Μπορούν να συμβιώσουν 5-6 καναρίνια αρσενικά και θηλυκά σε κλούβα;

Συζήτηση με θέμα Μπορούν να συμβιώσουν 5-6 καναρίνια αρσενικά και θηλυκά σε κλούβα;, που ξεκίνησε από Nikfree, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 4 Σεπ 2016.

1. Nikfree

Nikfree PB New Member

παιδια καλησπερα ηθελα να ρωτησω για 5-6 καναρινια αρσενικα-θυλικα γινεται να παρω μεγαλη κλουβα? η θα εχω θεμα με τσακωμους και τετοια? γενικα και αν υπαρχουν και αλλα προβληματα θα ηθελα απο καποιον που ξερει να μου τα πει!

2. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

3. Nikfree

Nikfree PB New Member

χμ ναι αλλα αρσενικα θυλικα μπορουν να ειναι στον ιδιο χωρο?

4. Panagiota.

Όχι δεν ενδείκνυται. Σε μια κλούβα κατά την άποψή μου μπορούν να συγκατοικήσουν άνετα μόνο θηλυκά καναρίνια. Τα αρσενικά είναι ιδανικό να βρίσκονται σε μεμονωμένα κλουβιά. Επίσης, σε μια κλούβα μπορούν να μείνουν και μικρά καναρίνια μετά τον απογαλακτισμό τους χωρίς προβλήματα μέχρι τον 6-8 μήνα της ζωής τους.

5. Nikfree

Nikfree PB New Member

ωραια οποτε παμε στο αρχικο σχεδιο κλουβια στη σειρα δλδ το ενα πανω στο αλλο!

6. Panagiota.

Για τα αρσενικά είναι ότι καλύτερο. Για τα θηλυκά όπως σου είπα μπορούν να ζήσουν μαζί χωρίς προβλήματα. Επειδή αναφέρεσαι σε μικρό αριθμό καναρινιών, δύο-τρία θηλυκά μπορούν να συγκατοικήσουν άνετα και σε ζευγαρώστρα.

7. Nikfree

Nikfree PB New Member

βασικα ηθελα να καλωψω την μια πλευρα με τα καναρινια και την αλλη με μια κλουβα με ενα παπαγαλο οποτε μλν θα παρω μια 5αδα αυτα που ειναι σαν πολυκατοικια! τι λες γιαυτα? και ενα πουλακι στο καθε κλουβακι!

8. Panagiota.

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο
    http://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
    Έχουν υποδοχές και το ένα μπορεί να μπει πάνω στο άλλο σαν πολυκατοικία. Τα καναρίνια σου θα είναι άνετα και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και για αναπαραγωγή.

9. Nikfree

Nikfree PB New Member

και οικονομικο σχετικα γτ αυτα που κοιταγα εγω ειχαν 60-50 καλη ιδεα

10. Panagiota.

Ναι είναι οικονομικά και βολεύουν πολύ, διαθέτουν και χώρισμα και η σχάρα βγαίνει και την καθαρίζεις άνετα. Κοστίζει 19,60€. Σκέψου το. Για μένα είναι η καλύτερη λύση.

11. Nikfree

Nikfree PB New Member

και παραπανω χωρος! χμ εκει θα καταλειξω μλν

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Οι μεγάλες κλούβες έχουν εφαρμογή στην περίοδο ανάπτυξης των μικρών, ώστε να υπάρχει χώρος για εκγύμναση των φτερών τους. Μετά τους πρώτους μήνες της ζωή των μικρών αν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα θα ήταν καλύτερα να μπαίνουν τα θηλυκά σε μικρότερους χώρους και σε μικρότερους αριθμούς και τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά.
    Στις κλούβες είναι αδύνατο να αποφεύγονται οι καυγάδες επικράτησης ... με αποτέλεσμα να μειονεκτούν στην τροφή τα χαμηλότερα στην ιεραρχία πτηνά.

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Δυστυχώς όχι. Ίσως όταν αλλάζουν φτερά ή τον χειμώνα, αλλά δε θα στο συνιστούσα να το δοκιμάσεις. Θα σου πρότεινα να κάνεις ό,τι κάνω και εγώ (είναι όσα πάνω - κάτω σου είπε και η Παναγιώτα). Έχω μια μεγάλη κλούβα σαν αυτή:
    και έχω και 4 ζευγαρώστρες σαν αυτή:
    Μόλις τελειώσει η αναπαραγωγή, βάζω τα θηλυκά και τα μικρά στην κλούβα, και τα αρσενικά στις ζευγαρώστρες. (κάθε αρσενικό σε μια ζευγαρώστρα για να έχει χώρο να πετάει, είναι σημαντικό όταν αλλάζουν φτερά να έχουν χώρο για πέταγμα, τα βοηθάει πολύ) Τα έχω έτσι όλο το καλοκαίρι και τον χειμώνα. Μόλις, όμως, πλησιάζει η άνοιξη και αρχίζουν οι καβγάδες μεταξύ των νεαρών αρσενικών, αναγκαστικά τα βάζω σε δικά τους κλουβάκια. Και φυσικά όσα θηλυκά σκοπεύω να ζευγαρώσω τα βγάζω απ΄την κλούβα και τα βάζω στις ζευγαρώστρες με χώρισμα με τα αρσενικά για να αρχίσω διατροφική προετοιμασία πριν το ζευγάρι ενωθεί.

Αυτό το σύστημα το κάνω τα τελευταία 2 χρόνια και είναι πολύ πρακτικό. Αλλά χρειάζεται να παρακολουθείς στενά την κλούβα για τους λόγους που αναφέρονται στο άρθρο που σου επισύναψε η Παναγιώτα. Όταν μένουν πολλά μαζί πρέπει να τσεκάρεις πως όλα τρώνε, πως δεν υπάρχουν τσακωμοί (τσακωμοί μόλις βάλεις τη λιχουδιά θα υπάρξουν, αλλά σημασία έχει να μην κυνηγάει το ένα το άλλο ή το ένα αρσενικό να μην αφήνει το άλλο αρσενικό να φάει. Εκεί πρέπει να παρέμβεις), και μόλις δεις κάποιο σύμπτωμα απομακρύνεις το πιθανό άρρωστο καναρίνι. Ελπίζω να σε βοήθησα! :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Σεπ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...