Μπορει τα αυγα των κοκατιλ μου να μην ειναι γονιμοποιημενα;

Συζήτηση με θέμα Μπορει τα αυγα των κοκατιλ μου να μην ειναι γονιμοποιημενα;, που ξεκίνησε από TTeris, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Μαϊ 2009.

1. TTeris

TTeris PB New Member

Καλησπέρα και απο εμένα, είμαι νεος στο forum έχω δυο κόκατιλ εδώ και 8 μήνες( 8 μήνες το θυληκό και 6 το αρσενικό και τα δυο ενήλικα).Μου εχουν κανει εδω και 1 εβδομαδα 4 αυγα, το θέμα μου ειναι πως δεν τα εχω δει ποτε να κανουν κατι ιδαιτερο ωστόσο συμβιωνουν αρμονικά πλην κατι χαζοκαυγαδακια πριν τον ύπνο! Η θύληκιά τα κλωσσάει συνέχεια, ο αρσενικός προτιμάει το το τραγούδι του και σπάνια μπαίνει μέσα στη φωλιά αν και όλες τις πρωινές ώρες την βγάζει μπροστα στην τρύπα της, ενώ όταν βγαίνει το θυληκο πηγαινει παλι εκεί.Από την πέιρα σας υπάρχει περίπτωση να μην έχει γινει κατι και τα αυγά να μην ειναι γονιμοποιημενα???
    Οπώς και να χει πάντως εγω τα ταιζώ και τα φροντίζω πολυ καλα και αν και μου χει λείψει που τα βγάζω έξω τα χαιδευω και πάιζουμε, δεν τα ενοχλω καθόλου!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  3. TTeris

TTeris PB New Member

Ευχαριστώ καλώς σας βρήκα! Οχι δεν τα εχω δει ποτέ να ζευγαρώνουν αυτο με ανησυχεί...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  4. Φοίβος

Τι ηλικια εχουν γνωριζεις? Σε κλουβι τα εχεις? Τι διατροφη κανουν? Εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι?

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια τους?

5. TTeris

TTeris PB New Member

Οι ηλικίες τους είναι 4 το θυληκό και 2 το αρσενικό! Τα έχω σε κλουβί και ι διατροφή τους ειναι πλήρης( παπαγαλίσια και ηλιόσπορους, βιταμίνες, φρουτάκια λαχανικό και αυγό)! Η καθαριότητα του κλουβιού 1-2 φορες την εβδομάδα ανάλογα. Το αν εχουν ζευγαρώσει ειναιτο ζητούμενο(εγώ τα ταίριαξα δεν τα πήρα μαζί)...οτι ειναι αρσενικο θυληκό είναι το σίγουρο! Φωτο να το παλέψω λιγακι...

6. TTeris

TTeris PB New Member

Πρέπει να τα κατάφερα...δεν καθαρη ομως!
    Αρσενικός αριστερά θυληκιά δεξιά!

Συνημμένα Αρχεία:

7. Φοίβος

Eιναι πολυ ομροφα πουλακια και οντως φαινεται να ειναι ζευγαρι. :) Κανε μια ωοσκοπηση και ας ελπισουμε να πανε ολα καλα και τα αυγα να ειναι γονιμοποιημενα.

8. TTeris

TTeris PB New Member

Εχει περάσει μια εβδομάδα απο το πρώτο αυγό και δύο μέρες απο το τέταρτο...πότε μπορώ να ξεκινήσω να κάνω ωοσκόπηση?

Συνημμένα Αρχεία:

9. Φοίβος

Μετα τις 7 ημερες κατι θα φαινεται. :)

10. TTeris

TTeris PB New Member

Για να δόυμε... Θα επιστρέψω με καλά νέα ελπίζω οταν κανω την ωοσκόπηση! Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...