Μπορεί μόνη η περιστέρα να μεγαλώσει τα μικρά;

Συζήτηση με θέμα Μπορεί μόνη η περιστέρα να μεγαλώσει τα μικρά;, που ξεκίνησε από ΛΑΓΚΩΝΑΣ, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 18 Απρ 2016.

1. ΛΑΓΚΩΝΑΣ

ΛΑΓΚΩΝΑΣ PB New Member

.εχω ενα ζευγαρι λευκα με γκρι χρωμα πιο πανω απο την ουρα τα οποια εκαναν αυγα ο αρσενικος πεταξε κ δεν γυρισε πεταξε εχθες.θα τα μεγαλωσει τωρα???δεν μπορω να ανεβασω φωτο γιατι λεει πολυ μεγαλο αρχειο

2. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Νοε 2016
  3. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Εάν είναι πουλιά που θέλεις οπωσδήποτε απογόνους άλλαξε τα αυγά σε άλλο πουλί να τα κλωσσήσει . Διαφορετικά άστα και ότι γίνει . Συνήθως τα βγάζουν πέρα όμως δύσκολα . Να έχεις τον νού σου εάν γίνει εκκόλαψη των νεοσσών , εάν τα γιαβριά είναι ταϊσμένα . Μπορεί να γυρίσει ο άρσενικός , διαφορετικά θα τα βοηθήσεις εσύ .

4. ΛΑΓΚΩΝΑΣ

ΛΑΓΚΩΝΑΣ PB New Member

αυτα ειναι αν μπορει να μου πει καποιος τι κανουν ακριβως
    rsz_wp_20160417_14_30_26_pro.jpg

αυτα
    rsz_wp_20160408_18_25_03_pro.jpg

5. Deukalion

Υπάρχουν αρκετά παιδιά εδώ που γνωρίζουν απο περιστέρια.Αν θέλεις αναδιατύπωσε την απορία σου με αναλυτικότερη περιγραφή και εστίαση ενδιαφέροντος.
    Ρωτάς τί θα κάνει η μάνα ή πως θα ταισεις εσύ αν βγουν πουλάκια;Έχεις νεοσσούς ή αυγά;
    Επίσης τι σκέφτεσαι σχετικά με ότι ανέφερε ο Γιάννης στο τρίτο post;

6. ΛΑΓΚΩΝΑΣ

ΛΑΓΚΩΝΑΣ PB New Member

Καλημερα.εννοω τι ακριβως κανουν αυτα τα περιστερια αν κανουν βουτες κτλ.εχω αυγα.κ εχθες η θυληκια εκανε ενα αυγο εξω απο την φωλια κ εγω το εβαλα μεσα

7. gianniskilkis

Τα πουλιά σου μοιάζουν βούτες αλλά αυτό θα πρέπει να το ξέρεις εσύ ή κάποιος να δει από κοντά τα πουλιά σου , πως πετάν. Οι βούτες έχουν χαραχτηριστικό πέταγμα , κατακόρυφό (σαν να βλέπεις ένα πουλί που βρίσκεται σε ένα κάθετο σωλήνα και προσπαθεί να βγει από την πάνω άκρη του ). Σε κάθε περίπτωση το κουμάσι δεν πρέπει να έχει μεγάλο εμβαδόν διότι έτσι πετάν όπως νάναι και σπάνε το πέταγμά τους . Στα δύο λευκά λείπουν φτερά μήπως τα έβγαλές ;

8. ΛΑΓΚΩΝΑΣ

ΛΑΓΚΩΝΑΣ PB New Member

Ναι λειπουν τα φτερα.ο γειτονας που μου τα εδωσε βουτες ειπε οτι ειναι αλλα για να σιγουρευτω ρωταω.ο ανθρωπος μου τα εδωσε γιατι κανανε μωρα κ δεν ζουσανε.τωρα τι κανω εγω που λειπει ο αρσενικος;;

9. ΛΑΓΚΩΝΑΣ

ΛΑΓΚΩΝΑΣ PB New Member

Να βαλω τα αυγα σε αυτο το ζευγαρι;;;;

Συνημμένα Αρχεία:

10. ianos

ianos Daily Active Member

Κι αν αυτο το ζευγάρι κάνει δικά του αυγά τι θα γίνει; Δεν ξερω απο περιστέρια, αλλά μου δημιουργήθηκε η απορία.

11. gianniskilkis

Για να αλλάξεις τα αυγά πρέπει το άλλο ζευγάρι να έχει δικά του σε περίπου παρόμοιο χρόνο κλωσίματος . Δεν τα βάζεις έτσι και όλα ξεκινάνε αυτόματα . Απλά να γνωρίζεις ότι οι περισσότεροι βουτάδες χρησιμοποιούν παραμάνες . Δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο σε σένα , οι βούτες δεν είναι και οι καλύτεροι γονείς .

12. ΛΑΓΚΩΝΑΣ

ΛΑΓΚΩΝΑΣ PB New Member

Ε
    Ευχαριστω.αλλα τι κανω σε περιπτωση που δεν τα μεγαλωσει τι κανω;;;;μεχει στιγμης απο την φωλια δεν βγαινει παρα μονο να φαει λιγο

13. boukefalas

boukefalas PB New Member

αστην και οτι γινει
    εχε την τροφη κοντα της
    πιθανον να τα καταφερει

14. ΛΑΓΚΩΝΑΣ

ΛΑΓΚΩΝΑΣ PB New Member

Αυτο
    περιμενα να ακουσω.αλλα εχω κ δυο ακομα περιστερια μεσα.εξεινα καθονται ψηλα ομως

15. George98

George98 PB Active Member

Θα τα μεγαλώσει... βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μην τα καταφέρουν.
    Επίσης θα καταλάβεις την ρατσα μονο απο το πεταγμα.... συγκρινε τα με βιντεο στο youtube η δειξε τα σε κάποιον εμπειρο

16. ianos

Δεν μπορείς να ταΐζεις κι εσυ;

17. ΛΑΓΚΩΝΑΣ

ΛΑΓΚΩΝΑΣ PB New Member

Δεν μπορώ να πάρω το ρόλο της μάνας. Έτσι είναι η φύση.

18. ianos

Ειτε λοιπόν το αφήνεις το θέμα στη φύση και ο,τι γίνει - έγινε, ειτε προσπαθείς κι εσυ ο ίδιος, εφόσον γίνεται φυσικά, οχι να υποκαταστήσεις τη μητέρα, αλλά απλά να διευκολύνεις την κατάσταση.
    Άλλωστε τα περιστέρια σου δεν διαβιώνουν στη φύση, αλλά στο κατάλυμα που τους παρέχεις και τρώνε την τροφή που τους δίνεις - κανω λάθος;

19. Deukalion

Το "μπορώ" αναφέρεται σε μιά λογική δυνατότητα,το αν πρέπει να είναι η φύση γυμνή,είναι λίγο αντιφατικό να επικαλεστεί σαν επιχείρημα σε ένα forum με πτηνά οικόσιτα ή συντροφιάς.
    Εσύ ποιόν ρόλο αναλαμβάνεις;

20. boukefalas

boukefalas PB New Member

ακομα αυγα ειναι μακαρι να εκκολαφτουν και τοτε μπορει να βοηθησει ο φιλος αν ειναι αναγκη.
    συμφωνα με τα παιδια εφοσον ειναι οικοσιτα δεν ισχυουν οι κανονες της φυσης

Μοιραστείτε

Φόρτωση...