Μπορώ να δώσω από αυτό το φυτό στα καναρίνια μου;

Συζήτηση με θέμα Μπορώ να δώσω από αυτό το φυτό στα καναρίνια μου;, που ξεκίνησε από Δέλτα, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 18 Ιουλ 2016.

1. Δέλτα

Δέλτα PB New Member

Σε ένα παρτέρι με νάρκισσους στο μπαλκόνι μου φύτρωσε αυτό το φυτό. Υποθέτω ότι είναι από την τροφή που δίνω στο καναρίνι μιας και αδειάζω το νερό από τοις ποτιστρες εκεί και καμία φορά έχει και σπόρους. Ξέρει κανείς τι είναι και αν μπορώ να του το δώσω;

Συνημμένα Αρχεία:

2. sarpijk

sarpijk PB New Member

Ειναι νομιζω απο τα μαυρα στρογγυλα σπορακια του σιναπιου που εχει μεσα το μιγμα. Δεν εχω δωσει ποτε στα πουλια.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν μπορώ να το αναγνωρίσω με ασφάλεια, μοιάζει με το βίντεο σου βέβαια. Αυτό που γράφει canola είναι η ελαιοκράμβη το ρούψεν εδώ και φωτογραφία του φυτού .
    Το σινάπι είναι αυτό.
    Αν είναι κάποιο από τα δύο και τα δύο είναι ασφαλή και ως φυτά για βρώση από τα πουλιά.

4. Δέλτα

Δέλτα PB New Member

Ναι αυτό είναι το φυτό αν και δεν έχει βγάλει λουλούδια ακόμα. Λογικά όμως δεν τους κάνει κακό άρα μπορώ να δίνω για ποικιλία;

Ευχαριστώ πολύ canola φαίνεται να είναι ήξερα για το λάδι που βγαίνει απ το φυτό αλλά το ίδιο το φυτό δεν το είχα ξαναδεί

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  5. Δέλτα

Δέλτα PB New Member

Λοιπόν εδωσα ένα ένα φίλο το πρωί το οποίο μέχρι να το μαζέψω είχε μείνει μόνο το κοτσάνι. Νομίζω πως και το καναρίνι εγκρίνει! :thumbsup:

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλού κακού δώσε λίγο χρόνο στο πουλί να δούμε αν το εγκρίνει κι ο οργανισμός του.
    Κάθε φορά που θέλουμε να δώσουμε κάτι ως πρόσθετο στα πτηνά μας ας αναρωτιόμαστε πρώτα τι θα προσφέρει στα πουλιά.
    Ξέρεις τι θα προσφέρει αυτό το "άγνωστο" φυτό στα δικά σου πουλιά?
    Αν όχι... μη ξαναδώσεις.

7. Δέλτα

Δέλτα PB New Member

Φυτικές ίνες, φυτική πρωτεΐνη, ποικιλία...Εξάλλου το φυτό αυτό είναι ποιο κοντά στην φυσική διατροφή των πουλιών και αν στη φύση τρώνε τους σπόρους του δεν βρίσκω λόγο να μην τρώνε και τα φύλλα. Είμαι σίγουρη πως εκεί δεν τους προσφέρει κανείς μαρούλια και καρότα

8. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορεί όμως να βρει γλιστρίδα, ζοχάρια, πικραλίδες κι δεκάδες άλλα άγρια χορταρικά, με θετικό πρόσημο στην υγεία και στον οργανισμό του πουλιού...
    Με δεδομένη την υπεραφθονία σε γλιστρίδα αυτό το μήνα και τα υπέροχα αποτελέσματα από αυτή, ειλικρινά δε βλέπω για πιο λόγο να απλωθείς σε κάτι που δεν ξέρεις αν τελικά κάνει καλό στην υγεία τους.
    Κι επειδή δε θέλω να φανώ απόλυτος... εγώ δεν θα έδινα ποτέ κάτι στα πουλιά μου χωρίς να γνωρίζω τι τους προσφέρει πέρα από το αόριστα
    Όλα αυτά τα έχει κάθ' ένα από αυτά που παραπάνω έγραψα και επιπρόσθετα αυτών και πολλά άλλα όπως για παράδειγμα ω3 από τη γλιστρίδα ...
    Ένα κλαδάκι γλιστρίδα ... και τέλος για μένα κάθε πειραματισμός.
    Αυτό θα έκανα εγώ...
    Εσύ φυσικά μπορείς να κάνεις όπως αποφασίσεις.... αρκεί να ξέρεις πως αυτό μπορεί να αποδειχτεί λάθος και επιζήμιο στο πτηνό σου.

Τελευταία επεξεργασία: 18 Ιουλ 2016
  9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Από τους σπόρους τροφής των πουλιών μας, παρασκευάζουμε φύτρα (βλαστωμένους σπόρους) αλλά και τους φυτεύουμε για να τους προσφέρουμε ως γρασίδι. Κανένα δεν παρουσιάζει τοξικότητα ως φυτό. Για το ρούψεν ως φυτό, που είναι πλούσιο σε διάφορα ω, υπάρχει διατροφική ανάλυση στο link wikipedia που έχω βάλει στην πρώτη απάντησή μου.
    Ως εκ περισσού να παραθέσω κάποιο site όπου προτείνεται στα ασφαλή, όπως εδώ. στο τέλος.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...