Μωρο κοκατιλακι 31 ημερων, να το βαλω σε κλουβι;

Συζήτηση με θέμα Μωρο κοκατιλακι 31 ημερων, να το βαλω σε κλουβι;, που ξεκίνησε από ΑΓΓΕΛΟΣ2, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 5 Αυγ 2009.

1. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το κοκατιλακι μου ειναι 31 ημερων...
    οταν ανοιγο την φωλια που το εχω σκαρφλωνει και ανεβενει στο χερι μου!
    ετσι ειπα και το εβαλα μολις τωρα σε ενα κλουβακι για καναρινι για να συνηθισει...καθετε στο ξυλακι και παιζει με ενα παιχνιδακι τωρα...να το αφισω ή ειναι ακομα μικρο???στην φωλια κοιταει ολη την ωρα απο το ανοιγμα(αλλα δεν μπορει να βγει..εχω συτα μπροστα)...
    τι λετε???

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εγω λεω να το βαλεις στο κλουβι μαζι με την φωλια ωστε να μπαινοβγαινει οποτε θελει.Βαλε του αυγουλακι και μηλο μηπως αρχησει να τσιμπαει κι απο αυτα.

3. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

η φωλια δωκιμασα να την βαλω...αλλα αφινει καποια κενα..και φωβαμαι μην σφινωσει...
    του εβαλα νερο(μηπως θελισει να δωκιμασει να πιει) και σε μαι ταϊστρα σανταροζα ψιλοκομενη...θα του βαζω καθε μερα φρουτακια..και αργοτερα και σπορακια(να σκληρινει πρωτα το ραμφος)

τωρα φτερουγιζει πανω στο κλαδακι..ετοιμαζετε για να κανει την πρωτη πτηση σε λιγες μερες!

4. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Πρέπει να είναι με τους γονείς! Ειναι πολύ μικρο ακόμα για να τρώει μόνος του. Θα αδυνατίσει και μπορεί να αρρωσταίνει...μη πο τίποτα άλλο.
    Νωρίς! ..ασε τον στο κλουβί με τους γονείς μέχρι να αρχίζει να τρώει μόνος του.

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

πωλινα...το παπαγαλακι το ταίζω εγω απο 2 εβδομαδων!

οποτε ετσι κιαλιος με τους γονεις του δεν ειναι..
    το εβαλα στο κλουβι..ανεβηκε και μονο του στη μια πατυθρα!(τις εχω βαλει σαν σκαλακια για ευκολια του!)

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Συγγνώμη Άγγελε, δεν το πρόσεξα...
    ...τότε γιατί το έχεις στι φωλιά??? Γενικά τα έχουνε σε κάποια κουτιά ή χαμηλά λεκανακια...
    ...βάλε τον στο κλουβί, αλλά να εχει στο πατο του κλουβιού μια μαλακή πετσέτα... Τα ποδαράκια του μπορούν να κουραστούν γρήγορα απο πατιθρεσ...

7. MARAKI

MARAKI PB New Member

εγω δεν ξερω απο αυτα απλα αγεελε μια απορια τι ειναι η σανταροζα?την δινουμε στα παπαγαλακια?

8. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

η σανταροζα ειναι φρουτο!

στο πατο εχω πανω απο τη σχαρα χαρτη κουζινας που το αλλαζω συχνα!

9. μια χαρα θα ειναι στο καινουριο του σπιτακι .τι φρουτε ειναι ησανταροσα 1η φορα το ακουω!

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μια ποικιλια τσανερου..ποιο μεγαλο...σκουρο κοκκινο απ εξω ποιο κιτρινο πορτοκαλι μεσα...τα πουλανε αν δειτε αυτη την εποχη στα σουπερ μαρκετ...

11. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μας λες για τσανταροζα..ρωταμε τι ειναι και λες μια ποικιλια τσανερου.Λες και ξερουμε τι ειναι αυτο.

Αυτη ειναι η ονομασια του η ετσι το λετε στον Βολο?Κι εγω πρωτη φορα το ακουω.Εχεις καμια φωτογραφια?

12. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

σανταροζα το λεει ολος ο κοσμος..ετσι ξερω εγω...
    δεν ξερεις τι ειναι το τζανερο? θα μας τρελλανεις...που εμπλεξα με τους αθηνεους!

"Επίσης, τα τζάνερα είναι στρόγγυλα, μικρά (λίγο μεγαλύτερα από μια μεγάλη ελιά) και πράσινα. Ελαφρώς ξινούτσικα. Αν είναι πολύ ώριμα είναι κιτρινωπά και πιο γλυκιά η σάρκα. Η δε φλούδα παραμένει ξινή.
    Οι σανταρόζες (ή τα σανταρόζα) είναι μεγάλα (σαν τα νεκταρίνια σε μέγεθος), μωβ (ή μελιντζανί) και είναι η σάρκα τους κόκκινοπορτοκαλί και πολύ γλυκιά. Η φλούδα και εδώ ξινούτσικη. Είναι φοβερά φρούτα... Αν βρεις σε μανάβικο ώριμα να πάρεις"

αυτο απο καποιο φορουμ για μαγειρικη...βεβαια..δεν ξερω αν ειναι τυχαιο..αλλα αυτος που το γραφει..ειναι απο βολο:D:rolleyes::cool:...

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Santa Rosa και Burbank - Δύο ποικιλίες της Β. Αμερικής που καλλιεργούνται κυρίως στην Καλιφόρνια. Είναι φρούτα μεγάλα και στρογγυλά με κόκκινη φλούδα. Έχουν ζουμερή κίτρινη σάρκα και ευχάριστα στυφή γεύση. Είναι ιδανικά για μαγείρεμα αλλά καταναλώνονται και φρέσκα.
    πηγη http://www.gourmed.gr

14. Billy

Billy PB New Member

ελα παιδια ο αγγελος λεει γ τα κορομηλα...εχουν πολλα ονοματα αυτα τα φρουτα...αλου τ λεν τζανερα αλλοι σαραντοζα αλλοι κορομηλα αλλοι καισια αλλοι μουσμουλα...αλλαζουν απο τοπο σε τοπο

15. Mpikis

Mpikis PB New Member

Εγω άγγελε θα σου πρότεινα μια φανατστικότατη ιδέα..απο τις πιο φανατστηκες που έχω ακούσει...ΝΑ το δώσεις σε μενα...χαχαχα!Οσο για τα φρούτα στο χωριο μου τα λένε ΤΖΕΡΤΖΕΛΑ..αντε βρες άκρη..χαχαχ

16. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

:sorryt::sorryέτσι τα λέμε εδώ.

17. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

α καταλαβα...δεν βγαζουμε ακρη..τεσπα...
    του εδωσα ενα φρουτο κοκκινο με κιτρινι σαρκα...μη ρωτισει κανεις τι φρουτο...ειναι μυστικο..:cool:

*Mpikis το ανταλαζω με τα υπεροχα και ειδικα τα διχρψμα χρωματα πιγκουνια που εχεις...
    πλακιζω!

18. ελα ρε κ ελεγα τι μου θυμιζουν τα τζανερα εχω να τα ακουσω απο μωρο!να σαι καλα ρε αγγελε στα μερη του πατερα μου λενε τα κορομηλα

19. Victoria

Victoria PB New Member

Ουαου,κοιτα τι μαθαινει κανεις και εγω κορομηλα τα ξερω :p
    Πιστευω πως δεν χρειαζεται αλλο η φωλια,βαλε στον πατο μια πετσετα και ενα κλαρακι χαμηλα και θα ειναι οκ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...