Μπορω να ζευγαρωσω δυο λευκα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Μπορω να ζευγαρωσω δυο λευκα καναρινια;, που ξεκίνησε από alexis6, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 22 Ιουν 2014.

1. alexis6

alexis6 PB New Member

μπορω να ζευγαρωσω δυο καναρινια λευκα ...

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Φυσικά και μπορείς! Αλλά πρέπει να προσέξεις να είναι είτε και τα δύο υπολειπομενα (δλδ να είναι κατάλευκα και να μην έχουν ούτε ένα κίτρινο φτερό) είτε το ένα κυρίαρχο (δλδ με κάποιο φτερό κίτρινο) και το άλλο υπολειπομενο! Αναπαραγωγή Λευκων Καναρινιών Μαλινουά :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  3. alexis6

alexis6 PB New Member

αν ζευγαρωσω ενα λευκο με λιγο κιτρινο στα φτερα και ενα αλλο του ιδιου χρωματος δλδ λευκο με λιγο κιτρινο στα φτερα θα γινει χωρις να πεθανουν οι νεοσοι?????

4. panos70

panos70 PB New Member

θα εχεις μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας ,ισως να βγαλεις ενα δυο μικρα σε ολη την περιοδο ζευγαρωματος

5. Ian32

Ian32 PB New Member

Θα έχεις ποσοστό θνησιμότητας, για τον ίδιο φαινοτυπο στα μικρά μπορείς να βάλεις και κίτρινο με λευκό κυρίαρχο.
    Με υπολοιππμενο παίρνεις και πουλιά φορείς.

6. alexis6

alexis6 PB New Member

επισης η καναρα μου ειναι λευκη αυτο σημαινει οτι ειναι ρατσα μαλινουα

7. panos70

panos70 PB New Member

οχι απλα ειναι χρωματος λευκο ,λευκα θα βρεις σχεδον σε ολες τις ρατσες και στα κοινα

8. Ian32

Ian32 PB New Member

Τα μάλλινουα είναι κυρίως κίτρινα με λίγο μελανίνη κάποια, λευκά ελάχιστα και σπάνια.
    Μάλλον κοινό είναι η λευκό καθαρό.

9. alexis6

alexis6 PB New Member

αν ειναι μαλινουα πως θα το καταλαβω??

στην καναρα μου που ειναι λευκη τι βιταμινη να της δινω......συνηθως δινω την κιτρινη.....μηπως υπαρχει καποια αλλη για τα λευκα

10. panos70

panos70 PB New Member

τα λευκα καναρινια εχουν αναγκη απο τι βιταμ Α εχουν σχεδον ολα τα σκευασματα,επισης εχει και σκευασματα ιδικα για ασπρα καναρινια

11. alexis6

alexis6 PB New Member

αν της βαζω κιτρινι βιταμ πειραζει??

12. panos70

panos70 PB New Member

δεν ηπαρχει κιτρινη βιταμινη ,αν εννοεις αυτο που λενε οι πετσοπαδες ειναι ολο ζαχαρη χρωμα και αρωμα κατι σαν κουλουρακια,δεν εχουν καθολου βιταμινες και παχαινουν τα πουλια

13. alexis6

alexis6 PB New Member

αυτο βαζω μυριζει καπως σαν ''κεικ'' ...τι δεν ειναι καλο??

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα Μαλίνουα είναι καναρίνια φωνής οπότε τα καταλαβαίνουμε μόνο από τη φωνή και το τραγούδι τους και συνήθως φοράνε και δαχτυλίδι.

Αυτή την κίτρινη που μυρίζει σαν κέικ, οι πετοσποάδες την πουλάνε ως "βιταμίνη" και είναι χύμα σε διαφανή σακουλάκια μην την ξαναπάρεις και μην την ξαναβάλεις στα πουλάκια σου. Το μόνο που προσφέρει είναι λίπος και τίποτα άλλο! Δε ξέρω αν μέσα έχει καν αυγό! Φτιάξε μια σπιτική αυγοτροφή για τα καναρίνια σου (Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή ) και για τα λευκά σου καναρίνια δίνε τους συσκευασμένη αυγοτροφή ειδική για λευκά καναρίνια. Εγώ θα σου πρότεινα αυτή: Orlux Bianco - Τροφη Εκτροφης Λευκη 5kg

15. alexis6

alexis6 PB New Member

για την αυγοτροφη που πουλανε σε σακουλακια τι γνωμη εχεις .......αυτη που εχω παρει ειναι καπως ξερη

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Έχεις ανοίξει και θέμα για το συγκεκριμένο προβληματισμό σου, Κανουν καλο ή κακο οι βιταμινες στα καναρινια; Θεωρώ ότι μέσα κανείς δε ξέρει τι έχουν και τι δίνουμε στα καναρινάκια μας! Δεν γράφουν συστατικά και πρέπει να είναι μπαγιάτικα μπισκότα και ό,τι άλλο τους περισσεύει με μέλι και νίζερ (δε ξέρω απ' οτί είναι φτιαγμένες, υποθέτω!). Είναι πολύ γλυκιές γι αυτό και τα καναρίνια μας τρελαίνονται! Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι πειράζουν στο συκώτι και το μόνο που προσφέρουν είναι λίπος και τίποτα άλλο! Εφόσον είναι σε διαφανή σακουλάκια, εκτεθειμένες σε σκόνη, μύγες και ό,τι άλλο κυκλοφορεί σε ένα pet shop προσωπικά πιστεύω ότι είναι σαν να θέτουμε τη ζωή των φτερωτών μας φίλο σε κίνδυνο!
    Εγώ τις έχω κόψει χρόνια τώρα και φτιάχνω στα καναρίνια μου σπιτική αυγοτροφή που μου βγαίνει πάρα πολύ οικονομικά, ξέρω τι έχει μέσα και τι τρώνε, ξέρω ότι είναι όλα φρέσκα πλυμμένα και καθαρά, είναι μια αυγοτροφή υγιεινή και θρεπτικότατη! Και τα καναρίνια μου τρελαίνονται γι αυτή και δεν την αλλάζουν και εγώ έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Αν χρειαστεί να λείψω για μέρες σε περίοδο αναπαραγωγής και αυτά χρειάζονται αυγοτροφή καθημερινά μόνο τότε παίρνω σκευασμένη και προτιμώ της Versele Laga που τα προϊόντα της τα θεωρώ κορυφαία σε ποιότητα!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...