Μπορούμε να βάλουμε σουπιοκόκκαλο σε cockatiel;

Συζήτηση με θέμα Μπορούμε να βάλουμε σουπιοκόκκαλο σε cockatiel;, που ξεκίνησε από xrisss, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 12 Μαϊ 2008.

1. xrisss

xrisss PB New Member

μπορούμε να βάλουμε σουπιοκόκκαλο σε cockatiel?

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Επιβάλεται, για την σωστή λήψη ασβεστίου.

Φιλικά

3. gianhnsthess

gianhnsthess PB New Member

Εγώ του έχω και σουπιοκόκκαλο, και άμμο με σπασμένα όστρακα. Και με τα δύο ασχολείται και έιναι πολύ καλό για την υγεία του.:D

4. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Χρειάζονται και τα δύο σε όλα τα πουλιά. Το σουπιοκόκκαλο είναι για να παίρνουν ασβέστιο ενώ η άμμος για να χωνεύουν την τροφή τους. Επιβάλλεται να υπάρχουν πάντα μέσα στο κλουβί.

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ειναι απαραιτητα και το σουπιοκοκαλο και το grit αλλα ο δικος μου δεν θελει να τα βλεπει μπροστα του κανενα απο τα δυο. Τα εχω μεσα στο κλουβι του ποσο καιρο, το σουπιοκοκαλο αδιαφορει να το ακουμπησει, καλα για το grit δεν το συζηταω...το ειχα σε ενα μικρο μπολακι και δεν πλησιαζε σε εκεινη τη μερια του κλουβιου απο το φοβο του... :confused: του φανηκε τοσο φοβερο πραγμα τα σπασμενα οστρακα... αναγκαστηκα και το εβγαλα και εψαξα να βρω τροφες πλουσιες σε ασβεστιο οπως τα αμυγδαλα. ;)

6. epo

epo PB New Member

γενικοτερα...τοσο τα μικρα παπαγαλακια...οσο κ τα Lovebirds που εχω ουτε που το αγγιζουν!μαλλον ειναι θεμα συνηθειας κ χαρακτηρα του καθε παπαγαλου!

7. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

θεμα συνηθειας ειναι πιστευω...
    αν το μαθεις απο μικρο να τα τρωει, θα τα συνηθισει και θα τα τρωει. θα τα θεωρει τροφη του.

8. Pigaki

Pigaki PB New Member

Σε καταφερε παλι!:rolleyes:;) Τσακαλι ο Φοιβος! Φτου φτου!
    Παντως σοβαρα τωρα, πρεπει να βρισκουμε εναλλακτικες πηγες

9. mortis

mortis Banned

Το σουπιοκόκκαλο υπάρχει περίπτωση να χαλάσει και να δημιουργήσει πρόβλημα;;;

10. ShadyLady

δε νομιζω!
    γιατι το δικο σου νομιζεις οτι εχει χαλασει??

11. mortis

mortis Banned

Κοίτα, όταν καμμιά φορά το παίρνω από τον ψαρά έχει επάνω μία γλίτσα και δεν είναι εντελώς άσπρο αλλά ελαφρώς κίτρινο.Βέβαια το πλένω με άφθονο νερό ξύνω με ένα μαχαίρι μέχρι να ξαναεμφανιστεί το άσπρο και το ξαναπλένω.Έπειτα το αφήνω να στεγνώσει, αλλά ρωτάω γιατί ο διάολος έχει πολλά ποδάρια.Κάπου διάβασα από κάποιον ότι πριν τα κρεμάσει τα βάζει για 1 λεπτο στο φούρνο μικροκυμάτων.Εγώ βέβαια το τρίβω στο τρίφτη το ανακατεύω με άμμο και τσόφλια και το δίνω σε μικρό θηκάκι που βάζουν συνήθως τα ιχνοστοιχεία.

12. ShadyLady

α, εγω δεν παιρνω απο τον ψαρα αλλα απο το πετσοπ.
    οποτε δεν ξερω να σου πω. συγνωμη...

13. Χριστιάνα

Χριστιάνα PB New Member

Μπορει αμα μυριζει ψαριλα να μην το τρώνε. Νομιζω πως αμα δεν το αγοραζεις ετοιμο θέλει καλο λιάσιμο εξω για να στεγνώσει.

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το θέμα αυτό εξελίσσεται στο https://petbirds.gr/threads/4306/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...