Νέα φωλιά!

Συζήτηση με θέμα Νέα φωλιά!, που ξεκίνησε από Katerina_, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 1 Οκτ 2008.

1. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Αυτη είναι η καινούργια μας φωλιά..

Υ.Γ το συρματάκι στο εσωτερικο ειναι για να τη στερεώσω αλλα εγω λεω να προσθεσω αλλο ενα στο κατω μερος (εξωτερικα) για να στερεώνεται καλύτερα..

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολυ ωραια Κατερινα και αρκετα πιο ευρυχωρη! :)

Να μας πεις πως πηγε η μετακομιση οταν την κανεις! ;)

3. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Το κλουβί οταν το ειχα παρει δεν ειχε υποδοχη για φωλια και κοψαμε μερικα συρματακια για να την στερεωσουμε

Και εδω η παλια μας φωλιά

Συνημμένα Αρχεία:

4. Φοίβος

Κατερινα οταν θα τα σταματησεις καποια στιγμη απο την αναπαραγωγικη διαδικασια μιας και δεν γινεται συνεχεια, το κλουβι αυτο πως θα το χρησιμοποιησεις?

5. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Υπαρχει προβλημα να την εχω συνεχεια τη φωλιά?

6. Φοίβος

Υπαρχει προβλημα διοτι η αναπαραγωγη δε θα σταματαει ποτε και το θηλυκο θα εξαντληθει καποια στιγμη με ασχημες συνεπειες. Δυο με τρεις γεννες το χρονο (με διαλειμμα) ειναι καλα συνηθως, οχι παραπανω.

7. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Θα αγορασω καινουργιο κλουβι τοτε.. δεν εχω αλλη επιλογή..

8. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Θα αφήσω το πιτσιρικι σε αυτο και θα βαλω τους γονεις αλλου καποια στιγμη

9. Yasmin

Yasmin PB Member

Την είχα πάθει κι εγώ με ένα ζευγάρι Budgie, αλλά δεν ήξερα τότε..Δεν προλάβαιναν να βγουν οι εντελώς οι νεοσσοί από τη φωλιά και αμέσως έκανε αβγό..Ήμουν δημοτικό τότε, και το μόνο που σκεφτόμουν να κάνω (ατυχές και χαζό βέβαια) ήταν να εμποδίζω τη ''σύζευξη'' μεταξύ τους..Αφού είχα γεμίσει με Budgies στο τέλος πήρα πρωτοβουλία και έβγαζα τα αβγά..Αλλά η καημένη η παπαγαλίνα μου είχε ταλαιπωρηθεί πολύ..:(
    Τώρα που έχω μάθει όλα αυτά νιώθω πολλές τύψεις..:(
    Ουφ..το είπα..

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

ωραια φωλια...κι εγω αυτης της εταιριας χρησιμοποιω αλλα τις ακομα πιο μεγαλες...τα νηματα εσυ τα βαλες?μεσα στην αυγοθηκη τι ειναι αυτο το πολυχρωμο?

11. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Κατερίνα θα μπορούσες να αφαιρέσεις μια ταϊστρα κ΄να στερεώσεις εκεί. Πάντως αν ψάξεις μπορεί να βρείς κάποιο πορτάκι από παλιό κλουβί για να μην αχρηστευτεί ή να τοποθετήσεις στη θέση ανοξείδωτο πλέγμα τετράγωνο που να κλείσει το χώρο εκεί.

Ωραία η φωλίτσα και καλούς απογόνους.

12. miltosbitoulis2

miltosbitoulis2 PB New Member

Κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω...:D

13. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Το πολυχρωμο στην ταϊστρα είναι φρουτοβιταμίνες, επίσης μου είπαν απο το Pet Shop οτι μπορώ να το αναμιγνύω με την αυγοτροφή που μου έχουν δωσει..
    είναι για 3 με 4 φορές την εβδομαδα.

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...