Μπορω να ριξω ψειροσκονη στα καναρινια οταν τα βαλω να ζευγαρωσουν;

Συζήτηση με θέμα Μπορω να ριξω ψειροσκονη στα καναρινια οταν τα βαλω να ζευγαρωσουν;, που ξεκίνησε από toykaki, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Μαϊ 2015.

1. toykaki

toykaki PB New Member

κατι ακομα.μου ειπαν οτι οταν τα βαλω με το καλο να ζευγαρωσουν να ριξω ψυροσκονη.ισχυει?

2. pyroferus

pyroferus PB New Member

Προληπτικά μπορείς να ρίξεις στην φωλιά.

3. toykaki

toykaki PB New Member

εχουμε καποια μαρκα?επισης ποτε την ριχνω ακριβς?δηλαδη μολις βαλω την φωλια μολις την φτιαξει την φωλια,μολις κανει τα αυγα?και τις 3 φορες,δεν ξερω για πειτε μου?επισεις κατι ακομα,επειρεαζει η απεντωμοση σε χωρο που βρισκονται τα πουλια ??

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ψειροσκονη μπορεις να ριχνεις στον πατο του κλουβιου, κατω και γυρω απο τη φωλια,πανω απο την τσοχα ή ακομα και οταν στρωσει τη φωλια, οταν βγουν οι νεοσσοι με απολυτη προσοχη μην παει στο κεφαλι τους σκονη, πανω στα πουλια στη βαση της ουρας.

Η απεντομωση δεν ξερω οντως αν επηρρεαζει, αλλα αν σκεφτεις οτι οι ανθρωποι που την κανουν ζητουν πολλες φορες απομακρυνση δικη μας απο τους χωρους φανταζομαι οτι μπορει να ειναι θανατηφορο για τα πουλια που εχουν πιο ευαισθητο αναπνευστικο απο μας.

5. toykaki

toykaki PB New Member

μαλιστα,οσο αφορα την ψειροσκονη υπαρχει καπια συγκεκριμενη μαρκα ή ολες πανω κατω το ιδιο ειναι?ειδα αυτη pinex powder.θα μου φτασουν τα 50Gr να φανταστω ε??.καλος δεν το ηξερα,και ποσο μπορει να διαρκει αυτο το υγρο?μια μερα η ωρες?

6. Myra

Ειναι σκονη αυτο που λες. Και εγω αυτο χρησιμοποιω προς το παρον, με 8 κλουβια και 20 πουλια το πηρα πριν απο μηνα+ και το εχω ακομα.

7. toykaki

toykaki PB New Member

τελεια,επειδη μου ειχαν αναφερει να ριξω καποια στιγμη το chevita chevitren ειναι αλλο το ενα αλλο το αλλο?επισεις το chevita chevitren δεν μπορω να το αντικαταστισω ας πουμε με Repello neem bird ή pinex pumpspray tafarm ή tabernil spray?

8. Myra

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  9. toykaki

toykaki PB New Member

ωραια με βοηθσες πληρς μπορω να πω..οσο αφορα τα απολυμαντικα που ειδα,χρειαζονται απο την στιγμη που θα χρησημοποιησω καποιο απο τα παραπανω?

10. Myra

Αν δεν εχεις καποια βασιμη υποψια οτι τα πουλια εχουν προσβληθει, μπορεις πιο αραια να τα χρησιμοποιεις προληπτικα. Παρολα αυτα πιστευω οτι αν δεν εχεις ψειρες, με πολυ καλη καθαριοτητα και μια φορα στο τοσο ενα προληπτικο ψεκασμα εισαι καλυμμενος. Αν εχεις εμφανιση ψειρας θελει πιο εντατικα.

11. toykaki

toykaki PB New Member

δοξα τον θεο ολα υσηχα προς το παρων...

12. Myra

Ωραια τοτε! προληψη και ολα καλα.

13. toykaki

toykaki PB New Member

δηλαδη απο τα λεγομενα σου και αν καταλαβα καλα ολα προερχονται απο την καθαρυοτητα.δηλαδη εαν εγω το κλουβι το καθαριζω οπως πρεπει δεν θα εχω εξωπαρασιτα?επισεις (εαν γνωριζεις εσυ) εαν τα ζευγαρωσω και αρχισει κανει φωλια,καθαριζω η οχι?

14. Myra

Παντα μπορει να προσβληθουν απο ψειρες, αλλα με μια καλη καθαριοτητα και προληψη θα εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο.

Οταν αρχισουν φωλιες κτλ, πριν τα αυγα κανε ενα πολυ καλο καθαρισμα και μετα θα το κανεις σβελτα χωρις πολλα χερακια μεσα στο κλουβι και πιο αραια. Οσο λιγοτερη ενοχληση δηλαδη, για να αποφυγεις να τσαντισεις την καναρα σου.
    Αυτο και μεχρι να βγουν τα μικρα απο τη φωλια.

15. toykaki

toykaki PB New Member

εν τελη τα εβαλα απο το πρωι μαζι.και εγινε κατι παραξενο τωρα το βραδυ,γυρισα απο την δουλεια αναψα το φως και μετα απο λιγο αρχισε κελαιδουσε αυτος και την κυνηγουσε,ενω απο τοτε που τα εβαλα μαζι δεν κελαιδησε καθολου αυτος..τεσπα αυτη αποφευγε και μετα απο πεντε περιπου λεπτα πηγε απο πανω τις,αλλα δεν πολυεκατσε καλα.. δεν ξερω :) :p

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Σαν να μου μυρίζεται βάτεμα! ;)

17. toykaki

toykaki PB New Member

και σημερα το πρωι πρωι το ιδιο 6 ηωρα με ξυπνησαν..ειναι η μονη φορα που τον ακουσα να κελαιδαει απο τοτε που ειναι μαζι..τελοςπαντων γερα να ειναι,αλλα επειδη τα εχω στο δωματιο μου θα κλεινω τα μπατζουρια μπας και κοιμουνται λιγο παραπανω...1 κουτι κλωστη φτανει η οχι?

18. Myra

Οχι. Πρεπει να χεις τουλαχιστον 2-3 διαφορετικα ειδη για να διαλεξει,και περιμενε οτι το μισο+ θα παει χαμενο γιατι θα παιζουν..

19. toykaki

toykaki PB New Member

ok...οποτε να βαλω αλλα 2 ε?κλωστη η νημα?

20. Myra

Μπορεις και τα δυο. Την ασπρη κλωστη της donald να αποφυγεις γιατι μπλεκεται αγρια στα ποδια τους και κινδυνευουν. Υπαρχει ακριβως το ιδιο υλικο αλλα κομμενο σε μικρα κομματακια απο τη woody. Απο κει και περα διαβασε εδω για το υλικο και οτι χρειαζεσαι
    Ζευγάρωμα καναρινιών
    Φωλιές και υλικά φωλιάς για την αναπαραγωγή των πουλιών

Μοιραστείτε

Φόρτωση...