Μπορει ενα περιστερι να ζησει μονο του σε κλουβι;

Συζήτηση με θέμα Μπορει ενα περιστερι να ζησει μονο του σε κλουβι;, που ξεκίνησε από dimitrakis, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 19 Ιουν 2009.

1. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

Για σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι.
    ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΝΑ ΖΕΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΟΥΒΙ;;

2. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ PB New Member

Μπορει αν εχει τη δικη σου παρεα και φυσικα το βγαζεις κι εξω απο το κλουβι για να ξεμουδιαζει και να παιζει. Γιατι ρωτας? Εχεις καποιο??

3. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

Ναι εχω ενα απλος φοβαμε μιπως πάθει κατι

4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Δεν θα παθει κατι. εγω ειχα ενα 11 χρονια. Ο Νουπης μου! Ποσο καιρο το εχεις? Για πες μας μερικα πραγματα γι αυτο.

5. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

Εχω τρεις μερες που το πιρα αλλα απο ρατσες δεν τα παω καλα.δεν χερο τιποτα.παντος ειναι σαν αυτα που εχουμε στις πλατιες και ειναι καφε με ασπρο

6. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Και το δικο μου δεν ηταν ρατσας.Απο που το πηρες? ειναι μικρο σε ηλικια? τρωει μονο του? Που το εχεις και κοιμαται? Αν μπορεσεις να βγαλεις και φωτογραφίες θα ηταν πολυ καλο. (sorry για τις πολλες ερωτησεις, αλλα ρωταω για να μπορεσω να σε βοηθησω)

Μπες στα album του profil μου να δεις φωτογραφιες του.

7. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

Απο ενα φιλο που εχει εκτροφιο με αρκετα περιστερια. Ειναι λιγο μεγαλουτσικο και τροι μονο του.Και δεν εχω καμια photo

8. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Σιγουρα θα σε φοβαται αρκετα στην αρχη. Θελει πολύ χρονο για να εξημερωθει αφου είναι μεγαλο. Αφου οφιλος εχει εκτροφειο γιατι δεν σου εδωσε μικρο? Εξημερωνονται πολύ πιο ευκολα.
    Πως είναι η συμπεριφορα του τις πρωτες μερες στο σπιτι σου? Εχεις χωρο στο σπιτι που θα μπορεις να το αφηνεις ελευθερο?

Το δικο μου το ειχα σε κλουβι για να κοιμαται αλλα κυριως ηταν ελευθερος μεσα στο σπιτι. Οπου ημουν εγω ηταν κι αυτος. Αυτοκολλητοι! J

9. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

εγω μενω σε μονοκατικια και ζω στον πανω οροφο αλλα στον κατω δεν το εκτισα ακομα και φοβαμε να τον αφοισω μιπος με χεσι ολο το μερος .κι φοβαμε μιν φιγει

αν το αφοισω εξω

10. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Τις κουτσουλιες είναι αδυνατο να τις αποφυγεις…. Αν θελεις πραγματικα να ζησει μαζι σου θα πρεπει να το παρεις αποφαση. Θα εχεις συνεχεια καθαρισμα.
    Το να το εχεις μονο του συνεχεια μεσα σε ένα κλουβι πιστευω ότι είναι κριμα…

Και εξω μην το αφησεις γιατι σιγουρα θα φηγει.

11. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

ενταξει δεν λεο να το εχω ελεφθερο αλλα οχι και τοσο πολυ. τιν εβδομαδα καθε ποσο θα το βγαζω;

12. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Κάθε μερα βεβαια. Εκτως κι αν του εχεις μεγαλο κλουβι!

13. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

ειναι 60εκ.x40εκ. και εχει υψος 30εκ. εγω το εφτιαξα με ξιλο πιγα το παραγκιλα,το εφτιαξα και εβαλα το περιστερι

14. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Δε θελω να σε στεναχωρισω αλλα είναι πολυμικρο για περιστερι.. Εχουν αναγκη από πεταγμα.
    Μεσα σε ένα χωρο που δε θα μπορει ουτε τα φτερα του να ξεμουδιασει, όχι να πεταξει απλα, και χωωρις παρεα, δε θα είναι καθολου ευτυχισμενο.

15. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

μικρο λες ειναι ε;εγω νομιζω 60εκ μακρος ειναι αρκετο για ενα περιστερι.για να το γυμνασω το περιστέρι τι θα κανω ιπαρχει κανενας τροπος;;;

16. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Το εχεις βγαλει καθολου από κει τις μερες που το εχεις?

Και ποσο συχνα σκοπευεις να το βγαζεις?

17. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

Το εβγαλα χθες και παραπροχθες αλλα φοβαμε μιπος φιγει και δεν ξανα γιρισει. και σκοπευω να το βγαζω 2 μερες σινεχομενα και μια ~μερα ξεκουραση~

18. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Εξω ή μεσα στο σπιτι το βγαζεις? Σε φοβαται?

19. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Ειδικη στο θεμα δεν ειμαι. Απλα εχω τρελα με τα περιστερια ως κατικιδια. Αυτό που ειχα ηταν το άλλο μου μισο! Ολες τις ωρες που ημουν σπιτι ηταν μαζι μου. Μαζι τρωγαμε, «παιζαμε», βλεπαμε τηλεοραση, ακομα και όταν δουλευα στο σπιτι ηταν μαζι μου. Το ένα μου χερι ηταν στον υπολογιστη και το άλλο στον Νουπη μου.

Μου αρεσει να τα αντιμετοπιζω όπως και τους ανθρωπους. Όπως εμας δε θα μας αρεσε να μας κλεισουν καπου και να μας βγαζουν για λιγακι, ετσι είναι κι αυτά…

Σκεψου το καλα αν μπορεις να το κανεις ετυχισμενο τωρα που είναι αρχη.
    Και ισως θα μπορουσε να σε συμβουλεψει καλυτερα ο ανθρωπος που το πηρες, για το πώς θα το μαθεις όταν φευγει να γυρναει παλι σε σενα(γιατι είναι δυσκολο αφου δεν είναι μικρο) ώστε να μην είναι κλεισμενο στο κλουβι.
    Να ξερει ότι σε σενα είναι το σπιτι του, το φαι του, το νερο του, η ασφαλεια του!

20. dimitrakis

dimitrakis PB New Member

Σε ολα εχεις δικιο αλλα αυτο με φοβατε πολι ,μολις παο να ανοιξω το κλουβι αρχοιζει και σπαρταραει απο τον φοβο του τι να κανω με προτινεις κάτι;;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...