Μπορώ να δίνω διάφορα φρούτα σε παπαγάλο;

Συζήτηση με θέμα Μπορώ να δίνω διάφορα φρούτα σε παπαγάλο;, που ξεκίνησε από Erik Markus, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Φεβ 2014.

1. Erik Markus

Erik Markus PB New Member

Καλημέρα!Μπορώ να βάλω μέσα σε μία ταίστρα διάφορα κομμάτια φρούτων π.χ. μπανάνα,μήλο,αχλάδι μαζί,κάτι σαν φρουτοσαλάτα?Δέν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα...Σωστά?

2. Ian32

Ian32 PB New Member

Φυσικά και μπορείς αλλά να ξέρεις δύο πράγματα ότι τα φρούτα θέλουν νωρίς απόσυρση διότι χαλάνε γρήγορα και ότι είναι προτιμότερο μεγάλα κομμάτια να τα δαγκώνει αυτός γιατί όσο πιο μικρά χάνουν τις βιταμίνες τους.
    Να βάζεις και λαχανικά!

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι φυσικά και όπως σου είπε ο Γιάννης, λαχανικά και χόρτα, φρέσκα αρωματικά φυτά να δίνεις επίσης και μάλιστα σε προτεραιότητα

4. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

Μην ξεχνάτε οτι τα φρούτα έχουν και ζάχαρη οπότε με μέτρο, γιαυτο και τους αρέσουν πολύ τα φρούτα.

5. Erik Markus

Εγώ του δίνω κάθε 2 μέρες μία φέτα φρούτο ή λαχανικό.Νομίζω είναι εντάξει.

6. maria p

Ίσως λόγω των προσωπικών διατροφικών συνηθειών του καθενός μας , γίνεται μια σύγχυση, μια υποτίμηση δεν ξέρω ακριβώς, των χορταρικών. Πολλοί παραλείπουν τα χορταρικά γιατί στο σπίτι βρίσκουν πιο πρόχειρο ένα μήλο ας πούμε να δώσουν στο πουλάκι τους. Όμως γι' αυτά τα χορταρικά είναι πιο απαραίτητα από τα φρούτα. Λαχανικά όταν λέμε, δηλαδή καρότα κτλ; Χόρτα όπως σπανάκι, αντίδια , βλίτα, βότανα όπως ρίγανη, δυόσμος κτλ είναι πρώτης προτεραιότητας. Στην γραμμή σπουδαιότητας είναι αμέσως μετά τους καρπούς και το αυγό και έπονται φρούτα και λαχανικά. Φυσικά μια πλήρης ισορροπημένη διατροφή πρέπει να περιέχει τα πάντα.

7. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

λαχανικά δίνε και πιο συχνα αμα δεν σου ειναι κόπος καλο κανουν.

8. Erik Markus

Εγώ 2 μήνες που τον έχω του έχω δώσει λάχανο,καρότα,μήλα,αχλάδια,μπανάνα και αγγούρι.Δοκιμάζω ακόμα για να δώ τί του αρέσει.Απο αυτά το μόνο που θα φάει μέχρι σκασμού είναι το καρότο.Όλα τα άλλα τα δάγκωσε 3-4 φορές και τα άφησε.Βέβαια κάτι πέρνει και απο το λίγο.Χόρτα απλά δεν μου πήγε απο το μυαλό να του δώσω αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα τα δοκιμάσω.

9. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Και μαρουλι που αυτη την εποχη υπαρχει αφθονο φυσικα ο κυριος θα σου διξει τι πρωτημα αλλα εσυ πρεπει να του παρεχεις οτι χριαζετε :)

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μην παραλείψετε να πλένετε πολύ καλά τα φρούτα και ιδιαίτερα τα λαχανικά με άφθονο τρεχούμενο νερό καθώς πολλά από αυτά που αγοράζουμε από το εμπόριο έχουν στη φλούδα ή στο φύλλωμά του μεγάλες ποσότητες φυτοφαρμάκων και πολλοί έχουν χάσει τα πουλιά τους από αυτή την αμέλεια. Ακόμα και αυτά που έχουμε φυτέψει στην αυλή ή το μπαλκόνι μας μπορεί να περιέχουν κατάλοιπα καυσαερίων.

11. Erik Markus

Καλημέρα!Εχθές για πρώτη φορά του έδωσα πεπόνι!Το τάραξε γιατί ήταν πολύ γλυκό!Κάθε πότε μπορώ να του δίνω?Μέρα παρα μέρα είναι καλά?

12. maria p

Τα γλυκά φρούτα δεν πρέπει να τα δίνουμε σε μεγάλη συχνότητα. Εφόσον δοκίμασε κάτι που του άρεσε, θα δοκιμάζει σιγά σιγά όλο και περισσότερα χόρτα και λαχανικά. Τώρα είναι ευκαιρία να δοκιμάσεις με πιο ωφέλιμα :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...