Μπορει μονο το αρσενικο ζεμπρακι να θρεψει 2 νεοσσους;

Συζήτηση με θέμα Μπορει μονο το αρσενικο ζεμπρακι να θρεψει 2 νεοσσους;, που ξεκίνησε από smilenick, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 20 Αυγ 2014.

1. smilenick

smilenick PB New Member

τα ζεμπρακια μου εγιναν γονεις, και ενω ολα πηγαιναν καλα σημερα ειχα τη ατυχια στη προσπαθεια να καθαρισω τη κλούβα να μου φυγει το θηλυκο ... δε καταφερα να το πιασω και ετσι εμεινε μονο το αρσενικο το οποιο καθεται κανονικα στη φωλια θα καταφερει μονο του ανταπεξελθει τι μπορω να κανω αν παρω νεο θηλυκο θα τα υιοθετησει η θα τα σκοτωσει? τι να κανω? εχει καποιος σχετική εμπειρια?

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Ο πατέρας ταίζει ή τάιζε μόνο η μαμά?? Πόσο ημερών είναι τα μικρά και πόσα είναι??

Βάλε φαγητό και νερό έξω απ΄το κλουβί μπας και επιστρέψει η μανούλα για τα μικρά της και την ξαναπιάσεις! Το μητρικό ένστικτο είναι δυνατό! ;)

3. smilenick

smilenick PB New Member

ο πατερας τα ταιζει και καθεται μεσα στη φωλια 2 ειναι και ειναι υπερβολικα μικρα 3 ημερων ισα που ξεχωριζεις 2 τουφακια να κουνιουνται εβαλα απο τη αρχη τροφη εξω απο το κλουβι και νερακι αλλα τιποτα ((( (δε με θελει με τιποτα τελικα εχω απογοιτευτει ) να παρω νεο θηλυκο η οχι?

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Όχι να μην πάρεις ένα νέο θηλυκό σε αυτή την φάση. Δεν θα βοηθήσει σε κάτι, ίσως να είναι χειρότερα.
    Άσε τον πατέρα να κάνει την δουλειά του και μην τα ενοχλείς. Όταν απογαλακτιστούν τα μικρά τότε ψάξε για θηλυκό αν σε ενδιαφέρει ακόμα.
    Και μην απογοητεύεσαι. Τα πουλιά έχουν χαρές και πίκρες.

5. smilenick

smilenick PB New Member

σευχαριστω δε θα παρω αλλο και οτι γινει ...απλα δε μου καθεται γεννα με τιποτα ουτε στα καναρινια ουτε στα παραδεισια τωρα τη μια πεθαινει η καναρα μες τη φωλια τη αλλη μου φευγει το θηλυκο ολη η γκαντεμια πανω μου

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Συμφωνώ με το Γιάννη! Μπορείς εσύ αν θες και νιώθεις ότι μπορείς να βοηθήσεις τον μπαμπά στο τάισμα των μικρών!

Διάβασε αυτό, θα σε βοηθήσει: Artho-Handfeeding

7. smilenick

smilenick PB New Member

το θελω μου ειναι τεραστιο αλικη μου αλλα φοβαμαι ειναι παρα παρα πολυ μικρα ακομη και η φωλια (καλαθωτη) πως θα βαλω το χερι μου να τα βγαλω και αν τα πιεσω περισσοτερο αποτι πρεπει? φοβαμαι μηπως τα κανω χειροτερα και τοτε χασω ακομη και τις ελαχιστες πιθανοτητες επιβιωσης ασε που συνηδισιακα εγω θα χω τελειωσει πια

8. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Από τη στιγμή που τα ταΐζει ο αρσενικός μην τους ενοχλείς. Δυο μικρά θα ανατρέψει άνετα. Θα χρεαζόταν βοήθεια αν θα ήταν 5-6. Απλά παρακολούθησε τα. Αν τυχόν θα σταματήσει να τα ταΐσει τότε θα τα ταΐσεις στο χέρι. Να έχεις τη κρέμα και σύριγγες μην τυχόν χρεαστουν.
    Καλή συνεχεια.

9. smilenick

smilenick PB New Member

πηρα τροφη και συριγγα αχρειαστα να ειναι και αυγοτροφη μπολικη για το αρσενικο προς το παρον τα ταιζει και καθεται συνεχεια μεσα ειναι φυσιολογικο?

10. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Δεν νμμιζζω πως χριαζετε να ανησυχεις θα τα μεγαλωσει μια χαρα απλα δεν εχει θυλικο να μοιραζετε ολη τη διαδικασια .Ασε να μεγαλωσουν τα μικρα να απογαλακτιστουν με το καλο να τα βγαλεις απο το κλουβι και τοτε αγοραζεις θυλικο.

11. smilenick

smilenick PB New Member

δε τα πειραζω καθολου εχουv περασει 8 μερες και ολα παvε καλα μαλοv σε ποσες μερες βγαιvουv απο τη φωλια ? τα διvω αυγο και extra αυγοτροφη δε ξερω αv πρεπει vα δωσω και πολυβιταμιvη στο vερο αv θα τα βοηθουσε

12. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Σε 18 περίπου μέρες αφήνουν τη φωλιά και ταΐζονται απο τους γονείς για άλλες 2-3 εβδομάδες (περισσότερο από το αρσενικό).
    Σε σένα μπορεί να αργήσουν λίγο να βγούν. υπολόγισε 2-3 μέρες παραπάνω. Θα είναι φυσιολογικό.

13. Markos tsiftelis

Για πολυβιταμυνη δε νομιζω να θελει αρκει το αυγο που λογο ζεστης θα πρεπει να τα αφερεις εγκερα καλα κανεις και βαζεις και αυγοτρωφη οχι ομως τις χυμα αλλα συσκευασμενη πολυ καλο κανει και χορταρικα να δινεις οπως και αν βαλεις σε κεσεδακι απο γιαουρτι βαμβακι και βαλεις παπαγαλινη να βλαστισει αν την κοψεις οταν πιασει και γινει περιπου τρεις ποντοι τους την βαλεις θα τη φανε σε μηδεν χρονο!:)

14. smilenick

smilenick PB New Member

συσκευασμενη βαζω το αυγο το αφηνω 3 με 4 ωρες και το βγαζω (ολοκληρη δωδεκαδα καταναλωσαμε )) ) συν το παρλαμεντο και ελεγχω και τη τροφη για πρασιναδες φοβαμαι τις διαροιες και δε εβαλα θα δοκιμασω σημερα με τους σπορους δε ξερω ομως ποσο καιρο θα παρει να βλαστησουν δε βλεπω κινητικοτητα στη φωλια ομως λες και κοιμουνται ολη μερα ευτυχως ειναι ασπρα με ριγε ουρα και μπορω να τα δω εκει μεσα ...χρωσταω ενα τεραστιο ευχαριστω για τη βοηθεια!

15. smilenick

smilenick PB New Member

αρα εχω ακομη χρονο το ημερολογιο μου και μετραω μερες μενα μεγαλο χαμογελο πλεον... ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω για τη στηριξη και τις συμβουλες

16. Markos tsiftelis

Oχι ανχος ειναι κακος συμβουλος! Αφου ολα πανε καλα δεν χριαζετε να μετρας τις μερες. Μην βαλεις χερι μεσα στη φωλια μην τρομαξει το αρσενικο και εχεις θεμα μετα. Οσο για πρασιναδα βαζε παντα σε καθε περιοδο αλλα οχι και καθε μερα μια αντε δυο φορες την εβδομαδα!
    Και ασε τα πολλα ευχαριστω...δεν καθαριζεις ετσι απλα....οταν με το καλο βγουν απο τη φωλια χρωστας φωτογραφιες:)

17. smilenick

smilenick PB New Member

ας βγου ν στο κλαρι και video θα ανεβασω!

18. Markos tsiftelis

λεγε εσυ μεσα στην λαχταρα σου τωρα και οι μερες κοντοζυγωνουν...και θα ζητησω και video:)

19. smilenick

smilenick PB New Member

1413018311080.jpg
    IMG_20141011_112237.jpg
    IMG_20141011_112222.jpg
    IMG_20141011_111709.jpg

20. Markos tsiftelis

Ολα πηγαν καλα οπως καταλαβαινω και συ ....κρατησες το λογο σου για video:) Να υποθεσω πως ειναι πατερας και γιος? Ειναι παντως κουκλοι και οι δυο! ΜΠΡΑΒΟ σε σενα αλλα και χιλια ΜΠΡΑΒΟ στον πατερα που ανταποκρηθηκε αψογα.Τωρα νομιζω πως του αξηζει να του βρεις μια ομορφη γυναικα και γιατι οχι και αλλη μια για το γιο.Δεν βαζω ιδεες ......;)αλλα με λευκη θυλικια θα κανουν ομορφους απογονους:) Να μη ξεχασω...ενα καγκελακι πισω την πατηθρα που εχεις κοντα στη φωλια .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...