Μπορουμε να δωσουμε στα πουλια βαμμενα αυγα;

Συζήτηση με θέμα Μπορουμε να δωσουμε στα πουλια βαμμενα αυγα;, που ξεκίνησε από NassiaGr, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Απρ 2014.

1. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Αν τα πασχαλινα αυγα τα βαψουμε με φλουδες απο κρεμμύδια. Μπορουμα να τα δωσουμε στα πουλια μετα;

2. Stelios_rethymno

Stelios_rethymno PB New Member

Αν τα ξεφλουδίσεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς να κάνεις αυγοτροφή, να την χωρίσεις σε σακουλάκια και να την βάλεις στην κατάψυξη.

3. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Ωραία. Ιδέα

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μα βρε παιδιά τα αυγά πρώτα δεν τα βράζουμε και μετά τα βάφουμε;

5. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Ναι καλε απλα λεω για οτι μου μεινει μετα την κυριακη του πασχα .... που συνηθως δε τα τρωμε αν μπορω να δωσω στα πιυλια ....

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν ειναι καλη ιδεα τα βαμμενα αυγα για τα πουλια. Το χρωμα αν δεν εχει περασει μεσα κατα το βαψιμο, ολες τις φορες μεταφερεται στο ασπραδι με τα δαχτυλα μας κατα το ξεφλουδισμα.

7. Gianis1996

Gianis1996 PB New Member

Ένας παππούς που έχει χρόνια καναρινια τα αυγά του Πάσχα τα κόβει στην μέση και τους τα δίνει έτσι ολόκληρα δεν παθενουν τίποτα τα πουλιά μου είπε τώρα το αν ειναι καλό η όχι δεν ξέρω αλλά τα πουλιά που έχει ειναι παρά πολύ καλά,εχουν φωνάρες τα πάντα τι να σας πω :/

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Aυτο μου θυμιζει αντιστοιχες περιπτωσεις που λεμε "τα σκυλια δεν κανει να τρωνε γλυκα" κι ο αλλος απανταει "εγω εδω και 5 χρονια δινω καθε μερα παγωτο στο σκυλακι μου γιατι το ζηταει". Ή οποιος καπνιζει δεν παθαινει τιποτα αφου ο παππους μου καπνιζε 60 χρονια κι εζησε μεχρι τα 97 του. :rolleyes:

9. Και αφου πιθανοτατα δεν κανουμε εμεις τα αυγα πως ξερουμε αν ειναι βρασμενα 12-15 λεπτα για αποφυγη σαλμονελας
    Καλυτερα μονη μας να τα φτιαχνουμε αυτα
    Οσες φορες εγω ανοιξα αυγα ειχε χρωμα στο ασπραδι

10. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Η αληθεια ειναι οτι οποίος. Προσέχει έχει. Οπως λένε οι παλιοί. Γιαυτο ρωτησα κιόλας

Μοιραστείτε

Φόρτωση...