Μπορώ να δίνω κόκκινη χρωστική στα καναρίνια μου;

Συζήτηση με θέμα Μπορώ να δίνω κόκκινη χρωστική στα καναρίνια μου;, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 3 Ιουλ 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Τα αλλα καναρινια;; Να τρωνε κοκκινη αυγοτροφη;

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Nαι γιατί ? Αν βαφτούν λίγο που είναι το πρόβλημα ?
    Αν δεν μπορούν να χωριστούν τα πουλιά όπως πρέπει, το λιγότερο κακό είναι το να πάρουν χρώμα κάποια φτερά.

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εμενα δεν με πειραζει.. Απλα δεν ηξερα οτι μπορουν να τρωνε και τα κοινα καναρινια αυγοτροφη κοκκινη.. Αν δω και οι καβγαδες συνεχιζονται θα τα βαλω στο μεγαλο.

Μια αλλη απορια, τωρα που θα βγαλουν καινουρια φτερα.. Τα ολοκοκκινα καναρινια θα τρωνε μονο αυγοτροφη... Χωρις χρωστικες στο μερο θα γινουν ροζ; Επειδη δυο μικρα που εχω μονο με την αυγοτροφη εγιναν ροζ..

4. Paianas

Γιατί έχεις κόκκινα, αν δε σκοπεύεις να τα κρατήσεις κόκκινα και γιατί όχι χρωστική ?
    Τα ''κόκκινα'' τι ακριβώς κόκκινα είναι ?

5. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μου αρεσουν παααρα πολυ τα κοκκινα καναρινια.. Δεν καταφερα φετος να βγαλω δικα μου.. Μου εδωσε ενας εκτροφεας 5 αυγα και τα εβαλα σε μια θηλυκια.. Τωρα εχω 3 μικρα. Ο λογος που δεν θελω να βαλω χρωστικες στο νερο ειναι επειδη λενε πως κανει ζημεια στο συκωτι.

6. Paianas

Τα κόκκινα καναρίνια μου….. | M. Gerolymatos--P. Moschogiannakis

Η ζημιά στο συκώτι, είναι ακόμα ένας μύθος (αν τηρούνται κάποιοι κανόνες και υπάρχει μέτρο στη χορήγηση χρωστικής)...και δεν υπάρχει καμμιά απόδειξη για το αντίθετο.
    Η χρωστική μπαίνει και στην αυγοτροφή, που κάλλιστα και εύκολα μπορείς να φτιάξεις μόνη σου.

7. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μετα απο μια γρηγορη ματια του αρθρου που μου εστειλες διαβασα δυο κοκκινες χρωστικες.. Αυτες χρησιμοποιεις;; Και τις δυο;

Αυριο θα μπω απο υπολογιστη να διαβασω πιο προσεχτηκα το αρθρο.. Γιατι με εβαλες σε σκεψεις.. Με τρελλενει το κοκκινο χρωμα στε καναρινια και δεν θα ηθελα να το χασω.. Αλλα αυτο με το συκωτι με τραβουσε πισω..

8. Paianas

Yπάρχουν τόσα φυσικά αποτοξινωτικά και πολύ περισσότερα σκευάσματα(στηριγμένα όμως κι αυτά στα φυτά) Αριάδνη, που και να υπήρχε θέμα ...λύνεται η προλαμβάνεται...αλλά με σωστή χορήγηση δεν υπάρχει.

9. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εψαξα τιμες τωρα και να πω την αληθεια περιμενα πιο ακριβες τις χρωστικες..

Δεν ξερω αν εχεις κοκκινα καναρινια.. Α ναι μπορεις να μου πεις ποιες χρησιμοποιεις; Μια χρωστικη ή δυο οπως αναφερει το αρθρο;; Θελω να τους βαλω κατι που ειναι σιγουρα καλο για τα πουλια..

10. Paianas

Συνημμένα Αρχεία:

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  11. Ian32

Ian32 PB New Member

Σε καναρίνια που δεν έχουν στο dna τους τον κόκκινο παράγοντα δεν υπάρχει λόγος να δώσεις χρωστική....
    Η συνεχής χρήση χρωστικής και μετά πτεροροιας μπορείς να κάνει κακό στο συκώτι.

12. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Το θεμα δεν το ανοιξα εγω.. Ειναι συνεχεια καποιου αλλου θεματος.. Υπαρχουν καβγαδες αναμεσα στα κοκκινα καναρινια (ενα θηλυκο κυνηγαει ενα αρσενικο) που ειναι σε μεγαλο κλουβι και ρωτησα αν γινεται να τα βαλω και αυτα στο μεγαλυτερο κλουβι που εχω τα κοινα καναρινια.. Το μονο που με κρατουσε πισω στην αποφαση αυτη ειναι η κοκκινη αυγοτροφη που πρεπει να βαλω στα κοκκινα καναρινια.. Ο Νικος μου προτεινε να τα βαλω ολα στο μεγαλυτερο και να βαλω κοκκινη αυγοτροφη οταν αλλαζουν φτερωμα.. Γιαυτο εκανα και την πιο πανω ερωτηση..

Μετα η συζητηση κατεληξε στις χρωστικες στο νερο οπου αποφασισα να βαλω.. Τα καναρινια θα μεινουν οπως εχουν... Οποτε τα κοινα δεν θα αγγιξουν αυγοτροφη κοκκινη ή χρωστικες στο νερο..

Οι τιμες ποσο εχουν;; Αν ανοιχθει τωρα θα μπορω να την χρησιμοποιησω και του χρονο στην αναπαραγωγη;;

13. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...