Μωρό parrotlet με πολλές ορμόνες

Συζήτηση με θέμα Μωρό parrotlet με πολλές ορμόνες, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 8 Φεβ 2016.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Καλησπέρα φίλοι μου!
    Ενας γνωστός έχει πρόβλημα με ένα αρσενικό parrotlet . Είναι 17 μηνών και το αγαπημένο του παιχνίδι μια χαρτοπετσετα έγινε η...κοπέλα του. Τι μπορεί να κάνει ώστε να το σταματησει; Όταν του την πάρει ουρλιαζει και κάνει σαν τρελός. Τον έβαλε με θηλυκια αλλά δυστυχώς δε θέλει καμία. Μόνο τη χαρτοπετσετα.
    Επίσης ένας άλλος αρσενικος μόλις 3 μηνων την πέφτει σε όλα τα πουλακια για τον ίδιο λόγο.

2. Sissy

Sissy PB Senior Member

Το πρώτο πουλάκι θέλει οπωσδήποτε να το ζευγαρώσει;;...γιατί να του πάρει την χαρτοπετσέτα του αφού την αγάπησε;)
    3 μηνών να έχει τέτοιες τάσεις, μου φαίνεται εξωπραγματικό κι απίστευτο:D

3. melagio80

melagio80 PB Member

Ο 3 μηνων τις βάζει όλες κάτω. ..κι όμως
    Αλλά με τον μεγάλο και τη χαρτοπετσετα τι να κάνει; το ταίρι του είναι αυτή και τίποτε αλλο

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αυτό ρωτάω, δηλ...τι πρόβλημα υπάρχει;θέλει να το ζευγαρώσει αυτό πουλί;; αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα αν αυτό έχει βρει για ταίρι μια χαρτοπετσέτα

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτό είναι συμπεριφορά κυριαρχίας όχι σεξουαλικής διάθεσης.
    Για το άλλο στην Σίσσυ :)

6. melagio80

melagio80 PB Member

Ο ερωτευμένος με τη χαρτοπετσετα δε θέλει άλλη γυναίκα.
    Κάθεται την ταιζει αλλά και την...
    Και εάν του την πάρει κάνει σαν τρελός με φωνές και ζημιές

7. maria p

Έτσι είναι, η πρώτη αγάπη δύσκολα ξεχνιέται :)

8. melagio80

melagio80 PB Member

Είναι όμως σωστό να τον αφήσει έτσι ή να ξεκινήσει να την παιρνει;

9. maria p

Ειλικρινά δεν ξέρω να σου πω. Αν του έπαιρνε κατ' αρχήν κάποιο λούτρινο πουλάκι ώστε να το βάλει σε διαφορετική λογική;

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εγώ θα το άφηνα να έχει...όποια αγάπη θέλει! ποιον ''ενοχλεί''? (αν ο ιδιοκτήτης του δεν θέλει αυγά-μωρά)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...