Μπορεί ένα υγιές καναρίνι να κοιμάται στον πάτο του κλουβιού;

Συζήτηση με θέμα Μπορεί ένα υγιές καναρίνι να κοιμάται στον πάτο του κλουβιού;, που ξεκίνησε από dread05, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 22 Νοε 2014.

1. dread05

dread05 PB New Member

Για ποιόν/ποίους λόγους ένα υγιές καναρίνι θα επέλεγε να κοιμάται στον πάτο του κλουβιού?

2. billdere

billdere PB Member

ποσο καιρο το εχεις το πουλακι? τι ηλικια εχει? ειναι σιγουρο οτι δεν εχει κατι το πουλακι?

3. dread05

dread05 PB New Member

Το πουλάκι είναι από τα φετινά μου γιαβριά οπότε είναι πάνω κάτω 4-5 μηνών. Ζωηρότατο την ημέρα, το έχω πετύχει 2-3 βράδια να κοιμάται στο ίδιο ακριβώς σημείο του πάτου. Ελέγχω συχνά πυκνά την καρίνα τις κουτσουλιές κλπ και δε θεωρώ ότι του συμβαίνει κάτι. Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι το εν λόγω τρώει διπλάσια ποσότητα από όσο τα υπόλοιπα καναρίνια μου. Μήπως πάχυνε πολύ και ζορίζεται να κουρνιάσει?

4. billdere

billdere PB Member

αν θελεις ανεβασε μερικες φωτογραφιες να δουμε το πουλακι
    Τωρα το χειμωνα ολα τα πουλακια τρωνε περισσοτερο για να μην κρυωνουν

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με μια καλή φωτογραφία της κοιλιάς και το πάχος φαίνεται.
    Τσέκαρες τα πόδια του μήπως έχει θέμα σε κάποιο;

6. billdere

billdere PB Member

το σκεφτηκα κ εγω Μαρια αυτο..ξερεις επειδη πετανε απο'δω κ απο κει μηπως επαθε τιποτα καποιο δαχτυλακι του

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Μέσα ή έξω είναι ;

8. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Φυσιολογικά δεν θα έπρεπε να κοιμάται κάτω. Αν υπάρχει κάποιου είδους φωτισμός κοντά στο κλουβί ή σχετικά κοντά στο κλουβί, πιθανόν όταν σβήνει να αιφνιδιάζει το φίλο σου οπότε αυτός αναγκαστικά κοιμάται όπου βρει. Μιλάμε για οποιαδήποτε πηγή φωτός που αν σβήσει απότομα σίγουρα μπορεί να το φέρει σ΄αυτή τη θέση. Παρακολούθησε το χώρο του και κοίτα και λίγο πιο μακρυά.

9. dread05

dread05 PB New Member

Η κλούβα είναι μέσα σε μια αποθήκη, ο φωτισμός είναι φυσικός, εκτός από τις σκοτεινές μέρες που ανάβω φως. Σήμερα πάντως που ήταν στο πάτωμα δεν είχα τη λάμπα αναμμένη. Την ημέρα είναι πολύ δραστήριο και δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα με τα πόδια του. Θα το κοιτάξω αύριο το πρωί για λίπος στην κοιλιά. Το θέμα με την τροφή το αναφέρω γιατί τα ταΐζω ταυτόχρονα σε ταΐστρες ίδιου μεγέθους και η δικιά του αδειάζει σε 2 μέρες.

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπάρχει περίπτωση να τα ενοχλεί κάτι το βράδυ?
    Μήπως υπάρχει διαμάχη με τα άλλα πουλιά μέσα σ΄αυτή την κλούβα? Παρακολούθησε κάποιο απόγευμα όσο σκοτεινιάζει να δεις αν υπάρχουν "μάχες" για τη θέση κουρνιάσματος.

11. mgerom

Σε κλούβα μαζί με άλλα είναι ;

12. dread05

dread05 PB New Member

Όχι, η κλούβα είναι εξωτερικό κλουβί για προστασία και μέσα τα πουλιά είναι το καθένα στο δικό του κλουβάκι. Το δωμάτιο παίρνει φως από ένα παράθυρο ψηλά στην οροφή αλλά η αλήθεια είναι ότι σκοτεινιάζει πολύ απότομα. Στις 5 έχει φως στις 5:20 μαύρο σκοτάδι. Γενικά πιστεύω ότι το πουλί αν έχει την δυνατότητα κουρνιάζει ψηλά. Ίσως τις φορές που το πέτυχα να το βρήκε το σκοτάδι πάνω στην ταΐστρα και απλά να κούρνιασε δίπλα της.

13. mgerom

Κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα . Μάλλον συμπτωματικό και περιστασιακό ήταν. Καλόν είναι να αφήνεις ένα λαμπάκι νυχτός όλο το βράδυ αναμμένο. Το ρυθμίζεις με ένα χρονοδιακόπτη και κατα πάσα πιθανότητα το θέμα λύνεται

14. patilas

patilas PB Member

Είσαι σίγουρος ότι δεν το ενοχλεί κάποιο ζώο ποντίκι ή έντομα κ κουρνιαζει χαμηλά σε αποθήκη το έχεις ίσως κάποια νυχτερίδα έχε το νου σου για κάτι τέτοιο μου έχει τύχει

15. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Ειναι το ιδιο καναρινι που αναφερεις σε αυτο το αρθρο?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...