Μπορώ να αρχίσω να χαϊδεύω 20 μερών νεοσσούς cockatiel;

Συζήτηση με θέμα Μπορώ να αρχίσω να χαϊδεύω 20 μερών νεοσσούς cockatiel;, που ξεκίνησε από vasilisbat, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 18 Φεβ 2015.

1. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Είναι η πρωτη μου γέννα.. Έκανε 4 πουλακια το ζευγάρι μου το μεγαλύτερό είναι κοντά στις 20 μέρες αλλά δν θέλω να ταισω γενικά για τον λόγω οτι δν ξέρω αλλά προτιμω να το κανουν οι γονείς αφού μπορούν ,ερώτημα μπορω να τα χαιδεψω εγώ τώρα ώστε να μαθενουν τον άνθρωπο η είναι μικρά ακόμα?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο, να σου ζήσουν!
    Βέβαια μπορείς και μην σου πω άργησες λιγάκι. Δεν είναι απαραίτητο για να τα βγάζεις κανένα 5λεπτο από την φωλιά να τα ταίζεις εσύ.

3. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Όχι δν θέλω να τα ταισω ακόμα γτ φοβάμαι λίγο ..απλα για να τα βγάλω πρέπει να τα βάλω κάπου?

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σε κάτι μαλακό όπως πετσέτα ή βαμβακερό πανί.

5. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Οκ σε ευχαριστώ

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Συμφωνω με τη Μαρια οτι αργησες λιγο και μαλλον ηδη θα κανουν εναν χαρακτηριστικο ηχο αμυνας-φοβου οταν θα πας να τα πιασεις. Αλλα μην πτοηθεις, παιρνε τα 2-3 φορες την ημερα για κανενα 10-15 λεπτο. Σε ενα λεκανακι με πριονιδι ή χαρτι κουζινας ή μια πετσετα. Αν και απο την κουτσουλια η πετσετα θα θελει καθε φορα πλυσιμο. :) Επισης βαζε σιγα σιγα παιχνιδακια μεσα στο προγραμμα της ενασχολησης μαζι τους ωστε να εξοικειωνονται με χρωματα, σχηματα και υλικα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...