Μπορεί να τυφλωθεί ένα Budgie;

Συζήτηση με θέμα Μπορεί να τυφλωθεί ένα Budgie;, που ξεκίνησε από ermis1, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 18 Αυγ 2016.

1. ermis1

ermis1 PB New Member

Καλησπέρα, υπάρχει πιθανότητα να τυφλωθεί ένα budgie?Παρατήρησα οτι το θηλυκό μου δεν πετάει αλλά όπου θέλει να πάει ,πηγαίνει από τα κάγκελα. Άνοιξα το πορτάκι και με αργή κίνηση έβαλα το χέρι πάνω απο το κεφάλι του και μπροστά απο τα μάτια του και δεν αντέδρασε, μόνο οταν την ακούμπησα έφυγε σφαίρα στη φωλιά της.Τα μάτια δεν έχουν κάποιο σημάδι ή βλέννες είναι πεντακάθαρα. Παρατήρησα όμως οτι τα κρατάει συχνά τα βλέφαρα μισάνοιχτα.

2. Sissy

Sissy PB Senior Member

Όπως όλα τα ζώα έτσι και τα πουλιά μπορεί να έχουν παθήσεις στα μάτια τους από διάφορες αιτίες.
    Αυτό παρατήρησα κι εγώ κάποτε στο δικό μου καναρίνι. Όταν επισκεφθήκαμε τον γιατρό επεδείχθη πως είχε καταρράκτη.
    Θα πρέπει να το δει κάποιος γιατρός, να το παρακολουθείς ώστε να διαπιστώσεις αν τρέφεται κανονικά.

3. ianos

ianos Daily Active Member

Ερμής, υπαρχει λίστα γιατρών που ειδικεύονται στα πουλιά. Γιατι δεν κλείνεις ενα ραντεβού να το κοιτάξουν;

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Συμφωνώ με την Σίσσυ και τον Γιάννη ότι πρώτη δουλειά αν μπορείς να το εξετάσει γιατρός. Αν δεν μπορείς σε ιδιώτη, να το πας στο δημόσιο.
    Μπορεί να είναι απλά οφθαλμολογικό πρόβλημα αλλά μπορεί να είναι από διαβήτης, όγκος, χρόνιο λοιμώδες νόσημα όπως απεργίλλωση, χρόνια αβιταμίνωση και πολλά άλλα.
    Αν θέλεις μας γράφεις δυο λόγια για το πουλάκι και άλλες λεπτομέρειες για διατροφή, συνήθειες, ηλικία, αν έχει κάνει κάποτε αυγά κτλ.
    Ελπίζω να είναι κάτι απλό και γρήγορα περαστικό!!!

5. ermis1

ermis1 PB New Member

λοιπόν είναι ένα πουλάκι 2 χρονών περίπου,εχει κάνει μια γέννα τον Ιούλιο 3 αυγά αλλά χωρίς επιτυχία.Διατροφή σπόρια,αυγό,βλαστούς που και που.Πριν 1 μήνα είχαν μεγαλώσει τα νύχια της σε σημείο που μάγκωνε στα κάγκελα, όπου και τα κόψαμε αν παίζει κάποιο ρόλο?.Την παρατηρώ ώρα τώρα, μόλις ακούει θόρυβο τρέμει, βάζω το χέρι μπροστά και στα δυο μάτια και δεν έχει καμία αντίδραση,όπως και οπού πάει έχει οδηγό το ράμφος της, επίσης στο ένα μάτι διακρίνεις την κόρη ενώ στο άλλο όχι είναι όλο μαύρο.Τρώει μόνη της και την ταΐζει και ο αρσενικός,αν και δεν πετάει έχει ενέργεια γιατί όλο σκαρφαλώνει στα κάγκελα.Να τα χωρίσω μην είναι κάτι μεταδοτικό? Αλα από την άλλη την φροντίζει,την ταΐζει, κτλ.Υπάρχει περίπτωση να είναι περαστικό κάτι τέτοιο?(νομίζω όχι).Οταν λέτε δημόσιο γιατρό υπάρχει κάτι τέτοιο?

6. maria p

Μην τα χωρίσεις προς το παρόν, για τους λόγους που λες.
    Δεν ξέρουμε, μπορεί να είναι περαστικό, εξαρτάται αν είναι σύμπτωμα κάποιας ασθένειας, αν είναι οφθαλμολογικό κτλ.
    Δες εδώ.

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Περιγράφεις τύφλωση στο ένα τουλάχιστο μάτι του πτηνού και πιθανόν μερική απώλεια στο άλλο.
    Η επίσκεψη στο γιατρό που προτείνεται στα παραπάνω γραφόμενα πιστεύω πως είναι και η μοναδική λύση.
    Υπάρχει δυνατότητα επίσκεψης σε γιατρό?
    Τα υπόλοιπα με τους φόβους του πουλιού κατά τη γνώμη μου, έχουν να κάνουν περισσότερο με την όραση του πουλιού και λιγότερο με κάτι άλλο.

Τελευταία επεξεργασία: 18 Αυγ 2016
  8. ermis1

ermis1 PB New Member

Πάντως και από τα δύο μάτια δεν αντιδράει καθόλου.Αυτήν την περίοδό μου είναι πολύ δύσκολο να την πάω άμεσα σε γιατρό και δεν ξέρω για το αν θα είναι αργά για αυτήν ετσι και την πάω αργότερα. Μίλησα με έναν φίλο που έχει πετ μήπως γνωρίζει κάποιον και εξυπηρετήσει αλλα δεν έγινε κάτι, μόνο που μου είπε να την πάω απο εκεί για να μου πει αν είναι γλαύκωμα ή καταρράκτης οπου και τα δύο όπως μου είπε δεν αντιμετώπισονται.

9. maria p

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν δε βλέπει καλά δε θα μπορεί να τραφεί μόνο του.
    Ίσως το τάισμα από το σύντροφό του να το κράτα στη ζωή.
    Θα πρότεινα κι εγώ, αν και έχουν δίκιο οι παραπάνω φοβίες για μετάδοση κάποιας ασθένειας... να παραμείνουν μαζί τα πουλιά στο ίδιο κλουβί.
    Τουλάχιστο μέχρι να δοθεί λύση από γιατρό και φυσικά αν χρειαστεί αγωγή... να εφαρμοστεί και στα δυο πουλιά.

Τελευταία επεξεργασία: 18 Αυγ 2016
  11. ermis1

ermis1 PB New Member

καλλιθέα μένω ,Αθήνα

12. maria p

Αγ. Παρασκευή δεν έχεις μέσον να πας πρωινή ώρα; Συγγνώμη δεν θέλω να είμαι αδιάκριτη, το θέμα είναι οικονομικό, χρόνου, δυσκολίας μεταφοράς; Τι σε προβληματίζει με τον γιατρό;
    Θέλεις να πάρεις τηλέφωνο αύριο το πρωί την ΑΝΙΜΑ που είναι Καλλιθέα να ρωτήσεις τι ώρα περνάει κτηνίατρος από εκεί και αν δέχονται να το πας για εξέταση; Το τηλέφωνο είναι 2109510075.
    Πες αν θέλεις τι σε προβληματίζει, να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε.

13. ermis1

ermis1 PB New Member

όντως και αυτο που παρατήρησα είναι ότι το αρσενικό εκτός ότι την ταΐζει πηγαίνει στην ταΐστρα και την καθοδηγεί να παει φωνάζοντας,αυτη δεν βλέπει και μπαίνει μέσα στο μπολ για να φάει,πιστεύω και εγώ οτι μόνη της δεν θα τα καταφέρει.

14. maria p

Ερμή κανένας μας δεν είπε να χωρίσεις τα πουλιά, κάποια παρανόηση πρέπει να έγινε.
    Εννοείται δεν τα χωρίζεις.

15. ermis1

ermis1 PB New Member

Αγ.παρσκευή πού και τι είναι ακριβώς είναι? ουτε την ΑΝΙΜΑ γνωρίζω,ο λόγος καθυστέρησης είναι καθαρά οικονομικός και όχι γιατι δεν θέλω να διαθέσω χρήματα, έτυχε να γίνει αυτο στην ποιο "παγωμένη" περίοδο για εμένα,και όπως πάντα τότε έρχονται τα περίεργα.Αν υπάρχει κάποιο μέλος που μπορεί να την βοηθήσει εννοείτε πως όπου και να είναι στην αθήνα την πάω πρωί-πρωί

16. maria p

Στην Αγ. Παρασκευή γράφει λεπτομέρειες διεύθυνση και τηλέφωνο. Την ΑΝΙΜΑ πάρε την τηλέφωνο αύριο το πρωί να δεις αν γίνεται. Είναι και περίεργη περίοδος τώρα, έχουν ξεμείνει και από εθελοντές.

17. ianos

ianos Daily Active Member

Τί ακριβώς εννοείς με την παραπάνω φράση;

18. ermis1

ermis1 PB New Member

Ευχαριστώ για την πληροφορία θα πάρω αύριο,στην Αγ. Παρασκευή δεν κατάλαβα τι ψάχνω πάλι ΑΝΙΜΑ?

Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγήτε. Εννοώ αν κάποιο μέλος έχει γνώση λόγο ιδιότητας δηλ κτηνιατρικές κτλ και μπορεί να την δει να την πάω.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Αυγ 2016
  19. maria p

Δημόσια Κτηνιατρική Υπηρεσία είναι, έχει διεύθυνση, τηλέφωνο, όνομα, εσωτερικό τηλέφωνο.
    Καμία σχέση με την ΑΝΙΜΑ εκεί. Άνοιξες το link που σου έδωσα; Είναι αναλυτικό.

Τα μέλη εδώ Ερμή μου είμαστε απλοί εθελοντές με κάποια εμπειρία διάφορων επιπέδων.
    Επειδή βλέπω ερασιτέχνες και αναλαμβάνουν ελαφρά τη καρδία περιστατικά μέσω ίντερνετ, σε παρακαλώ να αποφύγεις τέτοια άτομα. Δεν θα βρεις λύση, θα βρεις μπελά. Οικονομικές λύσεις είναι αυτές οι δύο που σου προτείνω. Η μία της Αγ.Παρασκευής στα σίγουρα και η άλλη με ερωτηματικό, γιατί δεν ασχολούνται με pets οι άνθρωποι, μόνο αν τους πεις το πρόβλημά σου και τους παρακαλέσεις και αν....

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Αυγ 2016
  20. ermis1

ermis1 PB New Member

Ευχαριστώ,αύριο θα πάρω και θα σας ενημερώσω για τις εξέλιξής.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...