Μπορω να αφηνω το budgie μου εξω απ το κλουβι μαζι με τα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Μπορω να αφηνω το budgie μου εξω απ το κλουβι μαζι με τα καναρινια;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 5 Σεπ 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Οταν βγαζω τα καναρινακια εξω να πεταξουν μπορω να βγαζω και τον παπαγαλο ή θα υπαρξει προβλημα?Και αν οχι,να τους εχω στο ιδιο σταντ ή τον παπαγαλο σε διαφορετικο;Τον λυπαμαι να τον βλεπω μεσα ενω ολοι οι αλλοι ειναι εξω :p :(

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν είναι ήρεμο και δεν τα ενοχλεί μπορείς να τον βγάζεις μαζί τους. Αν όμως πιστεύεις ότι μπορεί να τα τσιμπήσει όχι. Γιατί ένα δικό του ράμφισμα μπορεί να σκοτώσει το καναρινάκι. Σε ακούει γενικά; Έρχεται όταν του φωνάζεις; Ρωτάω για να δω κατά πόσον τον ελέγχεις. Φυσικά να είσαι πάντα παρούσα.

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εινσι πολυ ηρεμος και ναι με ακουει,εχει μαθει την εντολη "ελα" και ερχεται οταν του λεω αυτη τη λεξη,απλα τον φοβαμαι γιατι ειναι πολυ παιχνιδιαρης και δεν ξερω τι μπορει να κανει πανω στο "παιχνιδι του" :p

4. maria p

Τι να σου πω, είναι ένα μικρό ρίσκο...

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Τωρα που τον πηγα κοντα τους πηγαινε διπλα τους και τα εβλεπε,ακουμπησε και τη θηλυκια με το ραμφος του αλλα δεν μου φανηκε να την τσιμπαει ουτε να προσπαθει νσ τη χτυπησει..Τον απομακρυνα τωρα γιατι καταντησαν να παιζουν κυνηγιτο :p

6. maria p

Ναι γιατί υπάρχει και ο παράγοντας φόβος του καναρινιού. Άστο καλύτερα.

7. τιτος-13

τιτος-13 PB Guest

ειρηνη ειχα 2 παπαγαλακια και ενα καναρινι τα ειχα κα8ε μερα εξο και δεν μαλοναναι βεβαια τους ειχα ξεχορηστο μερος τουσ ειχα κααρφοση σκηνια στον τοιχο αλλα βεβαια δεν υσχυη και για τα δικα σου τα δικα σου μπορει :):D

8. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ο δικος μου ειναι λιγο περιεργος χαρακτηρας,πριν ηταν ηρεμος και απλα τα κοιτουσε τωρα ξαναπηγε εκει και τους χορευει :p Μαλλον δικιο ειχε η Μαρια,θα τα φοβιζει τα κακομοιρα :p

9. τιτος-13

τιτος-13 PB Guest

βεβαια το καναρινι αυτο εγινε 11 χρονον και την προιγουμενη ευδομαδα πε8ανε :(

10. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Λυπαμαι πολυ :( Εχεις τα παπαγαλακια σου ομως :)

11. τιτος-13

τιτος-13 PB Guest

μεριες τους μπορει να γινουν και φιλοι αλη8εια πος σκοπευης να το ξαναβαλεις το καναρινι εμενα αφηνα την μπορτα ανοιχτη και μολις πηνοθσε πηγενε και την εκλεινα

12. τιτος-13

τιτος-13 PB Guest

τα παπαγαλακια μου ποσα περασαν απο τα χερια μου μολις εγιναν 6 χρονον τα εδοσα γτ τα ειχα πολι καιρο μαζι και δεν ζευγαροναν τρα ομως εχο δυο αλλα 8ες να τα δης:)????

13. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εμενα η θηλυκια μετα απο λιγο γυρναει μονη της στο κλουβι της,ο ενας αρσενικος για καποιο περιεργο λογο ερχεται με τρομερη ανεση στο χερι μου οποτε πλησιαζω το χερι με το πουλι στο κλουβι κι αυτος μπαινει μεσα,ο αλλος αρσενικος ειναι αρκετα ηρεμος οποτε τον πιανω ευκολα για να τον βαλω μεσα(ειχε προσπαθησει να γυρισει μονος του στο κλουβι αλλα μπερδευε τα κλουβια και εμπενε στου παπαγαλου :p )

14. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ναι,στειλε μου προσωπικο μηνυμα γιατι βγενουμε εκτος θεματος νομιζω :p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...