Μπορει να μαθει καινουργιες λεξεις ενας Ζακο 10 ετων;

Συζήτηση με θέμα Μπορει να μαθει καινουργιες λεξεις ενας Ζακο 10 ετων;, που ξεκίνησε από jimaras, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 8 Φεβ 2009.

1. jimaras

jimaras PB New Member

παιδια εχω εναν ζακο 10 ετων τον πηρα προσφατα μπορει να μαθει καινουργιες λεξης¨???

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Πόσο καιρό έχεις το πουλί στην κατοχή σου?

3. theo40gr

theo40gr PB New Member

;))γηρασκουν αει διδασκομενα..απαραιτητα μεγαλη δοση αγαπης και χρονου μαζι του..

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία...θα δυσκολευτείς λιγάκι αλλά πιστεύω ότι με υπομονή κι επιμονή θα μπορέσεις να του μάθεις κάποιες λεξούλες. :)

Από πού τον πήρες; Πώς ήταν οι συνθήκες διαβίωσής του μέχρι να τον πάρεις εσύ στην κατοχή σου; Η συμπεριφορά του γενικότερα πώς είναι; Είναι επιθετικός...φιλικός; :rolleyes:

5. Yasmin

Yasmin PB Member

Επειδή ο παπαγάλος έχει πρόβλημα με το μάδημα, προσανατολίσου καλύτερα να προσπαθήσεις να του λύσεις αυτό το πρόβλημα που δεν είναι καθόλυ εύκολο από όσα έχω ακούσει και όλα τα άλλα, έρχονται! ;)

6. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

περιμενε λιγακι , με καλη φροντιδα (αγαπη , σωστη τροφη , οχι φωνες κ.α. ) θα μιλησει πιστευω !

7. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Όπως λέει και η Εφη , αυτο που πρέπει να κοιτάξεις πρώτα είναι το πρόβλημα με το μάδημα ( μέχρι πληγή είχε στον θωρακά του). Αυτό το πράβλημα δείχνει έναν στρεσαρισμένο, μελαγχολικό παπαγάλο και πολλά άλλα. Δώστου αυτα που του λείπουν, δηλαδή καλές συνθηκες διαβίωσης, ενδιαφέρον, ανθρώπινη επαφή και αγάπη. Αφιερωσέ του χρόνο και να δεις που και θα γίνει πιο ομιλιτικός και το μάδημα θα σταματήσει. Οι Ζακό είναι τρομερά κοινωνικοί και συναισθηματικοί παπαγάλοι.

8. greveniwtis

greveniwtis PB New Member

ο jimaras τον έχει όλα αυτά τα χρόνια μαδημένο ή τον έχει 2 χέρι?
    πάντος αν το πουλί δεν χαλαρώσει δεν θα πει εκτός απο ΚΡΑΑΑ ΚΡΑ ΚΡΑΑΑ τίποτε αλλο.

9. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Jimara, 4-2-2009 έβαλες άρθρο: Ζακό μαδιέται. Σου απαντήσαμε όλοι, μάλιστα ο Greveniwtis Στέργιος έγραψε την "Βιογραφία" του Πλάτωνα. Σε μια εβδομάδα ρωτάς πώς θα μιλήσει! Τακτοποιήθηκε το πρώτο πρόβλημά σου, έκλεισε το θέμα, ενημέρωσες το άρθρο σου, έφθιαξαν τα φτερά της; Ή απ'τη μια μέρα στην άλλη προσπαθείς - θέλεις να αλλάξει εντελώς η εικόνα της ζόζας -αν θυμάμαι καλά το όνομά της-, η υγεία, η εξωτερική της εμφάνιση, και να μάθει και να μιλάει;

10. petros galleos

petros galleos PB New Member

Νομιζω οτι εαν το πουλι ηρεμησει , και σε μαθει σιγα- σιγα θα αρχισει να μαθαινει λεξεις που θα του λες. Θα χρειαστει ομως χρονος και αρκετη προσπαθεια.[​IMG]

11. jimaras

jimaras PB New Member

που ειναι το προβλιμασου μαρια παρ απαγορευεται να ρωταω για ναξερο το πουλι μου μια χαρα μιλαι και μια χαρα ημερο ειναι δεν ειξερα οτι απαγορευετεαι να ροταο κιολας εχω να πο οτι εδω μεσα μερικοι και μερικες ολο εξιπναδες ειναι κε να προσεχουν τη γραφουν και να διαβαζουν απο την αρχη τα ποστ

12. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Θα παρακαλούσα να ρίξετε τους τόνους και να μείνετε στο θέμα. Για ότι τυχόν απορίες υπάρχουν, εκτός θέματος, χρησιμοποιήστε τα προσωπικά μυνήματα και τα μυνήματα προφίλ.

13. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Όχι Jimara, δεν έχω πρόβλημα, απ'εναντίας θέλω να πω, να μην αγχώνεσαι σε μια εβδομάδα να τα κάνετε όλα μαζί! Μάλιστα σε θαυμάζω που προσπαθείς παράλληλα και εμφάνιση αλλά και εκπαίδευση! Με παρεξήγησες, σου εύχομαι καλή επιτυχία και εγώ πρώτη θα χαρώ όταν όλα πηγαίνουν καλά με τα μωράκια μας!

14. greveniwtis

greveniwtis PB New Member

πάντως και εγώ με τον πλάτωνα το βλέπαμε πως πήγαινε και πράταμε ανάλογα. το μάδημα είναι μια συνήθεια που όταν κρατάει χρόνια κόβεται πολύ δύσκολα ή και ποτέ . σίγουρα όμως βελτιώνεται σε σημείο που κάποιος που δεν ξέρει το είδος δεν αντιλαμβάνεται πρόβλημα στην εμφάνιση. το πουλί θα σου δείξει τι θέλει και τι δεν θέλει . αν είναι να μιλίσει θα τεντωθεί προς τα εσένα και θα προσπαθήσει να σε μιμιθεί . τότε ειναι έτοιμο. αλλιώς όπως είπα και πρίν μόνο ΚΡΑΑΑ!

15. jimaras

jimaras PB New Member

βρε κοριτση μου δεν σε παρεξηγο απλα εχο μεγαλη αγαπη στο πουλακη και θελο να μαθενω οσα πιο πολα μπορω το πουλι ειναι ημερο βγενει απο το κλουβι του λεει 2-3 λεξης κανει διαφορους ειχους εινα τρελα κε θελω να μαθω αμα μπορο στο μελων να του μαθω κιαλα πραγματα αφτο ειναι ολο

16. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

"Μπορεί να μάθει καινούριες λέξεις ένας Ζακό 10 ετών;"
    Από όσα έχω διαβάσει, μπορώ να σου πω ότι ΝΑΙ μπορεί και 10 ετών και μεγαλύτερο! Όταν έχει προσαρμοστεί στο χώρο, έχει ηρεμήσει, σε γνωρίζει, σε έχει συνηθίσει, του μιλάς αρκετά και επικοινωνείτε, εννοώ σε καταλαβαίνει και ανταποκρίνεται με ήχους ή με τη γλώσσα του σώματος σε αυτά που του λες, το ρωτάς ή του ζητάς, τότε προχώρα! Αν μάλιστα του μιλάτε συχνά & κάποιες λέξεις προφέρετε με έμφαση, θα τις μιμηθεί, θα τις "παπαγαλίσει" που λέμε, κάποια στιγμή! Όμως βοηθάει η ηρεμία η δική σου & η κατάλληλη ώρα που η Ζόζα είναι δεκτική! Δηλ. βρίσκεται εκτός κλουβιού, μπορεί να / ή έχει πετάξει, έχει φάει, έχει παίξει, είναι ελεύθερη από κάποια συνήθεια όπως να ραμφίζεται έχει ξεπεράσει το μάδημα. Θέλει τότε να σε κρατήσει κοντά της, να σε ευχαριστήσει, να σου δείξει ότι σε καταλαβαίνει & ότι προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί σου στη γλώσσα σου! Μπορεί να σε καταπλήξει να τα πει μαζεμένα! Δεν πρέπει όμως να βιάζεσαι ή να έχεις άγχος, με την αλληλεπίδραση της το μεταδίδεις! Ρίξε μια ματιά και εδώ, αναφέρονται κάποια σχετικά με την ομιλία:
    https://petbirds.gr/threads/9175/

17. theo40gr

theo40gr PB New Member

ομιλια ζακο

μια και εχω τωρα λιγο χρονο ακουστε τι επαθα χθες
    εχω κεντρο αποκταταστασης αναπηρων
    τα περισοτερα πρωινα οταν ολοι λειπουν πανω απο το σπιτι
    μου κατεβαζουν τον πιπικο στο γραφειο μου
    ο πιπικος ειδικα οταν βλεπει αγνωστο κοσμο ειναι κυριος
    το πολυ κανα σφυριγματακι
    χθες σε μια ωρα που ειχα κοσμο ερχεται παπους με κατι ακτινογραφιες και η υπαλληλος του λεει να κατσει στο σαλονι να
    περιμενει..ο πιπικος διπλα ακριβως στο γραφειο μου
    εγω σε διπλα θαλαμο ακουω τον πιπικο να λεει..παρακαλωω?
    ο παπους ανταπαντα..γεια σας με λενε..ειμαι με το ικα
    ο πιπικος ξανα ...παρακαλωωω
    ο παπους αρχιζει να λεει την ιστορια της ζωης του..
    πανω που ελεγε πως σηκωσε ενα βαρος και ακουσε ενα
    κρακ στο χερι του ο πιπικος λεει..κακοοο
    ο παπους λεει πως πηγε στο ικα για πλακες..
    ο πιπικος ανταπαντα..τι κανεις βρε μακακα..:eek:
    ο παπους παθαινει σοκ ..και γω σε κατασταση αλοφροσυνης να βγαινω εξω να του εξηγησω τι εγινε..
    αλλα..μιλωντας του εβαζα και τα γελια..ο παπους
    μας περασε για μη σοβαρους..και την εκανε...
    μαλλον θα αλαξω θεση στο κλουβι του πιπικου ναναι καπου που να φαινεται...

18. Yasmin

Yasmin PB Member

19. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

καταρχην συγχαρητηρια θοδωρη για το επαγγελμα=λειτουργημα που κανεις. γιατι ομως μαθαινεις κακα λογακια στον πιπικο???

20. theo40gr

theo40gr PB New Member

βρε δημητρη ..αυτο ελεγα και σε ενα αλλο φιλο που με εχει ρωτησει
    αν εχεις στο σπιτι 2 γιους που συνηθως σκοτωνονται καταλαβαινεις πια ειναι
    η κυρια λεξη που ακουγετε στο σπιτι..παλι καλα που λεει μονο το μακακα(μεχρι στιγμης δηλαδη)αν χειροτερεψει το πραμα θαχω προβλημα..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...