Μπορώ να κάνω κάτι για να μην έρχεται περιστέρι στο μπαλκόνι μου;

Συζήτηση με θέμα Μπορώ να κάνω κάτι για να μην έρχεται περιστέρι στο μπαλκόνι μου;, που ξεκίνησε από giannisk1902, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 18 Μαϊ 2015.

1. giannisk1902

giannisk1902 PB New Member

Καλησπερα σας..Εδω και καποιες εβρισκα συνεχεια μικρα κλαδακια στο μπαλκονι..Στην αρχη νομιζα οτι απλα θελαν να κανουν φωλια..Ομως στην συνεχεια συνειδητοποιησα οτι ηταν ενα μονο θηλυκο που ερχοταν συνεχεια στο μπαλκονι μου..Τελικα βρηκα πανω στο περβαζι του μπαλκονιου 2 αυγα(με διαφορα 2 ημερων)σπασμενα,δυστυχως..Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μην ερχεται το πουλι στο μπαλκονι μου;Ευχαριστω πολυ

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γιάννη για να έρχεται το πουλάκι εκεί, προφανώς κάποιες συνθήκες το ευνοούν. Πχ. άδειες γλάστρες με ξερό χώμα, η σχετική ακινησία στο μπαλκόνι αν δεν βγαίνετε τακτικά. Πρέπει να καταργήσεις αυτές τις προκλήσεις και προφανώς δεν θα ξαναέρθει. Ποιο είναι το πρόβλημα που σου δημιουργεί όταν έρχεται;

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Με σπασμένα τα αυγά αμφιβάλω αν θα ξανάρθει...
    Χώρο για να φωλιάσει έψαχνε.

4. giannisk1902

Κοιταξτε ειμαι φοιτητης και το σπιτι δεν ειναι δικο μου προφανω και επειδη λερωνουν δεν θελω να δωσω δικαιωμα στον ιδιοκτητη..Επισης τις τελευταιες μερες κηνυγαω το περιστερι συνεχεια να το διωξω , γιατι λειπω πολλες ωρες απ το σπιτι, και δεν ειναι η καλυτερη μου μετα τα μαθηματα

Και επισης η αληθεια ειναι οτι υπηρχε ακινησια γενικα σ ολο το σπιτι γιατι ελειπα γα 3 μερες απο το σπιτι και εγινε οτι εγινε

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν μου απάντησες αν έχεις γλάστρες στο μπαλκόνι.

6. giannisk1902

Οχι δεν εχω τιποτα..Εχει μια στεγη απο πανω και εχει κατσει στο ξυλο που στηριζεται

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα με παραξένευε αν είχες... φοιτητής και γλάστρες?
    Βάλε κάτι να καλύψεις το σημείο που ετοιμάζει φωλιά... Να μην υπάρχει δυνατότητα χτισίματος φωλιάς...
    Να ξέρεις όμως πως είναι κρίμα ... κάπου κι αυτά πρέπει να φωλιάζουν.

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εαν με τιποτα δεν τα θες στο μπαλκονι, απλα θα αφαιρεις τελειως και θα καθαριζεις εκει που μαζευουν τα κλαρακια. Μια, δυο,τρεις καποια στιγμη θα απογοητευτουν και θα φυγουν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...