Μπορω να χρησιμοποιησω breedmax μαζι με fertivit;

Συζήτηση με θέμα Μπορω να χρησιμοποιησω breedmax μαζι με fertivit;, που ξεκίνησε από vasilis aegina, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 11 Δεκ 2014.

1. vasilis aegina

vasilis aegina PB New Member

μπορω να χρησιμοποιησω breedmax μαζι με fertivit???

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Για ποιο λόγο θέλεις να το κάνεις αυτό?

3. vasilis aegina

Δεν ξερω. Για καλυτερο αποτέλεσμα ?? :pκαπου το έχω ακούσει, μονο ενα απο τα 2 τοτε!

4. misalouris

Θα ήθελα πριν ξεκινήσω να γράψω να ρωτήσω κάτι? Ασφαλώς η ερώτηση είναι ρητορική αλλά αφορά όλους μας όχι μόνο εσένα ή εμένα...
    Πιστεύεις πως είναι άμεσα απαραίτητα τώρα ή απλά για να είσαι σίγουρος και να αισθανθείς ο,τι καλύπτεις τα πτηνά σου?
    Ξαναγράφω πάλι... δεν ρωτώ εσένα μόνο, αλλά όλους μας......
    Πολλές φορές στην προσπάθεια να αισθανθούμε καλύτερα, πιο σίγουροι και πιο ασφαλής σε σχέση με την υγεία των πτηνών μας υπερβάλουμε. Έτσι τους χορηγούμε φάρμακα, σκευάσματα και βιταμίνες που στην πραγματικότητα δεν είναι απαραίτητα δεν τα χρειάζονται.
    Και αν αυτά τα σκευάσματα πήγαιναν απλώς χαμένα δεν θα πείραζε κανέναν μας, με εξαίρεση ίσως τις τσέπες μας.
    Όμως η πραγματικότητα είναι διαφορετική και οι επιδράσεις των υπερβολών μας στα πτηνά είναι μεγάλες... εξαιρετικά μεγάλες και μη μετρήσιμες.
    Για παράδειγμα η χορήγηση ας πούμε ασβεστίου, μας κάνει να αισθανόμαστε πως καλύπτουμε τα πτηνά μας κατά τη διάρκεια της ωοτοκίας τους. Αν όμως υπάρξει υπερβολή στη χορήγηση, βάζουμε σε διαδικασία αδράνειας τον οργανισμό του πτηνού, που αφού βρίσκει την ουσία αυτή έτοιμη μειώνει ή στη χειρότερη ελαχιστοποιεί την παραγωγή της. Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με τις αντιβιώσεις που εξασθενίζουν το ανοσοποιητικό σύστημα των πτηνών.
    Γνώμη μου είναι πως η καλή και ισορροπημένη διατροφή καλύπτει όλες τις ανάγκες τους. Επικουρικά και σε ιδιαίτερες σε ανάγκες εποχές μπορούμε να συμπληρώνουμε αυτή τη διατροφή με κάποιες βιταμίνες... αλλά ασφαλώς όχι συνέχεια.

5. vasilis aegina

Προσωπικα τα χορηγω για να ειμαι σίγουρος οτι θα βγαλουν εις πέρας την διαδικασία της αναπαραγωγής.και να φτασουν 2-3 γεννες χωρις προβληματα..φυσικα και χορηγω αυγα αυγοτεοφες λαχανικα κτλπ

6. misalouris

Κανείς δε θα σε κατηγορήσει γι αυτό, αλλά αν θες κάνε μια δοκιμή... σε κάποιο από τα ζευγάρια σου να χορηγήσεις τα μισά ακριβώς σκευάσματα. Θα δεις πως δεν θα υπάρχει καμιά διαφορά από τ' άλλα και από υγεία μακροπρόθεσμα θα "στέκονται" καλύτερα.

7. vasilis aegina

κοιταξε Γιαννη breedmax θα χρησιμοποιισω μονο !και λιγο ασβεστιο στις θυλικες την πρωτη εβδομαδα(αν και δεν νομιζω οτι χρειαζεται)αλλα απο αυτα που ακουω εδς συνεχεια με την δυστοκια θελω ναι ειμαι επιφυλακτικος.:p;)

8. YannisK

YannisK PB Known Member

Ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλ’ εν τω ευ το πολύ.

9. kostas karderines

kostas karderines PB New Member

παιδια να σας ρωτησω κατι,εχετε δει διαφορα με το breedmax και αν ναι σε τι?εγω τρια χρονια το χρησιμοποιουσα και δεν ειδα κατι!τα ιδια πουλια εβγαλα πανω κατω τα ιδια πουλια σχεδον εχασα,καμμια διαφορα!θα συμφωνησω με τον γιαννη,μην κανετε υπερβολες μονο τα απαραιτητα.

10. misalouris

Η δυστοκία είναι γεγονός σοβαρό και δεν πρέπει να αγνοείται, απλά λίγο ασβέστιο μετά το δεύτερο αυγό και κυρίως στη δεύτερη γέννα για δυο μέρες δεν πιστεύω πως θα επιβαρύνει κάποια λειτουργία.
    Ακριβώς έτσι...όπως τα λέει ο YannisK
    ΚΙ εγώ συμφωνώ μαζί σου... δεν υπάρχουν ούτε υπερφάρμακα... ούτε υπερβιταμίνες ούτε υπερσυμπληρώματα.
    Όλα είναι στο μέτρο.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Όσον αφορά το ασβέστιο εγώ κάνω το εξής: ξυνω κόκκαλο σουπιας στη σπιτική αυγοτροφή που φτιάχνω για τις κανάρες στην προετοιμασία και κατά την ωοτοκία. Επίσης δίνω σε μια μικρή αυγοθήκη και λίγο σουσάμι. Πρόσθετο ασβέστιο δε δίνω τόσο συχνά όταν με αυτές τις φυσικές μεθόδους δεν έχω αντιμετωπισει κάποιο πρόβλημα. :)

12. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Ασφαλώς θα έχεις και αρκετό ήλιο.

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Σωστά! Έχεις δίκιο! Για την απορρόφηση του ασβεστίου ο ήλιος και η βιταμίνη D είναι ζωτικής σημασίας!

14. karvounis

karvounis PB New Member

Στο μόνο που προσπαθώ να είμαι υπερβολικός είναι στους σπόρους. τα υπόλοιπα πιστεύω τα καλύπτει το αυγουλακι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...