Μόλις απέκτησα το πρώτο μου cockatiel

Συζήτηση με θέμα Μόλις απέκτησα το πρώτο μου cockatiel, που ξεκίνησε από nina 2, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 26 Αυγ 2014.

1. nina 2

nina 2 PB New Member

Καλημέρα παιδια.Σημερα πηγα κ πηρα το κοκατιλακι μου.Βεβαια είναι αγριο ,αλλα θα του δωσω οσο χρονο θελει.Το παρακολουθουσα 1 μηνα τωρα στον μαγαζατορα.Ερχοταν κοντα μου όταν του μιλουσα.Αλλα παιδια τα ειχε αυτος ο βλακας στον ηλιο τα κακομοιρα κ γι'αυτο το πηρα γιατι σε μενα θα ησυχασει το πουλακι.Ουτε νερο δεν ειχαν.Ουριτσα δεν εχουμε αλλα δεν με πειραζει.Θ α την μεγαλώσουμε εμεις....Του εριξα κ τα καταλληλα φαρμακα-σκονες-βιταμινες.Αυτος μου ειπε ότι είναι κοντα ενός χρονων.Ότι κ να είναι εγω το αγαπαω.Εγω το διαλεξα για αγορι μετα από αυτά που διαβασα.Περιμενω κ από σας να μου πειτε την γνωμη σας!

http://prntscr.com/4gkgq0
    http://prntscr.com/4gkh2x
    http://prntscr.com/4gkhd0

κ το ονομα αυτου....''''ΑΛΕΚΟΣ'''

2. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δυστηχως ετσι ειναι η κατασταση σε τετοιου ειδους μαγαζια..Ολα τα πουλια παραμελημενα και ταλαιπωρημενα..Απ'τη μια αγοραζοντας πουλια , αλλα και οποιοδηποτε αλλο ζωο (πανω κατω οι συνθηκες ειναι οι ιδιες) απ'αυτους, ειναι σαν να στηριζεις και να επιδοκιμαζεις την κακομεταχειριση των ζωων, απ την αλλη νιωθεις οτι σωζεις μια ψυχουλα, οτι προσφερεις στο ζωο μια καλυτερη ζωη..Ξερω περιπτωσεις ζωων κακομεταχειρισμενων που με το που παρθηκαν απο εκει, οχι μονο δεν εγιναν αγριμια κατοπιν, αλλα ηρεμισαν και δεθηκαν πολυ με τον καινουργιο τους ιδιοκτητη, εκτιμανε πιστευω..Παλιοτερα ειχα παρει ενα καναρινακι κιτρινο, το πρωτο μου καναρινι, απο πετ.Ηλικια δεν ηξερα, ομως το πουλι ηταν με μαδημενη ουρα, μεσα σε ενα κλουβι-κελι(μια πατηθρα-μια ταιστρα-βρωμια παντου), και θυμαμαι οτι με το που ηρθε σπιτι και προσαρμοστηκε, αρχισε να κελαηδαει απ το πρωι μεχρι το βραδυ και περα απ αυτο, εκπαιδευτηκε τελειως! Καθοταν πανω μου, οταν επαιζα πιανο πετουσε πανω στον ωμο μου και κελαηδουσε με τη μελωδια, ηταν τρομερο..Και ζητημα να ημουν 6χρονων! Πεθανε στα γεραματα, αλλα θα τον θυμαμαι παντα..

Τελος παντων, εσυ να χαιρεσαι το κοκατιλακι σου τον Αλεκο σου, και να ξερεις οτι εκανες μια πολυ καλη πραξη, τον εσωσες! Αστον να ηρεμισει και να προσαρμοστει στο νεο περιβαλλον και τα υπολοιπα θα ερθουν απο μονα τους! Οτι θες, ρωτας!
    Α, και ειναι ενας κουκλος ε:p

3. nina 2

nina 2 PB New Member

Σε ευχαριστω παρα πολύ κ να εισαι καλα.Από κακομεταχειριση ζωων εχω περασει παλια με ένα zaco που ειχα.Το πηρα με σπασμενο ποδι κ δεν παραδεχοταν ο μαγαζάτορας τιποτα οτι μου το εδωσε ετσι.Ετρεχα στο νοσοκομειο κ να πληρωνω 50 ευρω την ημερα για φιλοξενεια.Βαζανε γυψο....το εβγαζε αυτος. Γινοταν χαμος τοτε.Ειχα δωσει πολλα χρηματα για γιατρο-φαρμακα - εξετασεις.Δραμα η κατασταση.Περασανε αυτά τωρα....! Βαζω στο Αλεκο μου κ ακουει στο youtube ηχους κ βιντεακια.Αντιδράει όμως κ αυτό είναι καλο.Θα δειξει όμως.Εχω καιρο ακομα...

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σπασμενο ποδι??Κριμα το καημενο,παλι καλα που τον πηρες και τον φροντισες εσυ!Αντε με το καλο και ο Αλεκος σου,καλη ιδεα αυτη με τα βιντεακια!Παιχνιδια του εχεις φτιαξει να τον κρατανε απασχολημενο;

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλέ ο Αλέκος είναι μια ζωγραφιά! Να τον χαίρεσαι! Έχεις και εμπειρία από παπαγάλους οπότε πιστεύω ότι πέρα από ΄μορφος είναι και πολύ τυχερός ο Αλέκος! :D

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ωραια τοτε,να τον χαιρεσαι και παλι :

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πανέμορφο πουλάκι κι αγαπημένο όνομα να τον χαίρεσαι!
    Αφού οι συνθήκες δεν ήταν ιδανικές, φρόντισε να ενημερωθείς για την σωστή διατροφή του και ασχολήσου πρωτίστως με αυτό. Η εμπειρία σου θα σε βοηθήσει στα της εκπαίδευσης.

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολυ ομορφος! Τα πολυ εντονα μαγουλα ισως δειχνουν οτι ειναι αρσενικο αλλα ο χρωματισμος αυτος δεν δειχνει ξεκαθαρα το φυλο. Θα περιμενεις να ακουσεις τη φωνη του. Αν περιπλεκεται τοτε ειναι αρσενικο. Τα θηλυκα κανουν μονο μια κραυγη καπως μονοτονη.

Τι φαρμακα-σκονες-βιταμινες του εριξες και που/πως τις εριξες?

9. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Πολυ ομορφο πουλακι! Και απο οτι καταλαβαμε σε συμπαθησε απο την πρωτη στιγμη! Σιγουρεψου για το φυλο του οπως σου ειπε ο Ανεστης και δες αν μπορει ο νομος να κανει κατι για αυτο το αθλιο πετ σοπ!
    ;)

10. nina 2

nina 2 PB New Member

Καλησπέρα.Οταν το εφερα σπιτι κ πριν μπει στο κλουβι του το επιασα φυσικα με γαντια κ δαγκωνει παρα πολύ κ γυρω από το λαιμο,κατω από τα φτερα,πισω στην ουρα αντε κ λιγο πλατουλα του εριξα pinex Powder.Απο βιταμινουλες μεσα στο νερακι κ λιγες σταγονίτσες στο φαγακι vita fit multivitamin.Αυτό κανω κ στα παπαγαλακια μου.Οσο για την φωνουλα που μας πηρε τ'αυτια προς το παρον είναι μονοτονη κ ενοχλητικη.Κανουμε κ τουμπιτσες από σημερα κ φαγαμε κ φαγακι σημερα.Κ επιτελους το μαλλι μας το κατεβάσαμε κατω.Εχω κοντα το άλλο κλουβι με τον πετρουλη μου κ θα μαθει πολλα από αυτόν.Ηδη κανουμε το κεφαλακι μας πανω κατω.Αν ξερετε κατι άλλο που δεν γνωριζω πειτε μου για να μαθω περισσοτερα.Ολοι οι παπαγαλοι δεν είναι το ιδιο κ το ξερω.....βοηθηστε με! Δεχομαι ότι μου πειτε...

Μια αποθηκη είναι που πουλαει τροφες κ εχει λιγα πτηνα κ σε αθλια κατασταση κ ξεπουπουλιασμένα.

11. YannisK

YannisK PB Known Member

Καλύτερα να εφαρμόσεις καραντίνα και να απομακρήνεις το καοκατίλ απο το δωμάτιο του πετρούλη.

12. nina 2

nina 2 PB New Member

το εχω κανει ηδη...

13. nina 2

nina 2 PB New Member

εχω κ σε σκονη OMNI-VIT.

14. Dimos_Greek

Dimos_Greek PB New Member

Καλησπερα!Να τον χαρεσαι ειναι κουκλι!Λυπαμε για αυτα που περασε το κοκατιλακι σου αλλα αφου βρηκε εσενα τωρα ειμαι συγουρος οτι θα ηρεμησει πιο πολυ!Οσο για το φυλο,ο διαχωρισμος φυλου στα Lutino (οπως ειναι και το δικο σου) δεν ειναι ευκολο!Σου παραθετω μερικα θεματα για να μαθεις περισσοτερα για τα κοκατιλ!
    Cockatiel (Κοκατίλ) Παπαγάλοι
    Διαχωρισμος φυλου στους παπαγαλους cockatiel

15. nina 2

nina 2 PB New Member

Σε ευχαριστω Δημο μου.Επειδη διαβασα ακριβως αυτά τα αρθρα γι'αυτο διαλεξα αυτό.Τα 2 ειχαν κ γκρι στα μαγουλάκια.Υπεθεσα ότι είναι κοριτσακια,κ αυτό αγορακι κ γι'αυτο το πηρα.Το πολύ να το πω Αλεξια αν τελικα μου βγει κοριτσακι.Όπως κ να εχει εγω το αγαπαω κ ας φωναζουν στο σπιτι ότι εχει ασχημη φωνη.

16. nina 2

nina 2 PB New Member

ευχομαι να μεγαλωσει γρηγορα η ουριτσα μας!
    http://prntscr.com/4h3s7v
    http://prntscr.com/4h3swo

17. maria p

Τώρα με την πτερόρροια θα βγάλει ουρά μην ανησυχείς.

18. nina 2

nina 2 PB New Member

Μακαρι το ευχομαι.Τελικα πως το βλέπεις ? Αρσενικο ή θηλυκο?
    είναι ενός ετους όπως μου ειπε αραγε?

19. maria p

Τα έντονα κόκκινα μάγουλα μας δείχνουν αρσενικό. Είναι προφανές πως είναι νεαρό πουλάκι, τώρα ακριβή ηλικία δεν γίνεται να καταλάβουμε.

20. nina 2

nina 2 PB New Member

Καλημέρα.Σ'ευχαριστω πολύ...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...