Μπορώ να ζευγαρώσω κυρίαρχο θηλυκό με κόκκινο χιονέ;

Συζήτηση με θέμα Μπορώ να ζευγαρώσω κυρίαρχο θηλυκό με κόκκινο χιονέ;, που ξεκίνησε από kanarinia-one-love, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 19 Ιαν 2016.

misalouris
Best Answer misalouris, 19 Ιαν 2016
Ας ξεκινήσουμε με μια απορία που έχω.... Γιατί να κάνεις τέτοιο ζευγάρωμα? Θεωρητικά θα βγάλεις μισά λευκά κυρίαρχα και μισά πορτοκαλί... ξεθωριασμένο... Ολόκληρο το Post
  1. kanarinia-one-love

kanarinia-one-love PB New Member

Καλή χρονία πάνω από όλα,είμαι νέος στο σιτε σας και μπράβο κάνετε πολύ καλή δουλεία,έχς το ίδιο πάθος με εσάς,λοιπόν ήθελα να σας ρωτήσω,έχω ένα κυριαρχο θυληκο καναρινι θα μποροθσα να το ζευγαρωσω με ενα χιονε κοκκινο αρσενικο?και αν ναι πιθανοτιτες χρωματος?(ειμαι ερασιτεχνης στα ζευγαρωματα καθωσ εχω μονο 2 ζευγαρια)λοιπον θα μοιραστειτε τισ γνωσεις σας μαζι μου?σας ευχαριστω ολους!!!

2. Best Answer:
    Post #304683 by misalouris, 19 Ιαν 2016
  3. kostaspap

kostaspap PB New Member

Καλώς ήρθες φίλε μου και καλές συζητήσεις να έχουμε! Το κυρίαρχο τι χρώματος είναι που έχεις;

4. kanarinia-one-love

Καλως σας βρηκα,ασπρο με κιτρινο στα φτερα,μην με ρωτησεις γονεις κ γονιδια δεν γνωριζω...

5. kostaspap

kostaspap PB New Member

Το κόκκινο χιονε είναι φορέας λευκού οπότε θα υπερισχύσει η κυριαρχία της λευκής και θα βγάλεις κυρίως λευκα

6. kanarinia-one-love

Ακομα μια ερωτηση τα χιονε ειναι με χρωστικες ι οχι?

7. kostaspap

kostaspap PB New Member

Καλό θα ήταν να μας Παρουσιάσεις το καναρινακι με μια φώτο για να δούμε

8. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Ας ξεκινήσουμε με μια απορία που έχω....
    Γιατί να κάνεις τέτοιο ζευγάρωμα?
    Θεωρητικά θα βγάλεις μισά λευκά κυρίαρχα και μισά πορτοκαλί... ξεθωριασμένο κόκκινο.
    Πως ξέρεις τι φορέας είναι Κώστα?

9. kanarinia-one-love

12541014_1143135119054192_2911336416895369090_n.jpg
    Γιαννη επειδη δεν εχω ακομα την δυνατοτητα να βρω οτι καναρινι θελω και αυτο μου το χαρισε ενας φιλος...

10. kostaspap

kostaspap PB New Member

Γιάννη θεώρησα ότι ο φίλος μίλαγε για χιονε που έρχεται από συνδυασμό χ καναρινιώΝ χρώματος μετά συνειδητοποίησα ότι ίσως αναφέρθηκε σε καναρίνι βαμμένο και γι'αυτό ζήτησα να ποστάρει μια φωτο

11. kanarinia-one-love

Λοιπον ειναι χιονε ι βαμμενο καναρινι??

12. misalouris

Κόκκινο χιονέ λιποχρωμικό καναρίνι.
    Βαμμένο καλά ή όχι δεν μπορώ να το καταλάβω από τη φωτογραφία ... αλλά δε νομίζω να μπορεί να αλλάξει κάτι στο γενετικό αποτέλεσμα.

Καλά έκανες...
    Ρωτάμε όλοι για να μαθαίνουμε...

13. kanarinia-one-love

Δηλαδη να τα βαλω μαζι τα πουλακια?τι προτινεται?να βαλω το κοκκινο αρσενικο η να βαλω κιτρινο αρσενικο??

14. misalouris

Κανονικά το λευκό κυρίαρχο πρέπει να ζευγαρώσει με λευκό υπολειπόμενο ή κίτρινο καναρίνια.
    Ομοίως το κόκκινο μόνο με κόκκινο....
    Από κει και πέρα όμως είναι επιλογή σου αν και προσωπικά διαφωνώ...
    Θα περιμένω όμως την επιλογή σου για να τσεκάρω μαζί σου το αποτέλεσμα.

15. kanarinia-one-love

Οι νεοσοι που θα βγουνε θα παρουσιασουν προβληματα υγειας?ρωταω αν θα υπαρχει προβλημα οπως με το ζευγαρωμα δυο κυριαρχων πουλιων,δηλαδη το κοκκινο με το κυριαρχο υπαρχουν προβληματα θνησιμοτητας κτλ??

16. misalouris

Όχι... δεν υπάρχει θέμα συγκυριαρχίας σε αυτά τα δύο πουλιά.

17. kanarinia-one-love

Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας,θα τα βαλω μαζι και θα σας δειξω το αποτελεσμα

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Θα τα βάλεις μαζί από τώρα?? Δεν είναι λίγο νωρίς??

Μοιραστείτε

Φόρτωση...