Μωρά κίτρινα κοτοπουλάκια

Συζήτηση με θέμα Μωρά κίτρινα κοτοπουλάκια, που ξεκίνησε από Gerasimos1, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 6 Απρ 2015.

1. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

Καλησπέρα, προχτές μας φέρανε οι γείτονες δώρο 2 κοτοπουλάκια από ένα πωλητή στη λαϊκή. Είναι μικρά και συνήθως οπότε παίρναμε πέθαιναν στις 2 μέρες. Αυτά ειναι τυχερά και σήμερα βγάλανε και την 3 η μέρα. προς το παρόν τους δίνω την κανονική τους τροφή (φυραμα ) και μόνο Σκορδόνερο (για τυχόν αρρώστια ) τι άλλο να κάνω; ;; :(

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Που τα έχεις; Δώσε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για να μπορεί να σε βοηθήσει ευκολότερα όποιος γνωρίζει.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εγώ επειδή με είχε ρωτήσει και με μήνυμα ο Γεράσιμος, το είπα να βάλει λάμπα από πάνω για ζεστασιά και γενικά να τα κρατήσει ζεστά.
    Απ' ότι έχω διαβάσει το φύραμα που πουλάνε στα μαγαζιά δεν κάνει για νεοσσούς αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να ταίσει.

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Τι πιο σημαντικό είναι να τους έχεις θέρμανση και μην τα αφήνεις να κάνουν βόλτες σε αυτή την ηλικία. Μπορείς να τα βάλεις σε ένα χαρτοκουτι, θα πρέπει να τα κρατάς καθαρά και στεγνά και να μην γλιστράνε τα πόδια τους!
    Από τροφή συνέχισε με φύραμα και μπορείς να τους δώσεις καλοβρασμένο ψιλοκομμένο αυγό.

5. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

Σταύρο τα πουλάκια τα έχω σε ένα χαρτόκουτο με πριονίδι και κατά την διάρκεια της ημέρας κάτω από μια λάμπα ενώ τη νύχτα ρίχνω ένα πανάκι από πάνω και τα πηγαίνω από υπνοδωμάτιο που είναι την ημέρα στο σαλόνι .Επίσης τα ταΐζω λίγο λίγο φυραμα - σκορδόνερο κάθε 2-3 ώρες τη μέρα.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας :) θα σας κρατήσω ενήμερους :)

6. YannisK

YannisK PB Known Member

Το σκορδόνερο καλύτερα να μην τους δίνεις μόνιμα αλλά συμπληρωματικά. Επίσης να μην τα πιάνεις!

7. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

Οκ για το νερό, δεν τα πιάνω τα πουλάκια πολύ γιατί μπορεί να αληλοκολλησουμε καμιά αρρώστια.

8. maria p

Τα κοτόπουλα τα εμβολιάζουν όπως έχω διαβάσει. Αττική είσαι Γεράσιμε;

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Ναι Μαρία αλλά αυτά που κυκλοφορούν το Πάσχα δεν τα εμβολιάζουν και συνήθως είναι αρσενικά Τα έχουν για πέταμα.

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Και ειλικρινά το καταφέρνουν επάξια...
    Μόνο 1% επιβιώνουν και πάντα όχι στο σπίτι που το αγόρασαν αλλά σε άλλα χέρια που θα δοθεί...

11. maria p

Έλεγα μήπως να τα εμβολίαζε ο Γεράσιμος, γι' αυτό το έθεσα.

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Γεράσιμε φώτο ανέβασε και εύχομαι να ζήσουν και να μεγαλώσουν!

Γιατί όμως δεν τα πιάνουμε??

13. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν τα πιάνουμε γιατί τα κοτοπουλάκια είναι πολύ ευαίσθητα και κινδυνεύουν από μικρόβια που μπορούμε να τους μεταφέρουμε. Επιπλέον στρεσάρονται. Ξέρω, είναι πολύ γλυκούλια για να αντισταθεί κανείς! :)
    Όταν μεγαλώσουν λίγο αρχίζουν να έρχονται μόνα τους στα χέρια μας και πολλές φορές δέχονται χάδια.

Αυτά τα κοτοπουλάκια του εμπορίου (μηχανής) δεν έχουν καμία σχέση με αυτά από κλώσα. Είναι πολύ πιο ευαίσθητα και έχουν γεννηθεί σε αποστειρωμένο περιβάλλον.

14. maria p

Και αφού δεν έχουν ταιστεί από την μάνα τους δεν έχουν αποκτήσει αντισώματα (λογικά το λέω).

15. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

Ναι, Ίλιον

16. maria p

Σε ρώτησα για να "ψαχτείς"για το εμβόλιο και αν είναι το προμηθεύεσαι από κτηνιατρική αγορά εύκολα ή πας στον πτηνίατρο στο Περιστέρι και στο κάνει.

17. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

Να τα τα μικρά μου !

IMG_2015040714269.jpg IMG_201504073878.jpg IMG_201504074074.jpg IMG_2015040714269.jpg IMG_2015040714269.jpg IMG_201504073878.jpg

18. maria p

Έχουν ξετσουμίσει αυτά, θα τα καταφέρουν πιστεύω!

19. ianos

ianos Daily Active Member

Γεράσιμος να σου ζήσουν.
    Γιατί, τη θερμαντική λάμπα δεν τη χρησιμοποιείς και το βράδυ που όσο να ναι πέφτει η θερμοκρασία;
    Έχω μεγαλώσει κι εγώ κοτοπουλάκια 2 ημερών, αλλά ήταν ήδη εμβολιασμενα, όποτε αν έχεις τη δυνατότητα το κοιτάς λιγάκι μήπως πάρεις το εμβόλιο, το οποίο,παρεπιπτόντως είναι σταγόνα στο μάτι και οχι ενέσιμο αν αυτό είναι που σε κάνει να διστάζεις.

20. maria p

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία, εύκολο τότε Γεράσιμε, πάρε τηλέφωνο κάποιο μαγαζί με κτηνιατρικά φάρμακα κι ρώτησε.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...