Μπορουμε να δωρισουμε σε καποιον αυγα;

Συζήτηση με θέμα Μπορουμε να δωρισουμε σε καποιον αυγα;, που ξεκίνησε από Myra, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Μαϊ 2015.

1. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Η καναρα μου ετοιμαζεται για την τεταρτη γεννα, της οποιας τα αυγα θα παρω ωστε να σταματησει για φετος. Υπαρχουν σοβαρες υποψιες οτι ειναι γονιμοποιημενα, 15/15 πουλια βγηκανε, τωρα θα μου τα χαλασουν?

Το ερωτημα μου ειναι, γινεται να τα δωσω? Εννοω κατι σαν τις παραμανες. Μπορουν με τις θερμοκρασιες που επικρατουν να διατηρηθουν (τωρα πεφτει λιγο η θερμοκρασια ευτυχως) και αν ναι, ποσες μερες?

Τελος, ενδιαφερεται κανενας για τα αυγα απο κοινα καναρινια?Θα τα πεταξω οποτε αν καποιος δεν ειχε την ιδιαιτερη μου τυχη με τοσο επιτυχημενη σεζον, και τα θελει, φανταζομαι μπορει να το ζητησει.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Με αυτές τις θερμοκρασίες υπάρχει πρόβλημα στη συντήρηση των αυγών....
    Είναι εύκολο να καταστραφεί η ζωή μέσα σ' αυτά.
    Διαφορετικά μπορείς άνετα να τα δωρίσεις...

3. Myra

Ειχα την ελπιδα οτι επειδη πεφτουμε απο τους 31 στους 23-25 μεχρι και την ερχομενη εβδομαδα, θα μπορουσε να γινει κατι. Και παλι, απο το τιποτα, αν καποιος εχει σιγουρα ασπορα αυγουλακια μπορει να δοκιμασει...

Ευχαριστω :)

4. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

Θα μπορουσες να τα δωσεις σε μενα;;;Σου εχω στειλει κ μνμ

5. Myra

Εκλεισε. Ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα ;)

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να μάθουμε κι εμείς ,

7. Myra

Προς το παρον ειναι στη διαθεση του birdman-δενξερωονομα. Ελπιζω ολα να πανε καλα με την καναρα του, και να μην περισσευουν τα αυγουλινια μου.

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Ααα ρε Μύρα ψυχάρα! <3

9. Myra

Θα γεμισει ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ σπουργιτοκαναραααααααααα!

10. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

4 γεννες?μιλας για την ιδια καναρα??

11. ianos

ianos Daily Active Member

Μιράντα, αφού ολοκληρώσει τη γέννα της και δώσεις τα αβγουλακια, χώρισέ την άμεσα απο τον αρσενικο, αν είναι δυνατό και ακουστικά, ώστε αν κάνει αλλα, αυτά να είναι και λίγα και άσπορα.

12. pyroferus

pyroferus PB New Member

Πολύ καλή η κίνηση σου να τα δωρίσεις.
    Αλλά έπρεπε να την σταματήσεις.

13. Myra

Δεν ηθελα να την σταματησω. 3 Γεννες ειναι μια χαρα εως υπεραρκετα, χρονικα με επαιρνε μια χαρα και τα πουλακια ηταν επισης καλα. Δεν καταλαβαινω που ειναι το λαθος σε αυτο.Φυσικα αυτο θα κανω, χωριστει απο τον αρσενικο θα κλωσσησει τα ψευτικα 5-6 μερες και μετα παπαλα, σε αλλο κλουβακι ξεκουραση.

14. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

μιλησες για 4 γεννες απανωτα(να φανταστω)ειναι υπερβολικοτατο και πολυυ εξαντλητικο για το πουλακι.

15. alicedros

alicedros PB Supporter

3 γέννες έχει κάνει συνολικά Βασίλη.. Τα αυγά της τέταρτης γέννας θέλει να δώσει η Μύρα..

16. Myra

Το επισημαινουν τα παιδια Αλικη, διοτι και η 4η ακομα και αν δεν τ αναθρεψει, ειναι ωοτοκια.

17. ianos

Τελικά Μιράντα τα έδωσες; Ήδη τα κλωσσά η παρένθετη καναρα; θα ήθελα πολυ να μάθουμε τα νεωτέρα.

18. Myra

Εχτες εκανε το πρωτο, και σημερα το δευτερο. Τα φυλαω στο ταπερ μεχρι να τελειωσει!

Ελπιζω να πανε ολα καλα, γιατι η καναρα του birdman δεν κανει τα δικα της και ανησυχω λιγο...

19. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

οπως αναφερθηκε απο την MYRA δεν ειναι το θεμα να κλωθει τα αυγα.η ταλαιπωρια του πουλιου και η καταπονηση του οργανισμου ειναι κυριως μεχρι να τα γεννησει.

20. ianos

Δηλαδή Μιράντα, η καναρα του birdman θα κλωσήσει και τα δικά της και τα δικά σου αυγά; Με άλλα λόγια τα δικά της θα είναι ένσπορα;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...