάθε πουλί είναι μοναδικό, το αγαπάμε και το φροντίζουμε γι αυτό που είναι...
    Απλά αν θες να ξέρεις "από που κρατάει η σκούφια του"...

17. TheBigL

TheBigL PB Member

Δεν το είπα για την καθαρότητα της ράτσας.Απλά είπα ότι αυτό που αρέσει στον κ.Γιάννη εμένα με χαλάει.Γούστα είναι αυτά δεν εννοούσα κάτι κακό για το πουλάκι.Μια χαρά είναι και να έχει υγεία :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...