Μπορεί να έχει πτερόροια τέτοια εποχή;

Συζήτηση με θέμα Μπορεί να έχει πτερόροια τέτοια εποχή;, που ξεκίνησε από sakis dc, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 27 Ιαν 2014.

1. sakis dc

sakis dc PB New Member

Υπάρχει περίπτωση να έχει η θυλικιά πτερόροια τέτοια εποχή?

2. panos70

panos70 PB New Member

κανονικα οχι ,εκτος κι αν συμβουν διαφορα,οπως στρες αποτομη μεγαλη θερμοκρασια και παραπολες ωρες φωτισμος (15-16)

3. sakis dc

sakis dc PB New Member

μεγάλη θερμοκρασία όχι γιατί την έχω σε εξωτερικό χώρο, φωτισμός φυσιολογικός, στρες ίσος γιατί την έχω μόνη της απομονομένη.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Σε τι χώρο την έχεις? Πόση θερμοκρασία έχει?? Πόσες ώρες φωτισμού?? Χάνει πούπουλα και λες ότι περνάει πτερόροια?? Τι άλλα συμπτώματα έχει (φουσκωμα, ανορεξια κτλ κτλ)??

5. sakis dc

sakis dc PB New Member

εξωτερικο κλεισμενο με πλαστικο χοντρο,θερμοκρασία περιβαλοντος 13-18C, φουσκωμα οχι, ανορεξια ισος, την τροφη της την κρατα πολύ καιρο και την περισσοτερη την πεταει κατω

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Μήπως το πουλάκι είναι άρρωστο?? Βρίσκεις τσόφλια απο τα σπασμένα σποράκια στην ταίστρα ή οχι? Οι κουτσουλιές της πώς είναι?? Η κοιλιά και το στέρνο της?? Την έχεις κοιτάξει καθόλου?? Χάνει πούπουλα?? Κοιμάται την ημέρα?? Το ότι την έχεις απομονωμένη δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί αιτία που θα προκαλέσει πτερόροια σε ένα καναρίνι....

7. sakis dc

sakis dc PB New Member

Πιστεύω πως όχι δεν ειναι αρρωστο γιατι του δινω φαρμακο για εντερικα. Βρισκω τσοφλια οι κουτσουλιες της ειναι καλες, κοιλια και στερνο καλα, οταν τεντωνεται για να δει κατι γιατι ειναι και περιεργη ειναι ενα αλλο πουλι εναι φανταστικη. Χανει πουπουλα και δεν κοιμαται την ημερα.

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου, τι φάρμακο του δίνεις και πως κατέληξες ότι πρέπει να το δώσεις; Είχε κάποια συμπτώματα; Πρέπει να τα περιγράψεις αυτά γιατί είναι σημαντικά για να υποθέσει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει. Επίσης πόσο καιρό δίνεις το φάρμακο; Είδες διαφορά με την χρήση του; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν μπορεί κάποιος να πει γνώμη απλά επειδή χάνει πούπουλα ένα πουλάκι, πρέπει να έχει μια εικόνα του ιστορικού και της γενικής κατάστασης. Ό,τι και να ναι, γρήγορα να περάσει :)

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Την βλέπει καθόλου απευθείας φως, ήλιος εκεί που την έχεις;

10. sakis dc

sakis dc PB New Member

Οι ωρες του φωτος ειναι οι ωρες της ημερας το πλαστικο ειναι διαφανο οχι πολυ κοντα στο πλαστικο γυρω στα 1,5-2 μετρα μακρια και ηλιος 2-2,5 ωρες

11. sakis dc

sakis dc PB New Member

Μου εχουν χαθει και αλλα πουλια και σε συζητησεις με αλλους φιλους μου ειπαν για φαρμακο,το δινω προλυπτικά βασει των οδηγιων. Τωρα για το φαρμακο δεν ξερω αν πρεπει να γραψω την μαρκα. διαφορα δεν ειδα γιατι το πουλι δεν ηταν αρρωστο.
    Μην ζητας συγνωμη, οι ερωτησεις δινουν τις απαντησεις και αυτες το αποτελεσμα.
    Συγνωμη μα πρεπει να αποχωρισω βλεπετε η δουλεια θα τα που με αυριο.

Καλη Νυχτα και ευχαριστω για το χρονο σας

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εντάξει, καλό βράδυ, βέβαια μπορείς να πεις το όνομα του φαρμάκου όταν ξαναμπεις.

13. sakis dc

sakis dc PB New Member

Καλησπέρα σε όλους.
    Στην προηγούμενη σύνδεσή μας Μαρία με ρώτησες ποιό φάρμακο χρησιμοποιώ, αυτό είναι το Aviomycine solution.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Και έδινες το Aviomycine για τα εντερικά??

15. sakis dc

sakis dc PB New Member

Αυτό συνέστησαν από το pet, βέβαια δεν είναι κανένα εξιδικευμένο και τα άλλα που υπάρχουν εδώ στην περιοχή (2-3) το ίδιο μου έδωσαν. Τα pet εδώ δεν είναι όπως της Αθήνας. Είναι pet, αγροτικά εφόδια, αγροτικά μηχανήματα, και ότι άλλο μπορείς να βάλει ο νους σου.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Σάκη μπορείς να μου πεις τι συμπτώματα είχε το πουλάκι και καταλήξατε ότι έχει εντερικά?? Πόσο καιρό του έδινες/δίνεις Aviomycine?

17. sakis dc

sakis dc PB New Member

Όπως έχω γράψει και παραπάνω το πουλάκι δεν είχε κάτι απλά προλυπτικά γιατί το νερό και οι τροφές που υπάρχουν εδώ δεν είναι και τα καλύτερα. 3 σταγώνες στην ποτίστρα 3 μέρες, 1 φορά το μήνα. Το χρησιμοποιώ 5-6 μήνες.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Σάκη καλύτερα τις αντιβιώσεις να μην τις χρησιμοποιείς προληπτικά γιατί αν τελικά έχει κάτι το καναρινάκι και ασθενήσει μετά η αντιβίωση δε θα κάνει δουλειά..... Εγώ θα σου πρότεινα να μην τους ξαναβάλεις παρά μόνο αν υπάρχει ασθένεια και το έχει πει ο πτηνίατρος.

19. sakis dc

sakis dc PB New Member

Χα τι είναι αυτό? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΙΚΗ. Εδώ στην επαρχεία αξίζει ότι τρώγεται δεν υπάρχει πτηνίατρος. Ασχολούνται όλοι οι κτηνίατροι με τα οικόσιτα ζώα και αυτά που είναι σε κοπάδια. Δεν ασχολείται κανείς με κάτι που δέν αξίζει έτσι πιστεύουν εδώ. Εγώ δεν είμαι από Καρδίτσα είμαι από Αθήνα. Γνωρίζω την ιδεολογία και του ενός τόπου και του άλλου. Ευχαριστώ για την ώρα που περάσατε μαζί μου και για τις συμβουλές που μου δώσατε.
    Έχω μία ερώτηση ακομα να σας κάνω: Αντί να τους βάζω νερό από την βρύση που δεν ειναι και πολύ καλό μπορώ να χρησιμοποιώ νερό από πηγάδι ή γεώτρηση?

20. xaris1993

xaris1993 PB New Member

Εγω θα εδινα απο τη βρυση............ Το νερο απο πηγαδι η γεωτρηση ισως εχει παθογονους οργανισμους η μικροβια που δεν κανουν και τοσο καλο στα καναρινια....... Το χλωριο παιδια που εχει η βρυση δεν σκοτωνει ολα τα μικροβια αλλα τα φτανει σε ενα επιπεδο ετσι ωστε να μην μπορουν να θεωρηθουν βλαβερα για εναν οργανισμο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...