Μπορώ να ζευγαρώσω ένα καναρίνι 6 χρονών;

Συζήτηση με θέμα Μπορώ να ζευγαρώσω ένα καναρίνι 6 χρονών;, που ξεκίνησε από Alexandros K, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Νοε 2014.

1. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

εχω ενα αρσενικο καναρινι 6 χρονων και αναρωτιεμαι αν μπορει να ζευγαρωσει σε αυτην την ηλικια με μηνιαρα θυληκια.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Με την κατάλληλη προετοιμασία ασφαλώς και μπορείς. Η υγεία και η κατάσταση του πουλιού συνδράμουν στην καλή και γόνιμη εκτροφική περίοδο. Η ηλικία έρχεται δεύτερη.

3. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

το καναρινη ειναι υγηιες,προσφατα το ειχα βαλει να ζευγαρωσει με ενα σκουφατο αλλα οτι αυγα εκανε η καναρα εβγαιναν κλουβια η καναρα ειχε και ενα προβλημα στα ποδια επηρεαζε αυτο τα αβγα μηπωσ?

4. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Αλέξανδρε, τα άσπορα δεν είναι απόρροια προβλήματος των ποδιών της κανάρας.
    Όπως σου έγραψε ο Γιάννης, με σωστή προετοιμασία, ούτε η ηλικία του πουλιού είναι πρόβλημα. Έχει ακόμα αρκετά γόνιμα χρόνια αν τον προσέχεις.

5. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

ευχαριστω για τις πληροφωριες που μου δωσατε μου εχουνε φανει πολυ χρησιμες;):thumbsup:

6. misalouris

Αλέξανδρε θα πρέπει τα πουλιά να έχουν καλή υγεία που εύκολα μπορείς να το διακρίνεις αυτό.
    Τα αδιάθετα πουλιά, δεν πολυ-κουνιούνται, δεν κελαηδούν και γενικά δεν έχουν καλή διάθεση. Αν λοιπόν έχουν καλή υγεία με την κατάλληλη διατροφή και κυρίως στον κατάλληλο χρόνο όλα θα γίνουν πιο εύκολα.
    Υποθέτω πως τα πτηνά σου βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο... οπότε κάπου στο τέλος Ιανουαρίου ανοίγεις κάποιο θέμα εδώ για να σε βοηθήσουμε σε αυτή την προσπάθεια προετοιμασίας.
    Προς το παρόν ας αφήσουμε τους ωδικούς συντρόφους μας να τα βγάλουν πέρα με το χειμώνα που μας χτυπά την πόρτα.

7. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

ενταξει:)

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Θα πρέπει πρώτα να ελέγξεις το πουλί πριν το βάλεις για ζευγάρωμα. Ακόμα και από τώρα που έχουμε κάποιους μήνες μέχρι την αναπαραγωγή.. Να ελέγχεις συχνά την κοιλιά του.. Έχει λίπος?? Είναι αδύνατος?? Και άλλα πολλά.. Θέλει πολύ σωστή διατροφή για έναν εξάχρονο αρσενικό να έχει επιτυχημένο ζευγάρωμα.. Στο παρελθόν σου έχει δώσει πουλάκια??

9. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Τα κλούβια αυγά είναι πρόβλημα κακής προετοιμασίας και όχι γονιμότητας.

10. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

δεν το ειχα βαλει ποτε για ζευγαρομα φετος το εβαλα με ενα θυληκο σκουφατο αλλα το θυληκο εμφανισε προωλημα στα ποδια της.οριστε μια φοτογραφια του προβληματοσ της θυληκιας(ο αρσενικος δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα υγειας)

οριστε το προβλημα της θυληκιας που τον ειχα βαλει να ζευγαρωσει

Συνημμένα Αρχεία:

11. misalouris

Για όλα υπάρχουν λύσεις. Δεν είναι και κάτι φοβερό. Λίγο epithol να βάλεις, και σε μερικές μέρες θα έρθει το πόδι στην κανονική μορφή του.

12. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

την καναρα την εδωσα σε κανα μηνα θα μου δωσει ο θειος μου αλλη την πρωτη με την ποδαγρα την ειχα παρει απο πετ σοπ της γειτονιας

13. misalouris

Για την επόμενη φορά, αν παρουσιαστεί το πρόβλημα.

14. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

οκ ευχαριστω

15. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Αλέξανδρεεεε ..με το παραμικρό πρόβλημα δεν ''πασάρουμε'' το πουλί. Όλοι είμαστε εδώ, ώστε στα πλαίσια του εφικτού, να βοηθήσουμε και να διατηρήσουμε υγιή τα πουλάκια μας.

16. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

μου την ειχανε ζητησει και την εδωσα και επιδι ωταν τισ εβαζα επιθολ δεν καλυτερευε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...